Enes İLHAN\ Bana Altyazıyı Sevdiren Film: Apocalypto

Sinema 8 yorum 3.316 11 Temmuz 2012

Okul süresi boyunca çok sevdiğim bir hocamın tavsiyesiyle izlediğim ve iyi ki izlemişim dediğim bir filmdir Apocalypto.. Okullar kapanmadan önce film izlemek istiyorduk sürekli fakat ne film izlemek için kaliteli bir internetimiz ne de indirmeye yeterli zamanımız vardı. Bizde ne yapalım ne edelim diye düşünürken bizim çok sevdiğimiz bir bilgisayar hocamız vardı.. Gerçi kendisi branşı olmayan dersleri bile bizlere anlatabilmek için yoğun çaba sarfederdi Allah razı olsun. Cidden o hocamın yeri bende ayrıdır arkadaşlar. Hayatının her alanında herşeyin en iyisini yapmak isteyen biri. Okul bitti ama biz hâla ara ara da olsa görüşmemizi sürdürüyoruz. Yani keşke insanın tüm hocası böylesine anlayışlı ve cana yakın olsa ama olmuyor işte. Her neyse konumuzu dağıtmayalım. Bugün sizlere daha önce 4 defa izlediğim ve yine izlemekten bıkmayacağım bir filmi anlatmak için bu yazıyı yazıyorum.

Film maya krallığının zirveye yükselişini anlatan ve 1000 yıl sonra tekrar tükenişini konu alıyor. İlginç olan ise bu filmin dublajının Türkiye‘de yasaklatılmış olması. Özellikle bunu yapmışlar fakat iyi düşünülmüş bir ayrıntı. Çünkü filmi izlediğinizde çok farklı bir film olduğunu oyuncuların konuşmalarından anlıyorsunuz. Beni bugüne kadar böylesine etkileyen çok az film olmuştur. Film o kadar gerçekçi yapılmış ki yani ancak bu kadar olur diyorum. Film 2006‘da yapılmasına rağmen sağolsun hocam HD kalitesinde vermişti filmi 🙂 Tabi altyazı ingilizce olunca insan pek birşey anlamıyor. Bende biraz araştırmadan sonra güzel ve senkronu tam tutan bir altyazı buldum ve bu vesileyle altyazıyı sevmeye başladım. İmkanım olursa bundan sonra yabancı filmleri altyazı olarak izlemek istiyorum.

Eğer elinizin altında internet ve odanızda klimanız varsa tavsiyemdir bu filmi izleyin arkadaşlar 😉 Filmin süresi 2 saat 12 dakika fakat izledikçe zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Ve ayrıca film İMDB‘den 7.8 puan almış ki bence güzel bir puan. Filmin konusuna da bakın ondan sonra karar sizin zaten:

Filmin Özeti:

Güçlü Maya Krallığı, gittikçe yayılan şehirler kurarak, gökyüzünü delen piramitler yaparak ve olağanüstü kültürel ve bilimsel başarılar elde eden etkileyici gelişmiş bir toplum inşa ederek Amerika’da 1000 yıldan fazla bir süre hüküm sürdü. Ondan sonra, tarihin ışıltısı içinde, bu dünya çöktü. Bütün bunlardan geriye kalan ormanlarla kaplı birkaç piramit ve boşuna umut veren bir gizem oldu. Şimdi, Maya uygarlığının sona ermesinden 500 sene sonra, yönetmen Mel Gibson, felaketin kıyısındaki bir dünyada kendisi için en fazla önem taşıyan şey olan ülkeyi kurtaracak olan bir adamın macerası üzerine kurulan belirli bir zamanı olmayan bir efsanede olduğu gibi her şeyi gözler önüne seren modern bir film macerası yaratmak için asla keşfedilmemiş bu ülkeyi derinlemesine araştırıyor: APOCALYPTO.

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Fetih 1453 Yeni Fragman" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

11 Temmuz 2012 - 00:35:16

Filmin konusu ilgimi çekti. Mutlaka izlemeliyim.

11 Temmuz 2012 - 14:39:00

Vay be 🙂 merak ettim ilk işim denizden gelince bunu izlemek olacak 🙂

11 Temmuz 2012 - 17:12:56

Mutlaka izlemelisiniz arkadaşlar.

12 Temmuz 2012 - 11:57:27

Benim en çok resim dikkatimi çekti 🙂

15 Temmuz 2012 - 09:24:14

Bende film ilk çıktığı zamanlar izlemiştim babam İstanbul’a gitmişti oradan getirmişti Aydın’da yoktu bu film. Ve bu filmi en az 5 kere izlemişimdir tekrar tekrar izlerim bu filmi. İzlenmeye değer bir film.

15 Temmuz 2012 - 23:47:03

Bu filmi biliyorum, izlemiştim gerçekten bayıldım. Mükemmel bir film! İzlemeyenler için şiddetle tavsiye ederim.

19 Temmuz 2012 - 09:14:44

bence dublaj filmler filmin orjinalliğini kaybetmesine sebep oluyor. fragmanına bakılırsa kesinlikle izlenmeli diye düşünüyorum.

Melek
22 Şubat 2013 - 18:20:40

Filmi çok önce seyretmiştim. Fakat dublajının ülkemizde yasaklanmış olduğunu bilmiyordum. Açıkçası seninde dediğin gibi iyi olmuş çünkü bu filmin dublajı olsaydı oradaki o olaylar, oyunculuklar bizi pek etkilemezdi açıkçası. Elimden geldiğince filmleri altyazılı izliyorum. Dublajda filmin heyecanı kaçıyor ya :))