Enes İLHAN\ Bloggerda Cufon Font Kullanımı

Blogger İpuçları 30 yorum 18.477 19 Ocak 2011

Blogger‘da yazı başlıklarının stilini değiştirmek ya da kullanılan fontu değiştirmek için genelde CSS yöntemi kullanılır. Bu iş ise normalde biraz zahmetlidir. Yani CSS bilginizin normalin üstünde olması gerekir. Her istediğiniz fontu da öyle istediğiniz gibi uyumlu yapamıyorsunuz zaten. Sadece belli fontlar eklenebiliyor. Bugün anlatacağım yöntemle ise istediğiniz her fontu Cufon yöntemi yardımıyla bloglarınıza ekleyebilirsiniz tıpkı benim gibi  🙂 Peki cufon nedir isterseniz önce buna bir bakalım:

Cufon, web sitelerimizde istediğimiz fontları kullanmamıza imkan sağlayan yeni bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde beğendiğimiz ve hoşumuza giden fontları ufak bir kod satırı ile web sitelerimizde gösterebiliyoruz.

WordPress’de çoğu şey gibi bu yöntem de basit bir eklentiyle yapılıyor ama Blogger’da ufak bir kod satırı ile işi çözmek mümkün. Şimdi de isterseniz bu işlemin nasıl yapıldığını görelim:

<script src='http://konfor.enesilhan.net/js/cufon-yui.js' type='text/javascript'></script>
<script src='http://konfor.enesilhan.net/js/qlassik.js' type='text/javascript'></script>
<script type='text/javascript'>Cufon.replace('h1, h2, h3, h4, h5, h6');</script>

Yukarıdaki kısa kod satırını <head> kodundan sonra ekleyebilirsiniz. Kırmızı renk ile işaretlediğim yerleri kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Yani birinci kısımdaki fontu kendi beğendiğiniz font ile değiştirebilirsiniz. Bu işlemi de bana göre cufon fontlarda en iyi site olan Cufon Fonts sitesinden halledebilirsiniz. Bu sitenin en önemli özelliği Türkçe dili ile beraber 46 dilde destek vermesi ve beğendiğiniz fontun türkçe karakter olup olmadığını sitenize eklemeden önce test sürüşü ile görebilmeniz.

İkinci işaretlediğim yerde ise seçtiğiniz fontun blogunuzdaki ‘h‘ tagında gösterebilmeniz için. Yani misal olarak yukarıdaki h2 tagını kaldırdığınızda font sidebarınızda geçerli olmayacaktır. Bu bilgilerle beraber son bir şey söyleyeyim: Bu yöntem aynı zamanda yazıları bir resim gibi gösteriyor. Yani yazı başlığına sağ tıklayıp resmi göster dediğinizde imlecin olduğu yeri resim olarak gösteriyor. Bu çok ilginç bir özellik aslında. O resmin adresini adres çubuğunda görmek çok zahmetli bir iş. Yani o kadar uzun bir adres ancak böyle bir yöntemin ürünü olabilirdi 🙂 Bu özelliği bir arkadaşımın isteği ile bugün anlatıyorum ama öncesinde de bu yöntemi blogumda anlatmak fikri aklımda vardı bugüne kısmetmiş 😉

Aklınızda soru işaretleri veya sormak istediğiniz yerler olursa şimdilik evimdeyim rahatça cevaplayabilirim. Hepinize kolay gelsin, bol cufonlu günler..  🙂

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Bloggerda Açıklamalı Etiket Bulutu Yapmak" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

Salih
22 Ocak 2011 - 20:29:18

Güzel bir kaynak olmuş, teşekkürler :a

Anonymous
30 Ocak 2011 - 14:19:52

Faydalı bir paylaşım… teşekkür ederim…

KaRaBuLuT
31 Ocak 2011 - 00:58:44

İlk zamanlar çok heves ederdim bu farklı font kullanımına bilmiyordum, görüncede nasıl oluyor falan derdim 🙂 Güzel anlatmışsın, gerçekten ayrı bir hava katıyor Blog sitelerine. Sen blogger için anlatmışsın bende WordPress için hazırlayayım 🙂

gül
9 Şubat 2011 - 07:58:24

şimdi,
siteden nasıl alıyoruz o kodu anlayamadım

Enes İLHAN
9 Şubat 2011 - 09:12:12

@gül,
Hangi kodu diyorsun gül anlayamadım ? Yukarıdaki adımları takip edersen basit bir şekilde sende kullanabilirsin bu eklentiyi.

gül
9 Şubat 2011 - 09:16:28

Sela cufonta gittim, fontu beğendim, dosyayı indirin diyor indirdim. Sonra blogda yayınlanacak kodu nasıl buluyoruz?
Senin verdiğin örnek aşağıda yani aradığım o kırmızı yerdeki, js/qlassik işte orayı diyorum:)

Enes İLHAN
9 Şubat 2011 - 09:21:51

@gül,
Hımm anladım . Verdiğim sitedeki hangi fontu beğendin gül söyle ben indirip kendi hostuma atayım, yukarıdaki qlassik.js'nin yerine senin beğendiğin fontu koyalım ? {Bu arada ne çabuk yazdın yorumu :)}

gül
9 Şubat 2011 - 09:25:25

hiç uyumadım saatlerdir fontlara bakıyorum ve nasıl değiştirildiğini anlamaya çalışıyorum. Şimdi anladım hosta yüklemek gerekmiş. Bir de ikinci sorum mesela headerdaki fontu başka, ana sayfadaki başlığı başka, alt başlığı başka yapmak için ne yapmak lazım?
teşekkür ederim

Enes İLHAN
9 Şubat 2011 - 09:28:41

Onu malesef bende bilmiyorum gül böyle bir şey şimdilik mümkün görünmüyor. Bu fontlar bir kit olarak kullanıldığından hazır bir şey, yani ekleyince istersen tüm blogdaki yazı tipin sadece o indirip koyduğun cufon font oluyor. Biraz karışık gibi oldu ama umarım anlamışsındır.

gül
9 Şubat 2011 - 09:35:46

anladım, çok teşekkür ederim.

.:Hobibox:.
13 Şubat 2011 - 14:42:51

Selamlar, kırmızı ile verdiğiniz, size ait site linkini anlayamadım, orası dğişmeden mi alıcaz bu eklentiyi, birde tam değişmesi gereken ont, yeri nresidir anlayamadım, teşekkürler.

Enes İLHAN
13 Şubat 2011 - 21:32:53

@.:Hobibox:.,
O kırmızı renk ile gösterdiğim site linkini isteğinize göre değiştiredebilirsiniz, değişmeden de kopyalayabilirsiniz orası size kalmış. Yine sormak istediğiniz yer olursa çekinmeyin, kolay gelsin..

damla
15 Şubat 2011 - 11:44:35

merhaba.bu verdiğiniz kod için çok teşekkürler. bloguma uygu ancak cofonfonts'tan istediğim kodu eklemekte sıkıntı yaşıyorum. Kırmızı ile verdiğiniz yere şunu yazıyorum "http://cufon.shoqolate.com/js/cufon-yui.js&quot;

hata vermiyor ama önizlemesinde göremiyorum bi değişiklik. sizin verdiğinizde ise önizlemesini görebiliyorum. nerde hata yapıyorum?

Bir de normal yazdığımız kısım varya bloga, ne denir bilmiyorum. normal anlattığımız metin, mesela siz bu konuyu anlatıyorsunuz ya, bunun da fontunu değiştirmek istiyorum, bu h1 h2 gibi yerden olamıyor mu o?

Cevaplarsanız çok sevinirim :)))

Enes İLHAN
15 Şubat 2011 - 12:33:42

@damla,
Öncelikle o kırmızı yere cufonfonts'dan bu adresi yazmayacaksınız: "http://cufon.shoqolate.com/js/cufon-yui.js" Bu zaten yukarıda verdiğim kodda mevcut. Bunun yerine örnek olarak şöyle bir kod yazacaksınız: "http://www.sizinhostadresiniz.com/cuprum.cufonfonts.js" Bedava bir host arıyorsanız bu yukarıdaki cuprum.cufonfonts.js kısmını "http://www.yourjavascript.com&quot; adresine yükleyebilirsiniz. Yani bu şekilde istediğiniz fontu blogunuzda kullanabilirsiniz., kolay gelsin..

damla
15 Şubat 2011 - 14:34:50

Merhaba yine ben 🙂 Dediklerinizi tek tek yaptım ve kırmızı yazılan yere

http://yourjavascript.com/7815523211/daniel.cufonfonts.js

yazdığım halde, hiçbir değişiklik olmadı 🙁
Hatta code.google.com/webfonts ile de deneyim dedim, önizlemede herhangi bir değişiklik göremedim. Sorun ben de mi çok merak ediyorum, ama o zaman şablon hatası alırdım.

Enes İLHAN
15 Şubat 2011 - 23:43:05

@damla,
Bazı fontlar nedense olmuyor tıpkı sizin bu örneğinizde olduğu gibi. Biraz daha araştırırsanız bu fontları belki istediğinizi yapabilirsiniz. Bende çok istediğim fontu eklemek istedim bloguma ama malesef olmayınca eldekilerle yetinerek şimdiki Qlassik fontunu kullanmaya karar verdim. Her font olmuyor ayrıca onu da söyleyeyim.

mis gibi
16 Şubat 2011 - 10:38:06

Ben birşekilde hallettim ama bir sorunum var. Yorumlarda pop-up penceresi normal iken konu içine girildiğinde yorumların fontların çok çok büyük. Napabilirim bir bilginiz var mı?

Enes İLHAN
16 Şubat 2011 - 15:17:16

@mis gibi,
Blogunuza girdim baktım. Hem konu dışında pop-up penceresinden baktım yorumlara hemde konu içinde baktım fakat bir sorun göremedim. Sorun hâlâ devam ediyorsa tekrar yazabilirsiniz, iyi günler.

Miskin Kek
20 Şubat 2011 - 13:29:16

Çok teşekkür ederim cevap için. Şablon tasarlayıcısında bir hata yapmışım,bulup düzelttim

Blogunuzu takipteyim bu arada. Çok şey öğrendim diyebilirim 🙂

Enes İLHAN
20 Şubat 2011 - 13:54:33

@Miskin Kek,
Rica ederim miskin kek, her zaman bekleriz 🙂 Yardımcı olabiliyorsam sizlere ne mutlu bana.

PSiKoMaNYaH
23 Mart 2011 - 23:42:57

Çok güzel bir anlatım olmuş teşekkürler. Yazının başında WordPress bunu bir eklenti ile yapabilirsiniz demişsiniz. Acaba bu işi yapan bir eklenti ismi söyleyebilir misin ? Bidaha kodlarla uğraşmıyalım 😀

Enes İLHAN
9 Nisan 2011 - 19:59:06

@PSiKoMaNYaH
İnan internetten o kadar uzak kaldım ki.. Neyse ben bu konuyu araştırayım, bulursam yine buradan söylerim.

Anonymous
10 Ağustos 2011 - 03:26:44

Kısa bir sorum olacak..Peki bu fontu koyduk diyelim..Başlıkların resim olarak gözüktüğünü söylüyorsunuz.Peki bu indexlenme açısından sorun yaratır mı?

Yusuf Siyab
14 Eylül 2011 - 23:01:14

Enes bey, cufonu kullandığımız bölümlerde önce normal yazı tipi sonra cufon yazı tipi oluşuyor. Bir nevi öncesinde yükleniyor. Ancak sizin sitenizde de cufon kullanılıyor olmasına rağmen ilk gördüğümüz yazı tipiniz cufon yazı tipi. Yani bir başka yazı tipi görünmüyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir ve nasıl giderebiliriz? (Ziyaretçi direk cufon yazı tipiyle karşılaşsın istiyorum)

21 Ekim 2011 - 18:47:45

Teşekkürler hocam..

30 Ekim 2011 - 14:59:18

Bunu Bloggerda Tasarım<Htmlyi Düzenle Bölmesinden Yapıyoruz Dimi Yoksa Yeni Yazı Yayınladığımızda <head> Tagından Sonramı Koyuyoruz,Kodu.

12 Nisan 2012 - 13:30:11

hocam dediğiniz gibi yaptım oldu fakat hemen eski hale geri dönüyor. mesela hababam sınıfı diye başlık attım sayfayı yenilerken normal hababam sınıfı diye görünüyor ama hemen eski hale dönüyor ve şöyle gözüküyor: hababam snf. ‘ı’ ları ‘ş’leri vs. göstermiyor. Türkçe karakterler indirdim ama dediğim gibi yazılar sonradan eski hale dönüyor.Bu sorunu nasıl aşabilirim?

sezer
19 Mayıs 2012 - 20:01:45

ben sızın gıbı aynı temayı kullanıyorum ancak takıldıgım bır yer var menu dekı hakkımda reklam ve sponsorluk arşiv vs yazı basalıkları yazı sitili ni nasıl degıtırebılırım

26 Temmuz 2012 - 14:18:24

Yukarıda kodlar görünmüyor.Daha önce yapmıştım fakat şimdi karmaşık geldi.Eksik olan bir şeyler mi var ?

24 Ağustos 2012 - 23:19:15

teşekkür ederim işime yaradı.