Enes İLHAN\ Etiket : başarılı öğrenci nasıl olunur

Günlük 4 yorum 9.366 17 Aralık 2007

Arkadaşlar bir çoğumuzun Dershanelerde veya Okullarda okuduğu şu günlerde biraz da rehberlik derslerine ihtiyacımız var. Bunun için bazı kaynaklardan derlediğim bir rehberlik yazısı yayınlamayı düşündüm. Sıkıldığımız veya gevşediğimiz şu dönemlerde bu yazı inşallah ilaç gibi gelecektir sizlere 🙂

Genellikle nasıl yapıldığı bilinen şeyler için “Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yok” denir. Bu durum başarılı olmak isteyen öğrenciler içinde geçerlidir. Başarı üzerine bir hayli araştırma, gözlem ve deneyim vardır. Aşağıda okul ve sınavlarda başarılı olmuş öğrencilerin genel olarak hangi özelliklere sahip olduğu bulunmaktadır.

  • Başarılı öğrencinin bir ideali ve bir hedefi vardır.
  • Kendine olan güveni ve inancı yüksektir. Başarılı olacağına dair inanç vardır. Yapamam, edemem gibi sözcükler kullanmaz. Çünkü çevresinde başarılı olanların kendisinden pek farklı özellikte olmadığının farkındadır.
  • Israrcıdır. Hayatta başarılı olanlar hep ısrarcı olanlardır. Edison’un ampulü buluncaya kadar 1000’e yakın deney yaptıran güç,bu özelliğidir. Başarılı öğrencilerde anlamadığı ve çözemediği konularda hemen pes etmez.
  • Sürekli ve düzenli olarak çalışır. Zamanını plânlamayan ve sürekli çalışma alışkanlığı oluşmayan bir kişinin başarısı beklenemez.
  • Düzenli bir kitap okuma alışkanlığı vardır. Başarının önünü açan ve başarıyı sürekli kılan en önemli alışkanlık kitap okumadır. Kitap okuma, hem kişinin kültür seviyesini yükseltir, hem de öğrenme isteğini arttırır.
  • Arkadaş seçimine özen göstermektedir. Başarının en önemli kuralı, birlikte olduğu arkadaşını itinayla seçmektir. Bilinmelidir ki, iyi seçilmemiş arkadaş grubu, kaybedilmiş bir başarı demektir.
  • Öğretmenleriyle iyi bir diyalog kurmadan, onların önerilerini dikkate almadan ve öğretmenlerin emeklerine saygıyla karşılık vermeden bir başarı beklenebilir mi? Öğretmene gösterilen saygı, kişinin kendisine gösterdiği saygı ve değerdir.
  • Çevresiyle iyi bir iletişim içindedir. Çevresindeki insanları iyi tanıma, onlarla örnek bir diyalog kurma, onların güzel yönlerinden yararlanma ve deneyimlerinden istifade etme, iyi bir iletişim yoludur. Özellikle de başarısıyla kendisini ispatlamış insanlarla beraber olunmalıdır. Bunu yapan öğrenciler iyi bir kazanım elde ederler.
  • Ailesine bağlıdır. Her başarı, aileyle başlar ve aileyle devam eder. Ailenin maddi ve manevi desteğini alamamış bir öğrenci asla başarıya ulaşamaz.