Enes İLHAN\ ATM’den Döviz Çekmek Artık Mümkün

Tanıtıcı Yazılar Yorum Yok 257 20 Mart 2016

ATM’lerin ya da bir diğer adıyla Bankamatiklerin hayatımıza girişinin üzerinden 30 yıldan fazla bir süre geçmiştir. Bu süre zarfında sadece para ödeme ve hesap özeti basma gibi hizmetler sunabilen bankamatikler, bankacılık sektörünün sürekli kendini yenileme çabasında olması sayesinde günümüzde, para yatırmadan tutun da, EFT, fatura ödeme ve yatırım gibi birçok konuda müşterilere 7/24 hizmet vermektedir.

Bugün hemen hemen hepimiz için vazgeçilmez haline gelen ATM’lere neredeyse her köşe başında rastlayabilmek mümkün. Bankamatik kartlarının hayatımızdaki yeri iç de küçümsenmeyecek kadar önemli olduğu da bilinen bir gerçektir. Bu kartlar sayesinde bankamatikler aracılığı ile hesabınızdan para çekebileceğiniz gibi, bankamatik kartınızı market, benzin istasyonu, mağaza, kitapçı, bilet satış noktaları, eczane, otel ve restoranlarda nakit para yerine kullanabilirsiniz.

Kendi bankanıza ait ATM bulamadığınız zamanlarda ise Ortak ATM paylaşımında tüm bankaların ATM’lerini kullanarak banka kartınız ile para çekme ve bakiye inceleme; kredi kartınız ile de nakit avans işlemlerinizi gerçekleştirebilme imkânına sahip oluyorsunuz.

Şubeye gitmeden hemen hemen her türlü işleminiz yapabileceğiniz ATM’lerden döviz çekebileceğinizi de biliyor muydunuz? Türkiye’deki bankaların ATM’lerden döviz çekmek isteyen müşterilerin sayısının hiç de az olmadığını fark etmeleri sayesinde, müşterilerine hesaplarından günlük TL limit kadar dolar, euro veya pound çekebilme ve yatırabilme imkânı sunmaktadır.

Euro veya dolar gibi döviz hesabı olup da, ATM’den banka kartıyla döviz çekmek isteyenlere bu hizmeti veren banka sayısı ne yazık ki şimdilik oldukça sınırlı. Ancak sürekli bir rekabetin var olduğu bankacılık sektöründe önümüzdeki dönemde bu sayıda artış olacağı bilinen bir gerçektir.

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Geldi Bahar Ayları, Yapmalı Tatil Plânı" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

İlk yorumu sen yapmak istemez misin?