Enes İLHAN\ Bizim Blogcuya Verecek Kızımız Yok !

Özgün Yazılarım 13 yorum 5.647 28 Ekim 2010

Malumunuz Türkiye‘de yaşıyoruz ve bu yaşadığımız ülkede iş bulupta evlenmek o kadar kolay değil arkadaşlar. Özellikle erkek arkadaşların lise veya üniversite hayatından sonra korkulu rüyası diyebilirim. İşsizlik sorunu bu ülkenin en ciddi sorunu olarak en tepede yer alıyor malesef. Bu sorun o kadar ciddi ki artık iş bulmak eskisi kadar kolay değil. Artık her anne baba da kızını işsiz kişiye vermiyor doğal olarak. İlk başta sorulan hep işimiz oluyor ! Tabi bizlerde biraz tembel bir millet olduğumuzdan iş bulsak bile dayanamayıp o işten istifasını veren insanlarız aynı zamanda.. Dara gelemeyiz, her şey güllük gülistanlık olsun isteriz. Ve isteriz ki her şeyi oturduğumuz yerden yapalım. Son dönemlerde bilgisayarın önemi artınca artık nerdeyse her evde iyi veya kötü bir bilgisayar bulmak mümkün. Yeni nesil gerçekten çok şanslı. Ben 16 yaşında bilgisayarla tanışan bir insan olarak kardeşime baktığımda 8 yaşında internetten oyun oynar olmuş. Hatta kuzenimin kardeşi şu online oyunlar üzerinden kontör bile satmışlığı var : ) Acı ama gerçek bana göre.

Ve yine son dönemlerde ortaya çıkan Blog kavramı tüm gençliği sarmış durumda. Kimileri bloglarında devri bitti demesine rağmen bence çok büyük bir kitle öyle veya böyle blog yazmaya devam ediyor. Kimileri ilk başlarda belli bir çıkar beklemeden sadece zevk için yazsa da ilerleyen dönemlerde artık o yazdığı blogdan haklı olarak kazanç beklemek durumunda kalıyor. Aslında o da biliyorki bu sadece bir zevk işi. Ama belli bir süre sonra yazdıklarından ödül almak istiyor ve çoğu blog da bunu başarıyor.

İşte bu noktadan sonra Blog işi yazı yazmaktan ileri gidiyor ve meslek haline dönüşmeye başlıyor. 5 yıl öncesi ve şu an çok popüler olmasına rağmen büyüklerimize blog yazıyorum desen anlamazlar bile. “O da ne ki” demelerinde haklılar onlara kızmayın : ) Bizde onlara göre yeni nesil oluyoruz çünkü. Şimdi işin özü bu noktadan sonra başlıyor. 1 yıl öncesinden kafamı kurcalayan şu soruya gelelim:

  • Bir kız istemeye gittiğimizde kayınbaba bana işin ne diye sorduğunda bende “Blog yazıyorum efendim” dediğimde bana vereceği tepki başlıktaki gibi {Bizim blogcuya verecek kızımız yok} olmasından korkuyorum ! 

Sizce neden olmasın sayın okurlar ? Blogculukta bir meslek olamaz mı ? Bu işten para kazanan insanlar var hemde sabit bir şekilde. Tamam belki Türkiye şartlarında reklam gelirleri beklediğimiz gibi değil ama bu işte kendini gerçekten kanıtlayan insanlar var. Bu soruyu birde siz düşünün bence. Özellikle erkekler düşünsün, ileride böyle bir durumda kalabiliriz diye düşünüyorum. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımızda ne yapacağız acaba ?

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Yurt Günleri ve Üniversite" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

Münzevi KişiLik
28 Ekim 2010 - 10:05:15

Nedense başlık gülümsetti baya.Hoş yani..(:
Direk yazarım demelisin bence,hem yalanda değil hani.Daha da havalı duruoyor ayrıca.O zaman verirler kızı bak garanti.
Yoksa yani Blogcuya kız mı verilirmiş yahu…??.p
Olacak şey değil:d

Alper ER
28 Ekim 2010 - 10:45:39

Çoğu zaman 'site'diye hitap etmekten bıktım artık.İnsanlar site, forum diyince anlıyor ama blog deyince o da ne diyerekten bir merak ifadesi doğuyor yüzlerinde 😀

Eyüp Aktuğ
28 Ekim 2010 - 18:30:21

Türkiye'de (ç)alıntı yapmadan bloglayabilme(sizi tenzih ederim) ne zaman gerçekleşir ve bloglarda aynen köşe yazarlarının köşeleri gibi itibar görürse o zaman sözünü ettiğin ütopya (: vucut bulacaktır. Ancak blog yazarak hayatı idame etmek milyonda bir başarıdır. Fakat bir mesleğin yanında ister reklamlı olsun ister reklamsız olsun blog yazmak apayrı bir güzelliktir. Çünkü yazmak kadar hoş ne olabilir.

Bu arada kız seni seviyorsa kaçarsınız. İlla ki verecekler diye bir şart yok. Sonra el öpmeye gidersiniz iş tatlıya bağlanır. Tabii buda işin espirisi. Esen kalınız.

SonKralice
28 Ekim 2010 - 21:22:38

maalesef böyle yazilir 2 a 😀

Harun
29 Ekim 2010 - 10:03:43

tevafuk oldu herhalde ama ben de biraz önce blogumda reklam yayımlama konusunda bir şeyler karaladım.
adsense reklamarını yayımlamak
reklam yayımlamak ve bundan gelir elde etmek güzel olabilir fakat çizgileri aşmamak her daim önemli,
özellikle son zamanlarda arkadaşlık sitesi adı altında faaliyet gösteren sitelerin reklamları inanılmaz derecede sakıncalı.
Bence reklam yayımlarken dikkatli olmak gerekir.

Harun TURAN
29 Ekim 2010 - 09:56:40

Bence Türkiye'de bir "blogger"a ya da web sitesi sahibine kız vermemekte aileler gayet haklı. Lakin, günümüz şartlarında kendi özgün yazılarını yazıpta aylık 1000TL (asgari ücretin biraz fazlası) kazanan blogger ya da web sitesi sahibi çok az. Kopyala yapıştırla para kazananlar olabilir fakat onların ve sitelerinin de yarına çıkıp çıkmayacağı belli değil. Amerikanın ünlü bloglarından birinde yazarsanız ya da o blogun sahibiyseniz gidin istediğiniz kızı alın, eğer değilseniz yok size kız falan.

Enes İLHAN
29 Ekim 2010 - 17:24:18

@Münzevi KişiLik
Bir tek başlığın seni gülümsettiğine sevinebiliyorum münzevi. Ama bu iş diğer bir arkadaşımın yazdığı gibi Ütopya'dan öteye gidemeyecek sanırım !
@Alper ER
Evet Alper aynen öyle.
@Eyüp Aktuğ
Hocam bence de ütopyadan öteye gidemeyecek benim bu dediklerim. Ayrıca şu sözler hoş olmuş : ) "Bu arada kız seni seviyorsa kaçarsınız. İlla ki verecekler diye bir şart yok. Sonra el öpmeye gidersiniz iş tatlıya bağlanır."
@SonKralice
Hiçbir şey anlamadım yorumunda ama yine de sağol yazma zahmetinde bulunduğun için !
@Harun TURAN
Haklısın harun dediklerine katılıyorum. Genel olarak benim yazdıklarım olmayacak sözler olmuş. Ben sadece olabilir mi ya da böyle bir şeyin ihtimali olabilir mi diye mikrofonu sizlere uzattım ama görüyorum ki çoğu kişi olamaz demiş hayırlısı artık ne diyeyim : )
@Harun
Evet hocam her şeyin azı yarar çoğu zarar ortası karar demişler. Bende bu çizgiden dışarı çıkmamaya çalışıyorum vesselam..

SonKralice
29 Ekim 2010 - 19:07:15

diyorumki…

yazinda "malesef" kelimesini 1 a ile yazmissin..
cogu insan malesef yaziyor .. ama malesef kelimesi

maalesef diye yazilir yani 2 a 🙂

Enes İLHAN
29 Ekim 2010 - 20:37:33

@SonKralice
Anladım kübra uyarın için teşekkürler. Bunu senden öğreniyorum. Bir ara tüm yazılarımdaki malesefi 2 a ile düzeltirim : )

Elektronikotin
30 Ekim 2010 - 19:36:53

Kızın babası: Ne işle meşgulsun, evladım?
Erkek: Blog yazıyorum efendim.
Kızın babası: Hangi servisi kullanıyorsun?
Erkek: Anlamadım, efendim?
Kızın babası: Blogger mi WordPress mi?
Erkek: Blogger.
Kızın babası: Bizim Blogger alt yapısını kullanana verecek kızımız yok git WordPress kur.
Erkek: (Dumur)

Böyle bir durum yaşanması da olası :). Şaka bir yana iyi para kazanıyorsan, yazarım desen de olur; yada, "blog yazarıyım ama isterseniz Audi' m ile sizi boğazda yemek yemeye götürebilirim" diyebilirsin ki bunun için TechCrunch gibi bir blogun olması gerekiyor. O da Blogger ile biraz zor.

Anonymous
2 Kasım 2010 - 09:59:54

how are you!This was a really quality blog!
I come from milan, I was luck to discover your website in google
Also I learn much in your website really thank your very much i will come later

Mehmet
7 Aralık 2010 - 12:19:44

Blog yazmakla geçimini sağlamak en azından bizim ülkemiz için biraz zor bir durum. Ha istisnalar var mıdır? Tek tük olabilir. Bende yazıyorum ama bu işten para kazanmak hiç aklıma gelmedi.

Blog yazana elbette kız vermezler. Kızın babası ne iş yapıyorsun? sorusundan sonra peşinden ne kadar kazanıyorsun? sorusunu da yapıştıracaktır. Blog yazmaktan ayda 3000-5ooo tl kazanıyorsan oh iyi işmiş diyecektir. Yani işin kalitesini belirleyen biraz da o işten kazandığın paradır. Neden doktorlar, mühendisler hep saygı görürler? yaptıkları işten dolayı mı? Bence hayır. Senden benden çok para kazandıkları için 🙂

Enes İLHAN
7 Aralık 2010 - 14:59:26

@Mehmet
Mehmet bey değerli yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle. Ben zaten diğer yorumlarla cevabımı aldım bu da üstüne tokat gibi geldi 🙂 Şaka bir yana da gerçekten mantıklı şeyler söylemişsiniz. Ne iş yaptığın değil ne kadar kazandığın önemliymiş malesef..