Enes İLHAN\ Dil Üslubuna Sahip Olmayan Blogları Okumuyorum !

İnternet Dünyası 12 yorum 3.875 30 Haziran 2012

Kimse kusura bakmasın ve gücenmesin. 6 yıldır aktif bir bilgisayar yaşantım var ve yaklaşık 4,5 seneden beri de internetteki blog&siteleri elimden geldiğince takip etmeye çalışırım. Nerede güzel bir blog keşfetsem önce onu yer imlerime eklerim. Bugüne kadar hep böyle birçok blog takip ettim ve hâla da takip etmeye devam ediyorum. Ne var ki bazılarını da sırf Türkçe‘mizi kullanma da yanlış üslubundan dolayı takip etmekten vazgeçtim. Blog veya siteler ne kadar güzel olursa olsun bir blogun güzel bir dil üslubu olmadan o bloga blog demem ben !

Tamam benim de birçok hatalarım vardır muhakkak ve belki de bu yazımda da yanlışlarım vardır fakat elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum. Zaten güzel bir dil insanları o blogu okumaya yönlendirir. Benim dil üslubundan kastım hâla görmeye devam ettiğim bariz hatalar. O hataları şöyle sıralayabilirim:  “Değil mi yerine, ‘değilmi’ yazan, herkes yerine ‘herkez’, orada da yerine ‘oradada’ , o kadar yerine ‘okadar’, gözüküyordu ki yerine ‘gözüküyorduki’, diye yerine ‘die’, görmüyor musun yerine ‘görmüomusun’ vs.vs. yazan kişilerden bahsediyorum ! Ve aklıma gelmeyen bir sürü örnek var. Mesela yine akıcı bir yazıda nokta işaretinden sonra boşluk bırakmadan devam edenler var. Bu şekil de yazınca yazılar dibi dibine oluyor ve okuma da göz zevkini bozuyor açıkçası..

Ben de blog yazmaya ilk başladığım da bu bazı ince detayları atlayarak yazmıştım. Zaman içerisin de aldığım eğitim ve bilgi bu konu da kendimi yetiştirmemi sağladı. Bu hatalar olunca insanın gerçekten o blogları okuyası gelmiyor ve ben açıkça söyleyeyim okumuyorum ! Tamam bel ki belli bir zaman idare edip o şekilde de okuyabiliyorsunuz fakat yine belli bir zamandan sonra sıkıyor okumak. Bir de yazıları gereksiz yere uzun tutan arkadaşlarımız var. Bir blogcu elbette uzun yazılar yazıp içini dökebilir fakat her yazının standart’ın üzerinde uzun olması o blogu sıkıcı kılıyor benim gözümde.

Tabi bu dediğim öznel bir düşünce. Sizler sevebilirsiniz ve bıkmadan okuyabiliyorum diyebilirsiniz buna saygı duyarım. Ama ben yazının belli bir standardı olduğuna inanıyorum. En başta da söylediğim gibi benim de hatalarım muhakkak vardır ama en azından dikkat ederek göz zevkini bozduğuma inanmıyorum. Eğer benim de yanlış yazdığım yerler varsa lütfen uyarın yanlışlarımdan ders alayım ve o yanlışımı düzelteyim arkadaşlar. Kısacası bu konudan epeydir rahatsızdım ve bu yazı vesilesiyle birazcık olsun içimi döktüm ve rahatladım. Bir sonra ki yazım da görüşmek üzere esen kalın..

Not:

Bu yazıyı internet cafe’de yazdığımdan dolayı harf eksikliği veyahut yazım yanlışları olabilir. Çünkü klavye inanılmaz dandik ve avec marka 🙂 O yüzden hata varsa affola..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Gmail'de Reklamları Gizlemek" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

30 Haziran 2012 - 15:36:21

Abi gerçekten o şekilde yazı yazan kişileri bende sevmiyorum. Bence sen tüm sitelerde gerekirse gamyun.net’de gerekirse de blogunda hep şu dikkatimi çekti. Sürekli bütün kelimeleri doğru bir şekilde yazmaya çalışıyorsun…

30 Haziran 2012 - 19:42:55

Çok haklısın abi sana katılıyorum genellik le facebook’ta bu tarz konuşmalar oluyor mesla selam yazacağına slm yazıyorlar Türkçe’mizi doğu kullanmıyorlar çok yararlı bir yazı yazmışsın, en çok takip ettiğim sitelerden birisin

1 Temmuz 2012 - 02:20:55

“Eğer benim de yanlış yazdığım yerler varsa lütfen uyarın yanlışlarımdan ders alayım ve o yanlışımı düzelteyim arkadaşlar. ” demişsin. O zaman ben bu yazı içindeki uyarıyı yapayım.

“Mesela yine akıcı bir yazı da nokta işaretinden sonra boşluk bırakmadan devam edenler var.” cümlesindeki “da” eki bağlaç olmadığı için bitişik yazılması gerekiyor.

Tabi bu tür ufak tefek hatalar olacaktır. İnsalık hali. 🙂

Bu dediğiniz durum genelde blog yazmaya yeni başlayan arkadaşlarda oluyor. Ben deilk yazmaya başladığımda öyleydim ama bazı hatalar öyle göze çarpıyor ki içimden “bu adam blog yazmasın ya” dedirtiyor bana. En basit örnek : “herkes” yerine “herkez” kelimesinin kullanılması gibi hatalar. Sen de bunu belirtmişsin zaten.

1 Temmuz 2012 - 10:05:47

Bende dikkat edemiyorum dil uslubuna..Etmek istiyorum ama bazan okadar zor şartlarda yazı yazabiliyorum’ki düz yazıp geçiyorum..Kızım notebook’umun üzerine atlıyor ben o aradan görebildiğim kadarıyla yazabiliyorum işte .. Mazeretim var hakim beyy 😀

1 Temmuz 2012 - 11:03:18

kimse kusursuz olamaz ama yinede daha düzgün yazılan,üzerinde emek harcandığı belli olan blogları takip etmek daha mantıklı.

1 Temmuz 2012 - 12:07:29

Enes Abi bu kopnuyla ilgili değil ama ben seni Buğra Gürsoy’a benzetiyorum ya, acaba doğrumu görüyorum 🙂 http://rsm.haber365.com/H/1319699731_59_bugragursoy.jpg bakın azda olsa benziyorsunuz sizce öylemi ? 🙂

1 Temmuz 2012 - 21:12:27

@Onur Batur,
Teşekkür ederim Onur.
@Ali Arslan,
Evet haklısın Ali. Teşekkür ederim uyarın için hemen düzelttim ama ben onu bitişik biliyorum hâla 🙂
@Beşparasız,
Sizi hoşgörüyle karşılamak lazım zaten 🙂 Çocuk varsa o işler öyle kolay olmaz 😉
@Yorumhane,
Evet bence de o şekil de daha mantıklı. Hiç olmazsa belli başlı şeyleri yanlış yazmasınlar benim tepkim buna zaten.
@Onur Batur,
Valla gösterdiğin kişi Hakan Altun’a daha çok benziyor bence 😀

1 Temmuz 2012 - 22:07:12

Bende bu aralar blogumda ister istemez argoya çok yöneldim. Yanlış yapıyorum galiba.

2 Temmuz 2012 - 12:50:22

Çok haklısın abi Türkçe’mizi mahvettiler.

Cemal Burak AYGÜN
14 Temmuz 2012 - 13:16:59

Yazdıklarına katılıyorum. Ben Türkçe kurallarına biraz takıntılıyımdır ve her alanda (FaceBook, MSN, Blog vb.) yazım kurallarına dikkat ederim. Hiç üşenmeden “slm nbr” yerine “Selam, nasılsın?” yazar, cümlemin sonuna noktalama işaretimi koyarım. Bana göre bu konunun yayınlanma tarihi ne kadar eskirse eskisin vereceği ders hep güncel kalacaktır; çünkü Türkçemiz’e sahip çıkmayan birçok insan var ve ne yazık ki olmaya devam edecek.

Yazında bulduğum birkaç hatayı belirterek yorumuma son veriyorum. 🙂
“başladığım da”, “içerisin de”, “konu da”, “bel ki”, “sonra ki” kelimelerindeki ekler bitişik olmalı.

27 Ağustos 2012 - 15:48:36

Size katılıyorum Türkçe artık yok olacak diye korkuyorum.Hele ki o ergenliğe yeni adım atan ufak kardeşlerimizin yazı stilleri inanın beni çok üzüyor.

ayhan
13 Kasım 2012 - 16:30:48

hep beraber türkçemize sahip çıkalım