Enes İLHAN\ Basketbolda Topun Parmağa Dik Gelme Sorunsalı

Özgün Yazılarım 1 yorum 5.257 8 Mart 2016
Basketbolda Topun Parmağa Dik Gelme Sorunsalı

Basketbol oynayan arkadaşlar bu durumu bilirler. Çünkü bu olay en çok basketbol oynandığında vuku bulur. Parmak morarır ve o an gözünüz kararır. Örnek verecek olursam benim elim şu an bu vatandaşın parmağıyla aynı morlukta. Bu da resimli örneği. Basketbol elle oynanan bir spor olduğundan ve buna ek olarak topunun diğer spordaki toplardan bir miktar daha ağır olması nedeniyle bu olay kendini tekrarlayabiliyor. En son bundan yaklaşık 4,5 ay önce yani askerde komutanlarla halı saha maçı yaparken bu olayla karşılaşmıştım. Elimde eldiven olmasına rağmen [evet kaleye geçirmişlerdi mecbur oynadık] komutan şuta nasıl abandıysa top parmağa dik geldi. Onun acısı bitmeden pazar günü akşam 16:30 civarı kardeşimle basketbol maçı yaparken bu talihsiz olayla bir kez daha karşı karşıya kaldım.

Basketbolu bizim eve biraz uzak bir okulun tek potalı sahasında oynuyoruz. Oynadığımız yer o kadar kötü ki artık oynama sevdam yok olma derecesine geldi. Biz de zaten profesyonel basketbolcu değiliz böyle bir iddiamız da yok ama keşke imkan olsa da şunun gibi sahada hevesimizi alıp adam gibi oynayabilsek 🙁 Normalde gaziantep‘de büyükşehir belediyesi bunlardan bir sürü yapmış sosyal tesis adı altında ama maalesef ki Nizip‘de bunlardan bir tane bile yok..

Ama tabi ki bunlar içimizdeki basketbol aşkını öldürmedi. Yıllardan beri nasıl futbol izliyor ve ara sıra oynuyorsam basketbol’da benim için öyle vazgeçilmez bir spordur. İmkanlar dahilinde sürekli oynamaya meraklı kendimi geliştirmeye açık bir insanım. Bu yaştan sonra bir şey olacağından değil ama bu oyunu oynamak, ribaund alabilmek, blok yapabildiğini görmek, yüksek yüzdeyle üçlük atmak, turnikeye gidip topu bloktan kaçırarak sayıya dönüştürmek.. Ne bileyim ya gerçekten seviyorum, ama oynadıkça daha da bir seviyorum nedense..

Küçüklüğümde bir ara kursuna da gitmiştim ama sözde basketbol hocaları (!) bildiğin “ben paramı alayım da ister öğrensinler, ister öğrenmesinler” mantığında oldukları için zaten bildiğim şeyi yapıp durduğum için 1 ay gidip geri bırakmıştım. Ama işte gelin görün ki başlıkta da dediğim gibi bu sorun küçüklüğümden beri başıma gelen ve oldukça acı veren bir olaydır benim için. Bu konuyu üşenmeyip araştırdım, forumlardan ve sözlüklerden farklı farklı yorumlar gördüm. Tabi bu yorumlar benim gibi başka bir vatandaşın başına gelmiş ve kullanıcılardan farklı yorumlar gelmiş. Bu yorumlardan bazıları şu şekilde:

Donanım Haber Forumundan Bazı Yorumlar:

Aynısı bana da oldu. Şişliği 1 aya geçer ama parmağını tam katlaman için 3,4 ay geçmesi lazım biraz sıkıntılı bir durum geçmiş olsun.

Arkadaşlar doktora gittim. Önemli bir şey yokmuş. Ama atel mi nedir öyle bir şey taktılar.

Kırılmadığına eminsen doktora gerek yok. Ödem toplamış. 3 haftaya geçer.

Basket oynarken bende çok sık oluyordu. Hiç doktora gitmedim kendiliğinden geçiyordu.

Bu olay yüzünden orta ve yüzük parmaklarım yamuk 😀 Buza sok, şişini al, kas gevşetici sür. Tüylerim ürperdi valla bağırışlarım aklıma geldi..

Bana da aynısı olmuştu 45 sene önce. 34 gün çok ağrıdı sonra geçti bir şey kalmadı. Ama yamuk kaldı diğer elle karşılaştırınca farkettim 😯

Uludağ Sözlükten Yorumlar:

Dik duran parmağın esneklikten yoksun olması sonucu, top ya da başka bir kuvvetin acı bir etki yaratması. Kırılma hissi uyanır ki, gerçekten küçük çapta fizyolojik harabiyet söz konusudur.

insanı kıvrandıran en büyük acılardan biridir. topun çarpmasıyla beraber parmaktaki kılcal damarlar işlevsiz hale gelir ve parmağımız şişmeye başlar. bu sakatlığın iyileşmesi en azından bir haftayı alır. Buna benzer bir acı da osgood schlatter olan dizin kanepe kenarına çarpmasıdır.

Bırakın basketi insanı hayattan soğutacak kadar tiksinç bir acıdır. O an o parmağı toprağa gömesiniz gelir.

Klasik basketbolcu sakatlığıdır. İlk tecrübelerde cok acı verdiği doğrudur. Ancak, belirli tecrübelerden sonra acıyı cok hissetmezsin…

Acemi basketbolcu sakatlığıdır.. Zira 12 yıl basketbol oynamış insan parmaklarını nasıl tutması gerektiğini öğrenir. Çok uçuk kaçık bir durum olmadıktan sonra bu sakatlık istisnadır..

Benimki de bu durumun neredeyse aynı. Çok başıma geldi bu olay ve parmağı katlamak en aşağı 1 ay sürüyor. Tamamen geçmesi de 34 ayı bulabiliyor. Hakkaten de parmaklar bende de yamuk bugün farkettim bende 🙂 Ama inanın acısı çok kötü bir hadise. Yani ayak kuş parmağınızın sehpaya ya da sert bir cisime çarptığını düşünün o zaman olayı daha da iyi anlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Bu acıyı yaşayıp yerde bir 15 dakika oturduktan sonra o acıyla maç yapmaya devam ettim. Tabi o anda sıcakken bilemiyorsunuz acısını, ancak ertesi gün daha iyi anlıyorsunuz. Ne diyebilirim ki Allah düşmanımın başına vermesin bu acıyı 🙂

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Sizce Bu Sene Yüzümüz Güler mi ?" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

TechnoFlu
15 Mart 2016 - 22:56:10

bu tür yazılarınız için çok teşekkür eder sizi tebrik ederim