Enes İLHAN\ Bir Daha Türk Filmi mi Asla !

Sinema 10 yorum 3.322 29 Ağustos 2013

Geçen hafta ofisteki arkadaşlardan biri facebook’da bir yarışma olduğunu ve bizim de katılmamızı istedi. Gaziantep Sanko Park AVM sayfasından yapılan yarışmaya katıldık. Soru çok basitti. Reklamlarda bilinç altımıza yerleştirilen “Acıkınca kafan ………… gider” Eminim içinizden birçok kişi dominos ismini anmıştır.. Neyse herkes doğru cevabı facebook üzerinden özel mesaj arcılığıyla gönderdik.

Sonuçlar ertesi gün açıklanmıştı ve hemen hemen ofisteki herkes Sanko Park‘tan bedava sinema bileti kazanmıştı. 1 hafta sonra da cumartesi günü sinemaya gitmeyi kararlaştırmıştık. Arkadaşlar komedi filmine gidip biraz gülelim dediler. Bende gitmeyelim altyazılı çok güzel filmler var dediysem kimse sözüme kulak asmadı. Neyse vizyondaki filmlere göz attık. Komedi türünde tek bir film vardı o da karadenizli bir türk filmi idi !

Gidip-gitmemek arasında günlerce mekik dokuduk. Sonunda gitmeyi kararlaştırdık. Derken film başladıktan sonra yaklaşık 5-6 dakika sonra kendimizi geçikmiş halde içeri attık. Filmin ilk başları biraz durgun geçerken biraz biraz gülmeye başladık. Daha sonra ciddi ciddi gülmeye başladık. Açıkçası film fena gitmiyordu. Klasik türk gencinin köyde bir kızı sevmesi ve babasının kızını çoban çocuğa vermemesi olayı mevcuttu.

Herkes çocuğun kızı kaçırıp sonra da öldürüleceklerini düşünürken sonu o kadar saçma bitti ki sizlere anlatmak istemem açıkçası. Peki hangi filmden bahsediyorum ben ? “Tepenin Uşakları” diye bir film. Adını ilk duyduğumda korkunç bir film sandım ama meğersem komedi filmiymiş. Öyle aman aman komedi değil arada hafif gülünçlükler var. Gerçekten gittiğime gideceğime bin pişman oldum.

Allah’tan bedava gittik izledik. O filme 10 TL verseydim kendimden gerçekten çok utanırdım. Filmde ne senaryo var, ne kurgu var. Gerçekten pişman oldum öyle böyle değil. Türk filmlerinin çoğu böyle sadece bu film için konuşmuyorum. En kötü yabancı filme dahi giderim Türk filmine sinemada gitmem artık çok iddialı olmadığı sürece. Ne senaryo ne kalite, ne oyunculuk.. Sanırım bi 50 yıl gerideyiz Amerika sinemasından.. Neyse aklıma geldi yazayım istedim. Ben en iyisi yabancı alt yazılı dizi izlemeye devam edeyim..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Genghis: The Legend Of The Ten" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

umittopcan
29 Ağustos 2013 - 14:35:19

Türk filmleri biraz geride evet, ancak gelişmesi de bir bakıma bizlerin elinde diye düşünüyorum.Bizler destek olmazsak yeni projelerde böyle Amerikan filmlerinin 50 yıl gerisinden gelir.

29 Ağustos 2013 - 14:42:18

Biraz mı ? Güldürme Allah aşkına ümit kardeşim 🙂 Ben Türk filminin gelişmesi için kendi adıma her şeyi yaparım ama gerçekleri de görmezden gelmeyelim lütfen. Kim istemez ki kendi ülkesinin sektörde öncü olmasını ? Neyse bu iş uzar gider. Daha önce de böyle pişman olduğum için doldum artık içimi dökeyim istedim. Yorumun için teşekkürler bu arada.

umittopcan
30 Ağustos 2013 - 01:22:15

Enes abi;

Biraz derken o 50 yıllık dönemi kapsayan bir kelime kullanmak istemiştim 🙂

İsmail abi;

Türklerden görebileceğimiz tek şey, özenmek ve gördüğünü uyarlamak olabilir şu zaman için. İleride inşallah güzel projeler çıkacaktır. Düşünsenize Türk bilim adamlarının vs. gerçekten başarılı olduğunu görebiliyoruz. Sinema alanında da bu başarıları bekliyoruz 🙂

29 Ağustos 2013 - 16:31:25

Şu Hollywood filmlerine bakıyorum da adamlar aşmış artık. Öyle güzel aksiyon filmleri çekiyorlar ki. Birde bizdekilere bakıyorum. Adam daha doğru düzgün atlayış yapamıyor. Hoş bizde aksiyon filmleri ne sıklıkla çekiliyor o da ayrı bir tartışma konusu. Varsa yoksa dram, aşk. Bir kere adamlarda para var.

En basit örnek olarak Testere diye bir filmi bizim yaşantımıza uyarlayıp Destere diye Türk halkına kakalamayı da bizimkilerden başkası yapamaz sanırım.

30 Ağustos 2013 - 11:30:58

Abi zaten Türkler’in komediden başka ne film çektiğini gördün ki. Ha arada bi Aşk ve Dram konularında da filmler de çıkıyor ama onlar da berbat oluyor.

Türkler’in işi gücü komedi filmi çekmeye çalışmak. Ama bir kişi hariç kimse bunu adam gibi ebceremiyor. Kim o becerebilen peki? Tabii ki bana göre Cem Yılmaz.

Reklamlarını bile sıkılmadan izliyorum adamın, filmleri desen Hababam Sınıfı gibi tekrar tekrar izlesem de bıkmam.

2 Eylül 2013 - 14:48:24

Ee tabii Abi bir de tek atlayışla koca binanın tepesine zıplayan Cüneyt Abimiz ve tekrar aşağı zıplayışta 7-8 kişi alabilen yani anlatması güç bir olay senin film de Lazywood yapımı olmuş bu arada 🙂

6 Eylül 2013 - 03:37:48

O filmi bende izledim abi sonuna kadar haklısın. İnsanı filmden soğutuyorlar. Şimdiye kadar bir tek Türk komedi filmi olarak Sağ Salim filmini beğendim. Sağ salim dışında çoğu böyle.

14 Eylül 2013 - 10:43:55

Türk filmlerinden ne beklersin türkiyede oyuncu seçimi konusunda hatalar var ve klasik hikayeler oluyor o zamanda tadı kalmıyor ama yabancı filmler öylemi ne olacağını tahmin edemiyorsun bile =)

16 Eylül 2013 - 19:01:05

Amerika’nın en büyük değeri Sinema zaten.

5 Kasım 2015 - 23:15:11

Türk filmleri halen vazgeçilmez bence hergünde izlerim mutlaka.