30 Mart 2017: Perşembe
Gölge

Blogger Smiley Eklentisi

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :) Enes İLHAN
Blogger İpuçları 11 Aralık 2009 14 6.994  
Bu Kişisel Blog'da 551 kategori'de yazıya yazılmış adet değerli yorumlarınız bulunmaktadır..

Bugün “Blogger İpuçları Serisi” altında Blogger’a sorunsuz bir şekilde smiley eklentisinin nasıl yapıldığını anlatacağım.Biraz ara vermiştik ipuçlarına ama inşallah devamıda gelir.Çoğu blogcunun dert yandığı konular arasında bu smiley bizim tabirimizle “ifadeler“. Ama bugün bu olayı aşacağız.Malumunuz benimde kullandığım ve vazgeçemediğim bir eklenti bu ifadeler eklentisi.Bu eklentiyi Tolga kardeşim yapmıştı bende biraz geliştirmek istedim. Bu eklentideki ifadeler yazılarınızda ve yorumlarınızda kesinlikle gözüküyor. Fakat (+)’sı olduğu gibi (-)’sisi de var bu eklentinin.Peki nedir o eksiler:

1.’si: Biraz geç yüklenmesi
2.’si: Kod yazmak istediğinizde kod yerine ifadelerin çıkması 😛

Eğer bu iki problemi dert etmezseniz hemen anlatıma geçelim:

Blogger hesabımıza girip “Yerleşim/HTML’yi Düzenle” sekmesine gelip “Widget Şablonlarını Genişlet” tikini aktif hale getirdikten sonra </head> kodundan önce şu kodları yapıştıralım:

<script src='http://bloggerhosting.appspot.com/serve/enesilhan815.googlepages.com/Smiley.js' type='text/javascript'/>

Evet bu kodları ekledikten sonra şablonunuzu kaydedin ve çıkın.Artık yazılarınızda şu değerleri vererek ifade eklentisini aktif hale getirebilirsiniz.Birkaç ipucu:

değer

Bu ifadeler benim hoşuma gitmedi başka yokmuydu derseniz: Biraz kod bilginiz varsa verdiğim js dosyasını indirip mevcut resimleri şu ifadelerle değiştirebilirsiniz.Bu ifadeler tabii ki wordpress’in.Blogger’da henüz smiley olayı aktif değil belki ilerleyen günlerde böyle bir özellik gelebilir.İşte sevilen diğer smiley şu:

noktahhitam

Yukarıdaki  smileyide bu adresten indirebilirsiniz: http://enesilhan815.googlepages.com/NoktahHitam_Smileys.rar

Eklentiyi ben İE 8,Google Chrome,Mozilla Firefox 3.5 ve Opera 10.10 tarayıcıları ile test ettim.Hepsinde çok güzel bir şekilde çalışıyor.Kafanıza takılan bir yer olursa sorabilirsiniz ayrıca.

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Blogger Kod Çerçevesi Yapımı" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Enes ILHAN

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

14 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir