Enes İLHAN\ Ben Öldükten Sonra Bu Bloga Kim Yazacak ?

Özgün Yazılarım 16 yorum 6.208 3 Kasım 2009

Aslında başlıkta düşündüğümü yansıtamadım ama söyleyeceklerim arasında buda var.Uzun zamandan beri beni düşündüren bir sorunla karşılaştım bugün. Aslında hep aklımdaydı fakat ben hep kaçtım o ise hep kovaladı ve bugün buldu beni… İnternette bu blog sayesinde bir sürü iyi arkadaş dost edindim. Bu dostlardan, arkadaşlardan çok güzel bilgiler aldım ve kendi düşüncelerime göre işe yarayanları bloguma uyarladım.Bu blog işinin bende yarattığı etkinin bu denli olmasını doğrusu hiç beklemiyordum. Ben sadece açayım kalsın bir kenarda hesabı açtım bu blogu.Yani aslında bir vefasızlık yapmışım kendimce.Fakat nereden bilebilirdim benim en iyi arkadaşımın bu blog olacağını…Bu blogu unutamam onu artık kendimden bir parça sayıyorum. En kötü anlarda bile yazabileceğimiz bir blogumuz var(olanları söylüyorum).Keşke daha önceleri tanışsaydım bu saygıdeğer blog ile… Fakat asıl mesele bu değil.Yukarıdaki cümleler sadece bir giriş yazısıydı onu ne kadar çok sevdiğime dair.Şimdi geliyoruz zurnanın zırt dediği yere:

Bu fani dünyaya bakıyorumda gerçekten sonsuz lezzetler asla olmuyor.Olanlarda sınırlı sayıda.Fakat bizi asıl mutlu eden lezzetler sonsuz olmalı diye düşünüyorum.Bu sonsuz lezzeti de burada alamayacağıma göre bu dünyadaki eşyalarıma çok fazla sahiplenemiyorum.Örnek: “Bilgisayar,yeni aldığım telefonum,Müzik çalarım,Fotoğraf makinem… vs.”

Bunlar bir gün son bulacak.Bende işin sanal yanına baktım.Ben öldüğümde (ki herkese ölüm hak,herkes bir gün ölecek) bu bloga “Bu blogun sahibi Hakkın rahmetine kavuştu” ve o artık sizlerle olamayacak.İşte son yazımı kim yazacak buraya ?

Evet işte ben öldükten sonra bu bloga bu son bir elveda yazısını kim yazacak ? Düşünüyorum ama şimdilik işin içinden çıkamıyorum. Kardeşimi blog konusunda eğitmeye çalışıyorum ama onun aklı bir karış havada 😛 Ama ben bunu gerçekten çok istiyorum.

Neden bu kadar çok istiyorsun derseniz en azından beni bu sanal bölgede tanıyanlar ruhuma bir fatiha gönderirdi.Sizde düşünün aslında ve sorun bu soruyu kendi kendinize.Blogu kendi haline bırakmak iyi olmaz sanırım…

Bu saatte yine karamsarlığım tuttu gülümseyeceğime… Ama dünyanın sonu yaklaştıkça bende açıkçası gülemiyorum fazla. Belki çok pesimist davranıyorum ama bu anlattıklarım gerçek. Yakında yeryüzüne Deccal iner dostlar demedi demeyin.

Baştan beri okudumda ne yazdıklarımı yaza bayağı bir düşündürücü olmuş aslında.Neyse yine her zaman ki gibi fazla uzattık.Başka bir yazıyla görüşmek üzere inşallah…

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Tercih Sonrası Yaşadığım Sıkıntılar !" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

gokhans
4 Kasım 2009 - 13:25:44

Daha bu yaşta böyle şeyler düşünme.

Daha göreceğimiz çok şey, çekeceğimiz çok çile var.

Daha karpuz kesecez 😀

İbrahim
4 Kasım 2009 - 14:25:19

Gerçekten güzel bir noktaya değinmissiniz, hani sizinkini bilmiyorum da benim blog kişisel VPS'mde olduğundan öldükten sonraki ay VPS parası ödenmediğinde direk kapanır sanırım :/ Benimkisi daha içler acısı aslında, şöyle bir düşündüm de … Vay beeee

ذهرا فندقلي
4 Kasım 2009 - 20:39:44

Allah gecinden versin! 🙂
Hayırlı ömür versin inşallah…

Enes
6 Kasım 2009 - 16:20:34

Selam adaş;

Bende bu konuyu daha önce düşünmüştüm ama kime vereyim bilemiyorum.Kardeşinin senden önce ölme ihtimalide var işte ):

MaFiAMaX
6 Kasım 2009 - 19:05:41

Her insan bazı dönemlerde ölümü düşünür. Bazen ailenizden birinin ölmesi durumumunda bu acıya nasıl dayanacağınız düşünür de ilk ölenin siz olmasını dilersiniz.

Sen genç bir blog yazarısın, daha cıvıl cıvıl şeyler yaz 🙂

Enes İLHAN
6 Kasım 2009 - 22:08:38

Arkadaşlar öncelikle hepinize yorumlarınız için teşekkürler.Tek tek cevaplamak gerekirse:

@gokhans
Bu yaşta düşünmeyip hangi yaşta düşüneceğiz ki ? Ben dünyanın sonu yaklaşıyor diyorum gökhan, ki sadece ben demiyorum bunu birçok kişi söylüyor.
@İbrahim Nergiz
VPS'mi ? Bu sistem aylık mı çalışıyor 🙂
@Zehra Fındıklı 🙂
Sadece amin diyorum.
@Enes
Adaşım çok doğru söylemişsin be 🙁
@MaFiAMaX
Aslında ben bunu birçok kez düşündüm. Fakat durum daha içler acısı olmadan olayı noktalıyorum. Fakat ilk ölen ben olsam bile bu seferde geride bıraktığım ailem zor durumda kalacak…
Çok derin bir konu bu aslında, aynen bir kısırdöngü gibi.İş artık gence,yaşlıya bakmıyor Erhan abi eminim bu dediklerimi sende daha önce düşünmüşsündür 😉

gokhans
7 Kasım 2009 - 14:18:49

Enes, dünyanın sonu yaklaşıyorsa sadece sana değil bizede yaklaşıyor.

Ayrıca dünyanın sonunun yaklaştığını nerden çıkardın? Bunu bizim bilmemiz mümkün değil.

O kadar kafana takma. Amerikalılar marsdan arsa satıyolarmış. Kafamızı çok bozarlarsa senle ben oraya gideriz 😀

kelimelerbenim
7 Kasım 2009 - 20:04:28

Enes, bu düşünülmesi gereken son konu. Ama sana bir çözüm önerisi sunabilirim kardeşim:

Öncelikle Blogger Panelden Yeni Kayıt yapıyorsun. Yazının başlığına Ben Öldüm yaz. Veya başka birşey. İçeriğine de ölüm mesajını yaz ve tarihini önümüzdeki ayın 1i yap. Böylece Blogger'ın geleceğe yazı gönderme özelliğini kullanmış olacaksın. Ve önümüzdeki ayın 1inde, yazıyı düzenleyip tarihi bir ay ileri almazsan, ölüm mesajın sitede gözükecek ve bu son mesaj olacak. Yani bunun bekleme süresi maksimum 30 gün. Böyle bir çözümü bedavaya sunmazdım ama parayı ne edeyim, dünyanın sonu geliyor… 🙂

Allah uzun ömürler versin kardeşim.

Enes İLHAN
7 Kasım 2009 - 20:54:02

@gokhans
Ya sen hiç geleceğe dair kitap okdumadın mı ? Eğer okumadıysan sana tavsiyem Kıyamet Alâmetleriadlı bu kitapdır. Ayrıca verdiğin ilginç örnekle beni güldürmeyi başardın 🙂
@kelimelerbenim
Hocam bence düşünülmesi gereken son konu bu değil.Şöyle bir söz var konuyla biraz alâkalı olarak: "Kendinizi bu dünyada hesaba çekmezseniz, mahşerde büyük zorluk çekersiniz"
Ayrıca verdiğin enteresan örneği ardı ardına 3 kez okuyarak gülümsedim 😛

Burak Özdemir
7 Kasım 2009 - 21:38:59

Otur okulunu, sınavını dersini düşün 🙂 ne işin olur ölümle kalımla. Hadi benim düşündüğümü düşünsen neyse 'Askere giden blogcu' konosu filan.

kelimelerbenim
8 Kasım 2009 - 10:53:55

Aman Enes, sunduğum öneriyi uygularsan her ayın 30unda tarihi ileri almayı unutma. Sonra boşuna panik yaparız 🙂

gökhan
10 Kasım 2009 - 18:42:01

Enes, kitap okuma alışkanlığım yok. Kıyamet tarihi öyle bir kitapla öğrenilebilecek bir durum değil. Kafanı bence daha yararlı işlere yormalısın. Ölürsek hepimiz ölücez zaten.

GM
15 Kasım 2009 - 14:37:04

Kardeşini blog konusunda eğitemediğinden yakınmışsın. Dert etme; inşallah ömrün uzun – ve elbette hayırlı – olur da blogunu çocuğuna miras bırakırsın 🙂

Enes
16 Kasım 2009 - 06:22:12

Benimde Adim Enes 😀

Enes İLHAN
16 Kasım 2009 - 15:40:21

@Enes
Gayet normal çünkü Türkiye'de en çok kullanılan 882'nci isim 🙂 Birde bulduğum o müthiş istatistikleri de paylaşayım 😛

ENES Türkiye'de en çok kullanılan 882. isim (… 880. han, 881. arife, 882. enes, 883. metehan, 884. üzeyir, …). Ülkemizde yaklaşık her 5,890 kişiden birinin adı ENES ve ismin yaygınlık oranı binde 0.17.
ENES adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 16-11-2009 18:32 itibariyle yaklaşık 12,379 kişinin isminin ENES olduğu ve ENES isimli kişi sayısının her yıl ortalama 202 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

ENES adının Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranı ise bir milyonda 1.42 civarında ve bu hesaba göre ABD'de yaklaşık 439 ENES yaşadığı tahmin edilebilir. ABD'nin nüfus istatistikleri dikkate alındığında Amerikada ENES sayısı her yıl 4 kişi artıyor.

ENES Türkiye'nin en yaygın 882. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 882. ad ise Salvador ismi. ENES adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 880. Wilfred 881. Srinivas 882. Salvador 883. Eldon 884. Igor isimleri de sayılabilir.

Necmiye
16 Aralık 2009 - 11:35:55

Uyuz ilginç düşüncelerin var senin 🙂 Yok yok sen kesin yaşama umudunu soğutup bunalıma girdin 🙂

Bak ben karşındayım ve hayatındayım hadi artık Gülümse… :)))