Enes İLHAN\ Hayallere Yer Yok Bu Dünyada..

Öyle İşte.. 2 yorum 2.085 8 Ocak 2013

Ne zaman mutlu olmaya çalışsak karşımıza hep bir engel çıkıyor dimi ? Evet malesef öyle. Tabusunu yıkamadığımız mutluluk nedense yüzümüze gülmek istemiyor. Belki de mutsuzluğu hakettiğimiz içindir bilemiyorum. Ne zaman hayal kursam artık zevk bile alamıyorum. Yaptığımız en kolay işi bile artık beceremiyorum. “Hayali bile güzel” diyorlar ya ben o hayali kurmayı bile haketmiyorum belki, ya da bana öyle geliyor ne bileyim..

Bir insan hayatı boyunca ne ister ? Ya da onun için ideal bir hayat tarzı nasıl olmalıdır ? Benim istediğim çok bir şey yok aslında. Herkesin isteyebileceği ve onaylayabileceği sıradan bir istek belki de.. Allah insan da iki türlü cins yaratmış; dişi ve erkek.. Bu ikisi ne birbirinden ayrı yapabilir ne de birbiriyle işleri yürütebilir.. Ne O‘nsuz ne de O‘nla gibi birşey işte.. Ortasını bir türlü tutturamıyoruz. Bazen rahatlık batıyor argo tabirle.

Ama esas olan bir şey var ki o da sadakat duygusu.. Bir insan ne kadar samimiyse ve ne kadar sadıksa bu onu çevresindekilerce hem farklı ve hem de vazgeçilmez yapabilir. Veyahut parmakla bile gösterilebilir. Bu örnekler çoğaltılır önemli değil. Ama işte önemli olan bizler bu duygumuzun ne kadar farkındayız ya da bu duygumuzu hangi oranda kullanabiliyoruz ? Sonuçta rabbim bizlere bi irade vermiş. Seçim hakkı yapmak bizim elimizde. Ya da en önemlisi bu duyguya sahip miyiz ahali ?

Sorular sorular ardı arkası kesilmeyen sorular.. Bir de korkaklık mevzusu var ki sormayın gitsin.. Sevmenin ve Aşk‘ın anlamını bilmeden aşık oluyoruz kendimizce veya aşık olduğumuzu zannediyoruz. Ne demiş Şems-i Tebrizi: “AŞK’ı kalem yazamaz ki, kitaplarda bulasın..” Gerçekten öyle. Kendimizi bazen kitaplarla bazen de farklı yollarla kandırıyoruz. Hadi aşk’ı geçtim bu devirde gerçek aşk’ın olmadığına inananlardanım.

Bir insana en azından aşk mertebesinde ilişkisi olan sanmıyorum. Allah‘a aşk’ı dersen anlarım sonuçta takva diye bir şey var. Kimin inançlı veya kimin imansız olduğunu bilemezsiniz. Yukarıda dedim ya çok şey istemiyorum. Bir ten gerçek bir sadakat, gerçek bir samimiyet ve içten bir sevgi bekliyorum yanında güven duygusu da olan.. İnce düşünen, karşısındakini kırmamak için kendinden ödün veren ama bunu sadece eşi için yapan, hatalarını örten gerektiğinde onu ayağa kaldıran..

Yıkıcı değil yapıcı olmayı seçen, aceleci değil sabırla bekleyen, sabreden ama umudunu yitirmeyen, kalbi kırılsa da onun iyiliklerine veren.. vs vs. Evet ben gerçekten çok şey istiyormuşum. Böyle bir mükemmel kişi olsa insan daha ne isteyebilir ki ? Ya da böyle bir insan dünyamızda kaldı mı ? Evliya desem anlardınız da günümüz insanını aklınıza getirdiğinizde gerçekten zor dimi dostlar ? Evet çok zor. Ama zoru seven insanlar değil miyiz bizler ? Neden olmasın diyerek kimseyi gaza getirmenin bir anlamı yok.

Sevgi de Aşk’da yalan mı desem yoksa Aşk’ı bir kalemde silip sevgiye bir şans daha mı versem inanın bilmiyorum.. Ve korkuyorum da kandırılmaktan.. Kalbimi birisine kaptırmaktan korkuyorum, evet evet itiraf ediyorum gerçekten korkuyorum. Korktuğum bir şey daha var, o da sevememek. Sevemeden bu canımı teslim edersem çok üzülürüm. Ama kalbimi birine kaptırıp hayal kırıklığına uğrarsam daha da çok üzülürüm. Rabbim kimseyi bu dünyada büyük hayal kırıklığına uğratmasın.

Evet hayat gerçekten hayalleri eziyor. Bir kurduğumuz hayalimiz vardı, hoş onu bile yapamıyoruz artık..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Bazı İnsanları Sevemezsiniz" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

8 Ocak 2013 - 10:00:15

Bence bazı hayaller vardır ki hayal kurmaktan uyanıp harekete geçmeyi gerektirir. Ama bazıları da vardır ki bekleyip gerçekleşmesini ummaktan başka pek bir çaren yoktur. İşte yukarıda paylaştığın hayalin bu ikinci kategoriye giriyor. O yüzden sabırdan başka birşey tavsiye edilemez.

9 Ocak 2013 - 16:42:03

Allah hepimize sabır versin gürkan kardeşim. Söylediğine katılıyorum, tavsiyen için de teşekkür ederim.