Blogger ile Bloglamak İnanın Daha Keyifli..

Uzun zamandır blogladığım sistemin alt yapısını oluşturan Blogger‘ı gün geçtikçe daha çok sevmeye başlıyorum. Gerek basitliğiyle, gerek google’nın ona vermiş olduğu güçlü destekle, gerekse de artık kıran gibi kaynayan temalarıyla blogger’a olan aşkım, şevkim bazı kişileri çatlatıyor : ) Neyse bu çatlatma faslını geçelim. Blogger ile artık iki kardeş gibiyiz, neredeyse kan bağımız var diyebilirim : ) {şaka} Bu klasikleşmiş espriden sonra blogger’ın domainimi 2 yıl 101 gündür bünyesinde barındırdığı için sonsuz teşekkür ederek yazıma devam ediyorum..

Blogger’ı 2007 yılının eylül ayından beri sık sık kullanıyorum. İlk başta hiçbir heyecanı, hiçbir esprisi olmasa da günler geçtikçe blog kavramını öğrendikçe iyi ki açmışım dedim kendi kendime.. O zaman tabi ne blog yazmayı, ne yorum yapmayı, ne de diğer blogları seviyordum : ) {evet bu bir itiraf} Ama işte Zaman kavramı burada bir kez daha kendini gösteriveriyor.. Daha önce vakti zamanında şöyle bir yazı ile Blogger ile WordPress‘i  de karşılaştırmışım.. Ama dediğim gibi bu süre zarfında beni en tatmin eden ve tüm ihtiyaçlarımı karşılayan tek sistem Blogger oldu.

Şimdi olaya objektif olarak bakmaya çalışıyorum. 2010 yılı içerisinde almış olduğum host sayesinde çok şükür WordPress’i kullanma imkanım da oldu. Ama bu sefer detaylı oldu ve  bu sefer “sevmeye başlamalıyım” diyerekten yola çıkmıştım wordpress’i kurarken.. Her şey güzel başladı kendi temamın aynısını wordpress’de de kullanmaya başladım fakat bana bir türlü kendini sevdiremedi. İndex yönünden wordpress çok güzel indexleniyor Allah var yani  hakkını yiyemem : ) Google wordpress’in etiketlerini bile indexliyor düşünebiliyor musunuz ? 😛  Çok güzel eklentileri mevcut. Seo yönünden müthiş hit alabiliyorsunuz. Tema yönünü söylemeye zaten gerek yok. Son zamanlarda çıkan Blogger temalarının da yaklaşık %98‘i wordpress’den uyarlanıyor.

 • Eee bu kadar güzelse niye geçmedin WordPress’e ? ” 

diyenleriniz mutlaka olacak ve haklısınız da . Ben bu soruyu çok düşündüm ve sistem değiştirenleri ve değiştirmekle kalmayıp pişman olanları gördükçe yavaş yavaş bu karardan vazgeçtim. Geçmeyi çok düşündüm ama ben Blogger‘a bir türlü ihanet edemedim : )  Şimdi keşke demiyorum ve iyi ki geçmemişim diyorum, bu çok güzel bir duygu.. Tabi wordpress’i kullandık hakkını yemeyelim bazı şeylerde blogger’dan çok daha iyi. Mesela birçok scrpti çok güzel bir şekilde wordpress’e kurabiliyorsunuz ama bunu blogger’a uyarlamak çok zor.  Bu konu bir tarafa WordPress’in işlevi büyük ama o soğuk olan editörüne bir türlü ısınamadım zaten.Blogger’ın ki ne güzel yazını yaz ve basit bir şekilde yayınla : ) Bu belki alışkanlıktandır ama ısınamadım işte kardeşim olmuyor, olmuyor, olmuyor !!

İşin özü 3 yıldır aktif bir şekilde blog tutan birisi olarak ben yeni blog açan genç kardeşlerimize kesinlikle Blogger‘ı öneriyorum. Son zamanlarda bir sürü de yenilik getirdi ve getirmeye devam edecek bunu da bilmenizi isterim. WordPress’den Blogger’a da geçenlere kapımız her zaman açık elimizden geldiğince yardımcı da oluruz.. Şahsen ben vaktim olduğunca ve elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum zaten yine olursa yine yaparım ve sözümün arkasındayım .. Emin olun çok rahat edeceksiniz blogger’da. Bu konu çok tartışıldı hatta haddini bile aştı ama ne yapayım sevgimi gizleyemiyorum Blogger‘a : )  Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere sayın okuyucularım, esen kalın..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Bizim Blogcuya Verecek Kızımız Yok !" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

35 yorum

 1. metinim   •  

  Ama inadına WordPress 🙂 desem ki ?

 2. Enes İLHAN   •  

  @metinim
  İnadına WordPress'se Alayına 'Blogger' : )

 3. CraLBilogcu   •  

  forever blogger 🙂

 4. Harun   •  

  hiç blogger kullanmadım fakat wp oldukça sağlam altyapıya sahip bunu söylememde bir sakınca yok..

  bir ara belki ben de deneyebilirim..
  yine şeker tadında bir makale olmuş ; ) tebrikler..

 5. Enes İLHAN   •  

  @CraLBilogcu
  Biliyordum kardeşim beni yanıltmadın 🙂
  @Harun
  Haklısınız Harun bey ama işte dediğim gibi sanırım alışkanlık meselesi yüzünden bırakamıyorum Blogger'ı. Sizde deneyin eminim pişman olmayacaksınız. İlk başta sizi pek tatmin etmese de zaman geçtikçe sizde seversiniz inşallah. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim..

 6. Akgn   •  

  Bende katılıyorum ama; bence bloggerdeki en büyük eksiklik kategorilendirmenin yetersizliği birde ona ne deniyor bilmiyorum ama yazıyı eklediğinde wp otomatik olarak etiketlendiriyor bloggerde sanırım o yok..
  Bu arada güzel site paylaşımlar için teşekkürler

 7. webleme   •  

  blogger her yönden avantajlı iyi bir ekmek kapısı :] vay bee enes gardaş özledim seni tanımazsın ama o da olur inşaallah :] bizde buralardayız allaha emanet ol …

 8. Eyüp Aktuğ   •  

  Blog dünyasında ilk hatamı Ücretsiz hosta WordPress kurmakla yaptım. Ne var ki bir hafta sonra (12 Ağustos 2008) apar topar Blogger'a taşınmakla bu yanlıştan geç olmadan döndüm. Sonuna kadar Blogger. Bizim tema ile falan işimiz olmadı hiçbir zaman.

  Yeterki yazılarımızı görüntüleyebilecek bir beyaz alana sahip olalım.

  Fakat Domain konusunda sana katılmıyorum. Domain için Natro'yu tek geçerim.

 9. Ufuk Canlı   •  

  Ben de bir ara WordPress'te yazıyordum ama hakikaten Blogger'da yazmak gerçekten de daha keyifli. 🙂

 10. Enes İLHAN   •  

  @Eyüp Aktuğ
  🙂 Domain konusunda yazıma bakarsanız ben domaini nereden aldığımı yazmadım. Sadece blogger ücretli aldığım domaini kendi bünyesinde barındırdığı için teşekkür ettim 🙂

 11. Eyüp Aktuğ   •  

  @Enes İLHAN

  Yanlış anladım. Ben domaini Blogger'dan aldın zannettim. Bu arada hayırlı cumalar dilerim.

 12. Enes İLHAN   •  

  @Eyüp Aktuğ
  Önemli değil Eyüp bey. Size de hayırlı cumalar dilerim..

 13. Bay Klavye   •  

  İlk bloglamaya başladığım vakit birçok blog yazma sitesini denemiştim /blogger, blogcu vb..Tabii o zamanlar en sevdiğim sistem blogger idi.Yiğidi öldür, hakkını yeme..Ama şu an wordpress kullanıyorum.Değiştirebilir, uyarlanabilir ve isteğe göre her yanının şekillendirilebilmesi bana uygun geliyor.Şahsen çok memnunum, ve bloggerı düşünmüyorum bile.

  Ayrıca yazında demişsin ki wordpress yazı konsolu çok soğukmuş.Yok efendim yok, soğuk filan değil 🙂 Biraz ayrıntılı ki o da html bilenler yazısını süsleyebilsin diye..

  Neyse,savunmaya gerek yok.Avukatmıyım canım ben ?:) Umarım beni yanlış anlamamışsındır.Sadece kendi yorumlarım.Zevkler ve renkler tartışılmaz.Bu Güzel eleştirin için de klavyene,parmaklarına,gözlerine,zihnine sağlık.:)

 14. Enes İLHAN   •  

  @Bay Klavye
  Yok yanlış anlamadım yorumunu aksine hoşuma gitti böyle bir yorum almak. Dediğin gibi zevkler ve renkler tartışılmıyor. Senin de wordpress'e karşı aşık olmuşluğun vardır belki nereden bileceğim 🙂 Ayrıca güzel yorumun için teşekkür ederim..

 15. Eyüp Aktuğ   •  

  Davut Erarslan adında birisi vardı. Ve tabiki aynı ismi taşıyan bir blogu. Geçen sene takip etmiştim. Biraz önce tekrar rastladım. Blog sadece pagerank üzerine yapılandırılmış copy/paste tekniğine geçilmiş bir blog(!) olmuş. Başlarda sana benzetiyordum yazma tekniğini falan. GÜzel bir üslup kullanıyordu. Fakat sonradan kaptırmış üzüldüm şahsen. Hep böyle özgün ve kaliteli kalman dileğiyle…(:

 16. SonKralice   •  

  huhuhu.. burasi yeri degil ama iletisimden yazacak halim yoktu, iki saat isim onay kodu felan yazmak – zaman kaybi.

  birsey sormak istiyorum.

  wordpresste footer kismina resim urlsi koyuldugunda, blogta hep asaya scrollen edildiginde yani sayfada asaya dogru gittimizde, blogta hep görünüyordu her sayfada.

  ama bloggerde footer yok? varda.. öyle extradan footer.php yok, bloggerde sol asaga kismina resim eklemek istiyorum.

  ne gibi bir kod – css kullanam?

  sag kodu var, ama biraz oynadim kodla sol icin yapmak icin, olmuyor.

  mesela hani bazi sitelerde varya, sol yukari kösede türk bayragi yada sag tarafta, iste bende bloggerde, sol alt kisimda resim istiom.

  ama kodu bilmiyorum 🙁 bir bilgin varmi? kodu biliyormusun?

  paylasirsan cok sevinirim.

 17. Enes İLHAN   •  

  @SonKralice
  Çok beleşçisin kübra hiç zahmete gelemiyorsun 😛

  Her neyse sorunun yanıtını iki şekilde vereyim. Bu konu bunu anlatmak için müsait değil ama sorun yaratacağını da düşünmüyorum. Gelelim sorununa:

  Şimdi dediğin soruyu iki yolla halletmek mümkün. "Left kodu bildiğin gibi sol anlamına geliyor. Şimdi bir kod satırıyla göstereyim:

  .ornekgadget {
  background: url('http://burası senin resim adresin olacak') no-repeat;
  width: 210px; –> Resmin Genişliği
  height: 20px; –> Resmin Yüksekliği
  float: right; –> Sağ veya Sol
  margin: 0px;
  padding: 0px 0 0 0px;}

  Bu kodları temanın css kısmına kopyala ve temanı kaydet. Tabi bu kodu kullanabilmen için bu kodu çağırmamız lazım onu da şu şekilde çağırıcaz:

  <-div class='ornekgadget'-> {- treler yok}

  Eğer resmi sola yaslayamazsan ya da yerini daha özgürce değiştirmen için o kodların arasına şu kodu da eklersen istediğin gibi resmi kaydırabilirsin:

  "margin-left: 90px;"

  Pikselini kendine göre değiştirirsin artık. Çok ayrıntı gibi oldu ama işin özü "left" e dayanıyor bir de margin left'e. İnşallah bu dediklerimi anlayabilirsin biraz karışık gibi oldu ama anlayacağını umut ediyorum. Bir daha da böyle bir sorunu konu içine değil de iletişimden yazarsan çok sevinirim kübra. Hadi kolay gelsin.

 18. SonKralice   •  

  selammmmmm…
  ilk önce cok tesekkür ederim yardim ettigin icin.
  fakat verdigin kodlar olmadi maalesef.
  yada ben yapamadim 🙁

  <-div class='ornekgadget'-> sanirim burda bi ariza cikti nereye ekliyecegimi bilemedim.

  ama bunlar oldu :

  #deneme a {
  position: absolute;
  bottom: 0px;
  left: 0px;
  position: fixed;
  text-indent: -1000px;
  width: 500px;
  height: 60px;
  overflow: hidden;
  background: url(resim linki yaz) 0 0 no-repeat;
  }

  <-div id='deneme'><-a href='#' title="title yaz" target='_self'/>

  iyi geceler 😀

  + sorum olunca yine yoruma yazarim banane iletisim o formunu gözüm tutmadi. ya yazdigim sey gönderilmese? ariza cikarsa.. böyle daha iyi 😀

  hem ya baskasida benim sordugum sorunun cevapini ariyorsa googlede felan onada otomatikmen soruyu cevaplamis olun.

 19. kelimelerbenim   •  

  Blogger'ın Türkiye'deki profesyonel kullanıcılarından biri olarak söyleyebilirim ki, WordPress'in Blogger'a göre hiçbir üstün yanı yoktur. Üstün olarak gösterilebilecek özellikler ise bloglama işinde güdülen amacla doğrudan ilişkili olmayan görsel öğelerdir. Bu bağlamda aslolan içeriktir. Ve bunun yanında kodlama bilgisi. Enes İlhan'ın bloguna bakın, ve diğer bloglar arasında (wordpress) şöyle bir gezinin. Kaç tanesi Enesilhan.net'te daha kaliteli? Bana da beklerim.

 20. Enes İLHAN   •  

  @SonKralice
  Kendi sorununu kendin hallettiğine sevindim. Fakat yukarıdaki yorumumda belirttiğim gibi iletişim formundan yaz sorunun olursa. Yine konu içinde sorarsan yorumunu onaylamam kübra. Ve emin ol iletişim formu çok kaliteli ve bir Türk geliştirici tarafından yapılmış bir form ! Dediğim gibi iletişim formunu kullanırsan sevinirim, kolay gelsin..

  @kelimelerbenim
  Sezerim kendi blogundaki yazılarını ve diğer sitelere bıraktığın yorumları uzun bir zamandır göremiyordum. Bu yoğunluğunun arasında vakit ayırıp bu değerli yorumu yaptığın için teşekkür ederim. Abarttığın kadar iyi değilim sezer emin ol sen bu işleri benden daha iyi biliyorsun vesselam..

 21. Kerem   •  

  WordPress gibisi var mı ya:)

 22. Mahsun ÖNDER   •  

  WordPress 'ten şaşmam. Bloggeri tek geçerim 😛

 23. Navio   •  

  Blogger kraldir kardeşim 2yildir bloggerdayim.. benim için eskiden tek sorun "tema" bulmak problemdir ama şimdi kendi temalarimi yapiyorum… hatta türkiyede 2-3tane blogger tema yapmayi bilen adamlarin arasindayim. Worpdress'e temalari gözüm kapali entegre ediyorum yani olay şuki Blogger'i çözen adam herşeyi yapari muah <3 banada beklerim

 24. ZizaLate(Selefkos)   •  

  ben wordpress kullanıyorum.Daha dogrusu deniyorum ama ısınamadım.15 günde bir yazı yazasım geliyor.Bloggerdayken günlük yazı yazıyordum.

 25. yktronik   •  

  4ever blogger 😀 hiç bi derdi yok

 26. Anonymous   •  

  senden bir ricam olacak kardeş şu an sitede yazı sonunda bulunan eklentiyi paylaşman. birde benzer yazılar olayını paylaşman aslında nette arayınca benzer yazı eklentisi oldukça bol ama hepsi resimli benzer yazılar filan . istiyorum ki resimdeki gibi sade bir benzer yazılar eklentisi .

  yarımcı olursan sevinirim..

 27. Enes İLHAN   •  

  @Adsız
  Adsız bak yanlış yere yorum yapmışsın ama ben yine de sana yardım edeceğim. Şimdi dediğin yazı sonundaki eklentiyi ben daha önce anlatmıştım bak şurada:

  http://www.enesilhan.net/2010/01/blogger-yazi-alt-bilgisi-eklentisi.html

  Benzer yazılar eklentisini ise şurada güzel bir şekilde anlatılmış oradan yapabilirsin:

  http://www.webmasterci.com/forum/blogger/7062-blogger-benzer-yazilar-eklentisi-turkce-karakter-destekli-ve-reklamsiz.html

  Kolay gelsin..

 28. Anonymous   •  

  yanlış yorum için özür dilerim .

  Yardımların için çok saol.

  Şu yazı sonlarındaki olayı yaptım ama bu yazının içinde görünmekle beraber ana sayfada iken devamını oku yazının altında da gözüküyor ben sadece yazı içinde olsun istiyorum..

  Teşekkür ederim..

 29. Enes İLHAN   •  

  @Adsız
  Keşke adını,blogunu felan yazsaydın daha ayrıntılı yardımcı olabilirdim ama bu şekilde çok zor.

 30. kitap dELiSi   •  

  Blogger iyi hoş da bizim memlekette zırt pırt youtube yasağı, google yasağı fala derken iki de bir blogumuza ulaşamamayla karşılaşmasak daha iyi olacak. Mesela iki gündür http://www.viranvebahar.com daki dergimize giremiyoruz. Sahi Enes sen nasıl yapıyorsun bu meseleyi. Blog Bloggerla yapılıyor galiba. Bir yazı yazsan ne iyi olacak.

 31. Anonymous   •  

  @kitap dELiSi
  aynı sorunu bende yaşıyorum . Enes beye mail attım inşallah bir yazı hazırlar.

 32. Enes İLHAN   •  

  Arkadaşlar isteğiniz üzere yazı yayınlamıştır, kolay gelsin..

 33. Hamdi Uludağ   •  

  blogger'den şaşmam arkadaş..

 34. Burak   •  

  İki sistemi de kullanma imkanım oldu. Şuan hostum olduğundan wp kullanıyorum bir ara geçmeyi düşündüm blogger a ama alışmam zor olur diye vazgeçtim. Yazı için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.