Enes İLHAN\ Galvaniz Kaplama Çelik Nedir?

Tanıtıcı Yazılar Yorum Yok 2.056 21 Mayıs 2010

Galvaniz kaplama çelik, korozyondan korunması için kimyasal bir işlemden geçirilmektedir. Çelik çinko tabakalarla kaplanmaktadır, böylece pas korunmuş çeliğe zarar veremez. Birçok alanda galvaniz kaplama çelik önemli bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Gemi yapımı, otomotiv sektörü ve inşaat sektörü bunlar arasında en çok bilinenlerdir. Çeliği, korozyondan korumanın temel kuralı onu başka bir metal olan çinkoyla kaplamaktır. Çelik eritilmiş çinkoya batırıldığında, oluşan kimyasal reaksiyon sonrasında çinko, çeliğin yüzeyini kaplar. Çinko, boya gibi sadece çeliğin yüzeyine yapışmakla kalmaz, daldırma galvaniz kaplama işlemi sonrasında çeliğin bir parçası olur.

 Galvaniz kaplamanın gerçekleşmesi için çinko, çeliğin içinde bulunan demir molekülleriyle reaksiyona girer. En dış tabaka tamamen çinkodan meydana gelir. Alt tabakalara doğru indikçe demir ve çinko karışımının olduğunu görebilirsiniz. En içte bulunan merkez tabaka ise tamamen saf çelikten meydana gelmektedir. Bu tabakaların görevi içte bulunan saf çeliği tuzlu veya nem gibi unsurlardan, korozyona karşı korumaktır.

 Galvaniz kaplamanın derecesi, çinkonun kalınlığından çok, çinkonun birim alana düşen ağırlığına göre değerlendirilir. Çünkü bu galvaniz kaplamanın ne kadar malzemeye uygulandığını göstermek için daha iyi bir ölçektir. Genellikle çelik kullanım amacına göre şekillendirilip, son halini aldıktan sonra sıcak daldırma galvaniz kaplama işlemi uygulanır. Bu sayede galvaniz kaplama çeliğe çok daha iyi bir koruma sağlayabilmektedir.

güzelbahçe arçelik servisi
ikiçeşmelik arçelik servisi
alsancak arçelik servisi

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Rehber Firmalar" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

İlk yorumu sen yapmak istemez misin?