Enes İLHAN\ Bilgisayar ve İnternet Alışkanlıklarım

Eğlencelik 9 yorum 3.563 25 Kasım 2012

Bugüne kadar çok mim yazısı gördüm ama sadece ilgimi çekecek olanları yazdım. İlgimi çekmeyen mimlere ise yani bana da gönderilen mimlere artık o mimi kim gönderdiyse özel mesaj atarak özür dilerim. Bu başıma epey geldi. Hatta bazılarını beni haberdar etmediği için göremediklerim de oldu. Sağolsun İsmail kardeşim beni de mimlemiş. Aslında haber etmesi lazımdı ama neyse 😛 Mimin konusu ise internet ve bilgisayara dair garip denebilecek alışkanlıklarımız. Severek takip ettiğim bloglardan olan Kelimeler Benim‘in sahibi Sezer kardeşim bu furyayı ilk başta başlatan kişiydi.

Beni de mim listesine dahil etmesini isterdim ama biliyorum ki hepimizin takip ettiği çok kaliteli bloglar var o yüzden sezer kardeşimi anlayışla karşılıyorum o an aklına gelmemiş olabilir. Ben hemen yaklaşık 7 seneden beri bilgisayar kullanan biri olarak zamanla yaşadığım ve tecrube ettiğim alışkanlıklarımı madde madde yazıcam. Sabırla okumanızı temenni ederek başlıyorum 🙂 :

 • İnternete her girdiğimde muhakkak önce kendi siteme bakarım. Daha sonra maillerim benim için çok önem taşır onlara bakarım. Sonra da sırayla girilecek hangi site hangi blog varsa elimden geldiği kadar didik didik incelerim.
 • Bilgisayarımı itinayla korur haftalık bakımını eksiksiz yaparım. Bizim buralar epey tozludur yani hiçbir şey yapmasanız dahi muhakkak eşyalarınız tozlanır. O yüzden her elektronik eşyamı özenle korur onlara eziyet etmem ve hor kullanmam.
 • 10 parmak klavye yazamasam da genelde iyi yazarım. Hep istemişimdir on parmak yazmayı ama bir türlü öğrenemedim.
 • Kısayollar benim için vazgeçilmezdir. En sık kombinasyonlarım; ctrl+c, ctrl+v, ctrl+x, ctrl+a, ctrl+t, ctrl+n
 • Tarayıcı olarak benim yıllardır vazgeçemediğim şey Firefox‘dır. Çok denedim bırakabilmek adına ama onsuz ben bir hiçmişim onu anladım 🙂
 • Twitter’ı hep aktif bir şekilde kullanan olmak istemişimdir ama çoğu kez amacından saptırarak kullandım orayı ve hâla da öyle..
 • Kesinlikle kablolu fare kullanamam. İnternet cafe’de felan zor bela kullanır ve çok sinir olurum. Hatta bu sinire kafayı taktım. Kablosuz mouse’mı internet cafe’de kullandığım da oldu bu yüzden. Farenin alt kısmını sürekli siler bu temizlikten hiç bıkmam. Ve tercihim hep kablosuz ürünlerdendir.
 • Kendi bilgisayarıma oturandan hiç hazzetmem. “Hacı bir film izleyebilir miyiz” dendiğinde o kadar üzülürüm ki, beni vursalar o derece üzülmem.
 • Aynı oda da hem televizyon izlemek hemde bilgisayar başında işimi halletmek gibi bir kabiliyetim vardır. Bu ikisi birbirinden ayrılsa kendimi çok eksik hissederim.
 • Ne kendim başkasının bilgisayarını kullanmaktan haz ederim ne de başkası benim bilgisayarımı kullansın isterim. Mesela kendi masaüstü resmimi ve pencerelerin rengine kadar oturmak zorunda olduğum bilgisayarlara uygularım. İnternet cafe’de çözünürlükten tutun da diğer tüm ufak şeyleri kendi bilgisayarımmış gibi hissetmem için elimden geleni yaparım.
 • Notebook‘u hiç taşınabilir bir cihaz olarak göremedim. Hep fişe takılı kullandım ve hiç amacına uygun kullanamadım. Bataryasını çıkarıyor evde hep fişe takılı kullanırım. Hem batarya ömrüne de inanılmaz katkı veren bir olay bu.
 • Son olarak yer imlerim benim için çok şeyi ifade eder. Onlara sürekli bir yenisi eklenir ve yüzlerce siteye 1 hafta da girebilirim. Sevdiğim blogları onlar yazmasa gile girip eski yazılarını okumaya çalışırım ve buradan da bilinçaltından mesaj yollamaktan geri kalmam 🙂

 
Bu mim çok kişiye yayıldı o yüzden başlatan kişiyi tebrik etmek lazım 🙂 O yüzden mimlenmeyen kalmadı sanırım. Yazmak istediğim mimlerde ise hep böyle en sona kalıyor ve kimseyi paslayamıyorum, kahretsin ! Bir daha sona kalmamak ümidiyle, iyi geceler..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Çekiliş Sonuçları Açıklandı Kazananlar" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

25 Kasım 2012 - 11:39:53

Takip ettiğim birkaç blog arasında bu yazıyı görünce, bunu yazmak moda mı olmuş falan dedim ilk önce. Yazıyı okuyunca işin altında “mim”lenme olayı olduğunu farkettim. Gerçekten güzel bir konuya değinilmiş. Okuduğum bloggerler arasında hep Google Chrome kullananlara rastladım. “Herkes Chrome’a geçti de bir ben mi Mozilla Firefox kullanıyorum halen.” dedim kendi kendime. 🙂 Demek ki halen benim gibi Mozilla Firefox kullanan blogcu arkadaşlar varmış. Benim de bir türlü bırakamadığım mükemmel bir tarayıcıdır. Her ne kadar diğerlerine göre daha fazla kassa bile, onsuz internette dolaşmak tatsız be! 🙂

25 Kasım 2012 - 12:19:51

Abi merhaba, blogunu uzun süredir bilirim.Hatta arada twitterdan da iletişim kuruyoruz ve e-posta aboneliğine de üye olduğum için yazıların mail adresime geliyor.Ama okumak için vakit bulamazdım bugün bu yazını okudum.

Bilgisayar temizliğine verdiğin önem bende de var.Bu arada notebook’u prize takılıyken bataryasını çıkarmanın yararını şimdi öğrendim.

Ve dediğin gibi biri banada gelip film izleyelim dese aynı duyguları bende yaşıyorum.Ölüm gelir hatta ben izlemem o izleyen ne yaparsa yapsın :).

Birde fark ettim yazılarını az aralıklarla yazmaya başladın.Aktif blog hayatına dönmüşsün.Saygılar, görüşmek üzere..

25 Kasım 2012 - 14:59:29

Şu bilgisayar olayında hemfikiriz abi. Ben kendi yazıma yazmayı unutmuşum ama, neyse…

Ben de aynen senin gibi ne başkasının bilgisayarını kullanmayı severim ne de başkasının benim bilgisayarımı kullanmasını. Çok gıcık bi durum.

25 Kasım 2012 - 16:53:21

@Ali,
Aynen alicim tek başıma olmadığım için bende sevindim. Alışkanlıkları değiştirmek gerçekten çok zor. Bende bırakamıyorum malesef bu alışkanlığımı 🙂
@Semih,
Çok teşekkür ederim semihcim. Senin okuduğunu ve takip ettiğini bilmek çok güzel. Bende senin yazılarını okurdum arada ama ne zamandır blogunda hiç yazı yok silmişsin galiba. Kişisel veya istediğin kategoride kendince özgün yazarsan her daim okur ve takip ederim. Seni severim semih teşekkür ederim kardeşim. Sevgiler, başarılar..
@kralizasyon,
Ben aslında yazacak bir sürü şeyi atladım. Kısa ve öz olsun istedim yoksa bu maddeler saymakla bitmez benim için 🙂

25 Kasım 2012 - 20:35:09

Kendi bilgisayarıma oturandan hiç hazzetmem. “Hacı bir film izleyebilir miyiz” dendiğinde o kadar üzülürüm ki, beni vursalar o derece üzülmem.

Yukarıdaki madde sanki bana özel yazılmış gibi. Birçok blogcunun birbiriyle fazlasıyla ortak yönü var.

Bu arada haber edecektim, Gtalk’a baktım sen yoktun abi. Bende yarın haber ederim dedim ama unutmuşum. 🙂

26 Kasım 2012 - 00:18:57

Şu mimleri okudukça ilginç ilginç alışkanlıklara şahit oluyorum yahu. Sen de bir ayrısın yani Enes 🙂

Bu mim yağmurundan o kadar blogcu etkilendi ki mimleyecek blogcu bulamaman normal 😀

27 Kasım 2012 - 17:43:23

“Notebook‘u hiç taşınabilir bir cihaz olarak göremedim. Hep fişe takılı kullandım ve hiç amacına uygun kullanamadım. Bataryasını çıkarıyor evde hep fişe takılı kullanırım. Hem batarya ömrüne de inanılmaz katkı veren bir olay bu.”
Zamanında yaptığım en büyük hatalardan olsa gerek laptopum 5dk şarj tutmamaya başladı. Yeni alacağım bilgisayarıma gözüm gibi bakacam 🙂

27 Kasım 2012 - 18:43:56

Genelde çoğu kişinin aynı alışkanlıkları var sanırsam eee ne de olsa aynı kültürün insanlarıyız normal karşılamak lazım.

Bende bilgisayara oturduğum an ilk başta maillerime ve haber sitelerine bakarım.En az mutlaka 5-6 haber sitesini gezerim.Gün içerisinde de mutlaka en az on kez mailime bakar gereksiz kutuma gelen mesajları bile teker teker silerim.

Kadircan Kırkoyun
11 Şubat 2013 - 21:07:37

Güzel bir yazı yazmışsınız ellerinize sağlık