Enes İLHAN\ Etiket : yurtdışından sipariş vermek

Eğlencelik 16 yorum 4.915 29 Mart 2013

Nexus 4‘ü aldıktan sonra forumlarda çok sık şekilde dolaştım her zaman ki olduğu gibi. Forumlarda dolaşmamın sebebi ise hem bilmediğim bilgileri öğrenmek, hem de yaptığım yanlışları görüp doğrusunu bulmak oluyor. Daha önceki nexus deneyimimde bu şekilde olmuştu. Nexus’lar her telefon gibi değildir. Bir çok değişiklik yapmak mümkün hemde fazlasıyla. Custom rom’ların tavan yaptığı telefondur aslında nexus’lar.. Her neyse forumda dolaşırken bazı arkadaşların yurtdışı’ndan telefon için kılıf felan getirdiğini gördüm.

Tabi bende bu durumu merak ettim ve araştırdım. Öğrendiklerime göre yurtdışı’ndan alabileceğimiz ürün maksimum 100$‘ı geçmemesi gerekiyormuş. Bunun dışında bazen gümrükte kalan ürünlerde olabiliyormuş. Herhangi bir  riskini görmedim. Bende bu araştırmayı yaptıktan sonra gaza gelerek Türkiye‘de henüz bulunmayan bumper case sipariş vermek için ali baba‘nın çiftliğin’den Rau Dx isimli çekik gözlü çinli bi vatandaştan sipariş verdim. Baktım ki alacağım ürünün tutarı 21,89$ ve kargo ücreti de yok ! Adamlar aşmış abi..

Sen tut taa Hong Kong‘dan Türkiye‘ye ücretsiz kargo gönder.. Neyse siparişi verdim ve onayladım. Ali baba’nın çiftliğinde kredi kartı ve PayPal ile ürün alabilme seçeneği mevcut. Bende kredi kartı ile aldım ve beklemeye çekildim. Normalde 15-27 gün içinde gelmesi gereken üründen umudumu iyice kesmiş ve giden paranın üzüntüsüyle boş boş bekledim.. 1 hafta geçti yok, 2 hafta geçti yok, 3, 4 ve 5.. Dedim bu artık gelmez geçmiş olsun enes dedim kendi kendime.

Tam umudu keserken bizim buradaki PTT‘nin yolunu tuttum biçare.. Dedim “yurtdışı’ndan bir ürün sipariş verdim, vermez olaydım bu ne zaman gelir ya da gelir mi abiii” diye küçük emrah gibi görevliye dert yandım. “Gönderi kodu varmı bir bakalım” dedi. Var dedim verdim numarayı. Demesin mi “Bugün İstanbul’a giriş yapmış” Hayy ağzından bal eksik olmasın dedim içimden. Eve geldim bir de ben bakayım şu sorgu sayfasına diyerekten 1 hafta da Türkiye’de oyalanmış kargom..

Sonra kapı çaldı ve kargocu geldi. Ve evet sonunda umutlarımı kaybettiğim bumper’ım gelmişti. Ürün tam beklediği gibiydi. Çinli eleman paketin içine bir de hediye olarak ekran koruyucu koymuş sağolsun. Şu ikisi de bumper’ın kendisinin kutusu ve dış paketi: [1] – [2]

Ürünün Resimleri ve Telefon Üzerindeki Görünümü:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

İşte böyle sayın okur. 1 ayda beklediğim ürün 1 ay 10 günde gelse de bunu alayışla karşılıyorum. Çünkü Çin‘den gelen bir ürün için bu süre normal denebilir. Ama 20 gün içinde gelse daha da muhteşem olabilirdi. Bu şekilde türkiye’de olmayan veya olup da daha pahalıya satılan ürünler içinde verdiğim site  bence çok güzel. Ucuz işçiliğin ve kalitenin çok kötü olmadığı bu tür ufak parçalar ve bilhassa bilgisayar bileşenlerinden sıklıkla getirtilebilir.

Aslında bu yazımın amacı yurtdışı’ndan sipariş vermek isteyen ama kafasında hep soru işaretleri olan insanlar için bilgi vermek amacıyla yazdım. Ben bundan sonra fiyatı makul olan ve beğendiğim her ürünü getirtmeyi plânlıyorum. Şahsen bu ayın 24’nde bir tane de HDMI dönüştürücü siparişi verdim ve bu siparişi onayladım. Yine aynı çekik gözlüden aldım bu ürünü de. Bakalım  bu ürün kaç günde gelecek bana ? 100$‘ı geçmeyen çoğu ürün gümrükte takılmıyor arkadaşlar, sizler de gönül rahatlığıyla sipariş verebilirsiniz.