Enes İLHAN\ Esnaflık Böyle Olmaz !

Günlük 6 yorum 3.300 1 Aralık 2012

Küçüklüğümden beri daima ilçede yaşadım. Büyük illeri seviyorum güzel ve çeşit çok lakin ulaşım ve ekonomik şartlar bize göre değil malesef. Herkes şehirde bilinen yerlerde yaşamak ister ama herkes istediği yerde yaşasaydı şimdiye ülkemizde ne köy kalırdı ne de kasaba.. Hâl böyle olunca şehirde yaşayan kadar yaşamayan bir nüfus da var göz ardı edilemeyecek kadar. Fakat çoğu sıkıntıyı aslında bizler çekeriz. Yani küçük olduğu için ilçeler veya kasabalar oraya yeni bir şey getirmek deveye hendek atlatmaktan daha zordur emin olun..

Hangi çağda yaşıyoruz sorusunu sormadan geçen başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum: Ben ttnet’e elim mecbur bir şekilde gitmiş hızınız niye böyle yavaş felan diye şikayet edecekken derdi benden daha büyük olan bir vatandaş geldi ttnet bürosuna. Önce benim konuşmak için sıraya geçtiğim elemanla konuştu fakat sonuç alamayınca müdür bey’in yanında buldu soluğu.. Adamın derdi ise internetin hiç olmaması. Bu adam köyde yaşıyor ve köy halkı ile birlikte internet kullanmak istiyormuş yani tüm mesele bu. Rica etti bizim köye ne zaman gelir veya getirmeniz mümkünmü diye. Müdür bey’de köydeki 1015 kişiden imza toplamasını fakat oturduğu yere hat çekmenin zor olduğunu söylerek adamı resmen salladı..

O 1015 kişi imza atmazsa bu adam yararlanamayacak. Ya böyle bir şey varmı ya da sadece bizim ülkemizde mi böyle bir şey var düşünmeden edemiyorum. Arkadaşım sen hattını çek isteyen kullansın istemeyen kullanmasın. Ne yani keseni doldurmayacak mı o 35 zavallı insan ? Zaten ülkeyi sömürdünüz istediğiniz fiyatı şeyinize göre çekiyorsunuz. Bi de paramızla rezil ediyorsunuz öyle mi ? Vallaha öyle işte. Adamlar resmen ülkede at koşturuyorlar kimse de bir şey yapamıyor. Şikayet etsen sonuçlanır mı allah bilir.. Sonuçlansa bile zararı ne olabilir ki ?

Her neyse esas konuya gelelim başlıktaki gib. Esas konu küçük bir yerde oturuyorsanız eğer esnafların halini az çok bilirsiniz. Abi yıl olmuş 2012 ve ben türkiye’nin en büyük 7.ilinin en büyük ilçesinde oturan birisi olarak delirmemek için kendimi zor tutuyorum. Yaşadığım yerdeki esnaflar o kadar berbat ki seni paranla rezil ediyor. Geçen bir kombi bağlattık evin marangozcusuna işimiz düştü. Dedik böyle böyle adam bizi öyle sallıyor ki hiç tınlamıyor. Yahu sana parayı tıkır tıkır ödemedik mi niye gelmiyorsun ? Tabi işi bitti ya parasını da aldı ne de olsa artık gelmez..

Sadece marangoz değil aklınıza ne geliyorsa. “Abi 10 dakikaya oradayız” derler 1 saat geçer. Sonra tekrar ararsınız “Eeeeee abi bu sizin ev felanca mahallemiydi” kara yerin dibi.. Gelirler ama bunlar tam bir ömür törpüsü. İnsanın canını çekerler öyle giderler. Neymiş efendim inşaatta işimiz var. Sanki hergün gökdelen dikiyorlar bana! Marangozcusu böyle abi, elektrikçisi böyle, kombicisi böyle, televizyon tamircisi ve uyducusu böyle, sucusu böyle, asansörcüsü böyle.. Yani ne derseniz bunlarda mevcut. Ben 23 ayda ilallah dedim yani.

Allah kimseyi bunların eline düşürmesin valla. Canımı çektiler ve de tam içime sinmedi yapılanlar ailecek. Bilmiyorum daha bu nereye kadar devam eder ama sanırım bu durum birçok küçük ilçe ve semtlerde böyle. İnternette aynen böyle işte. Bir fiber getiremediler en büyük ilçeye.. Ben ne 100 ne de 1000 megabit hız istemiyorum abi bana 16 veya 20 yeter ve artar bile. Bunu bile yapamadılar artık düşünün. Kaç aydır altyapıyı kurmuşlarda şimdi dağıtma aşamasındaymışlarda ölme eşşeğim yaz gelsin !

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Tatlı Bir Ev Taşıma Telaşı" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

1 Aralık 2012 - 17:11:30

Yazıyı okudum hocam ilk başta ki köylü olayında söylediklerini haklı bulamadım açıkçası ama son bölümdeki senin olayda tamamen haklısın.

Yani beş on kişi köye internet getirmek istiyorsa burada Türk Telekom artıları ve eksileri göz önüne alır.Oraya internet götürmek bir ton masraf.Ve oradaki müdür buna tek başına karar veremez yetkisi yok yani.Genel Müdürlükten böyle bir şey istemesi gerekir.Yani orada Türk Telekom haksız değil ama oradaki köylüde haksız değil tabi.Oraya düzgün bir yerleşim yeri yapmayanlarda hata.Bu arada ben il merkezinde olmama rağmen daha bizim mahalleye fiber internet çekilmedi ne ilçesinden bahsediyorsun hocam 🙂

İkinci olaya gelecek olursak tamamen haklısın.Artık namusuyla,hile hurda olmadan iş yapan esnafa ben daha rastlamadım.O kadar dalavereci olmuşlar ki hayatları kandırmaca olmuş.Bu dediğin sadece ilçelerde de değil il merkezlerinde de böyle maalesef.

Allah ıslah etsin ne diyelim.

2 Aralık 2012 - 01:40:12

Gerçekten insan bazen parasıyla rezil olur mu ? Evet oluyor. Geçen hafta kredi kartının limiti dolmuş. TTNET faturasını nakit ödeyim dedim, nereye gittiysem nakit ödeme almıyorlar. Şaşırtıcı.

2 Aralık 2012 - 13:44:49

İnternet konusunda söyleyebileceğim tek şey var, sömürülüyoruz.

Taner AKSOY
2 Aralık 2012 - 18:47:25

İş yaparken işin ücretin yarısını peşin yarısını iş bittikten sonra vermek üzere anlaşırsanız sorun kalmaz.Biz öyle yapıyoruz adam mecbur geliyor ne zaman çağırırsak:)İnternet konusunda sömürüldüğümüz doğru kesinlike.50 TL ödüyoruz 1 mbp internet kullanıyoruz.

2 Aralık 2012 - 23:20:23

Yeni nesil esnaf böyle malesef. Eskisi gibi yardımsever, işini severek yapan amcalar yok artık. Parayı adamın önüne atmadan iş yapmıyor. Parayı aldıktan sonra da tınlamıyorlar malesef. Böyle adamlara ben de rastladım. Umarım ya kökleri kurur yada huyları! Başkada bir şey demiyorum artık. Ayrıca internet konusunda da herkes aynı şeyden şikayetçi olmasına rağmen yıllardır adamlar kıllarını bile kıpırdatmadılar. Kendimiz yazıyoruz, kendimiz okuyoruz malesef…

6 Aralık 2012 - 21:33:38

Valla, Enes kardeşim tamir işleriyle uğraşanlar için söylediklerin aynen burada da (İstanbul) geçerli. Söylediği vakitte gelip de doğru düzgün bir iş çıkaran yok gibi.