Aşkın Gözyaşları – Tebrizli Şems

Bu kitabı kişiliğine değer verdiğim, kendisini çok sevdiğim eniştem tavsiye etmişti. Kendisiyle din üzerine sohbet ederken bana Sinan Yağmur‘un bu kitabını tavsiye etti. Bu sohbetimizin üzerinden yaklaşık bir 2 yıl geçmiştir. Oradan aklıma kazımıştım bu kitabın ismini. Fakat ülkemizin kitap okumama alışkanlığı beni de vurmuş olacak ki hayatta sevmem kitap okumasını. Kitap okumak yerine gel bilgisayar’da excel‘de veya word‘de ders çalış desinler ona bile razı olurum. Yani o derece de sevmiyorum kitap okumasını.

Aşkın Gözyaşları Ön ve Arka KapakÜniversite’ye gittiğim senelerde ise bir hocamız kitap almamızı tavsiye etmişti “Hızlı Okuma ve Yazma” ders’inde. Biz tabi üf yapıyoruz püf yapıyoruz “bu nasıl ders, böyle saçma şey mi olur arkadaş, ilkokul öğrencisi miyiz” vs. vs. gibisinden sürekli söyleniyorduk. Sonra hocayı ikna edemeyeceğimizi anlayınca mecbur kaldık kitap almaya. Keşke kitabı almakla kalsaydık, malesef aynı zamanda okumak zorundaydık.

Neyse en yakın arkadaşımla gittik çarşıya. Bir tane korsan kitapçı bulduk, öğrenciyiz ya hani bilirsiniz sizlerde. Aynı kitabın orijinali migros’ta 28 TL, bizim kitapçı da 5 TL’ydi. Açıkçası 2 lira daha verip 6 tane kitap almak çok daha mantıklı geliyordu bizlere. Okumasan bile dursun kenarda, gün gelir belki okursun hiç olmadı yakarsın mantığıyla soluğu bizim kitapçı da bulduk. Ben en ince sayfalı kitaplara bakıyorum. Baktıklarım ya çok saçma kitaplardı ya da seviyesi çocukcaydı.

Sonra eniştemin tavsiye ettiği kitap geldi aklıma. “Ahaa ya la işte sana fırsat !” diye zonk etti aklımda bu fikir. Hemen göz gezdirdim, bulamayınca dayımıza sordum hemen. Bu kitap var mı dayı dedim, o da var dedi. Ne kadar dedim, 5 TL dedi. Tamam alıyorum dedim. Aldım geldik yurda. Tabi sevmiyorum ya okumasını attım bi kenara her zaman ki olduğu gibi ! Sonra günlerden bi gün canım sıkıldı yurtta. Etrafta aylak aylak gezeceğime para verdiğim şu kitaba bir bakayım dedim.

Ne olduysa bu düşüncemden sonra oldu zaten. Kitabı bi aldım elime bi daha bırakamadım. Hiç abartmıyorum yaklaşık 290 küsür sayfalık kitabı 5 saatte bitirdim. Aslında biliyorum 5 saatte çok o kadar sayfa için ama kitabı hiç sevmeyen biri olarak düşünün bu süreyi. Hem kitabı okuyorum hem sürekli ağlıyorum. Anlayacağınız kitabı salya-sümük okudum. Ama ben bu kadar ağladığımı hatırlamıyorum, öyle-böyle değil.. Kitaba resmen aşık oldum diyebilirim.

Sonra da bu kitabı internette biraz araştırdım ve bundan hariç iki serisinin olduğunu öğrenince bir çocuk gibi sevinerek havalara uçtum. Diğer iki kitap da şunlardı: “Aşkın Gözyaşları – Hz.Mevlana” ve “Aşkın Gözyaşları – Kimya Hatun” Bu yeni iki kitabı bulmanın sevinciyle soluğu direk bizim kitapçı da aldım. Hemen büyük bir heyecanla bu iki kitabı da aldım. Hz.Mevlana‘yı da okuduktan sonra bir tek Kimya Hatun‘un anlatıldığı kitap kalmıştı. Sonra araya olaylar ve üniversitenin bitmesi girince Kimya Hatun’un anlatıldığı kitabım yarım kalmıştı.

Bir türlü de bitiremedim şu zaman oldu. Anlayacağınız kitaplar çok güzel arkadaşlar, şiddetle tavsiye ediyorum. Eğer din olgusu ruhunuzda ağır basıyorsa kesinlikle kaçırmamanız gereken bir eser. Kitapların yazarı Sinan Yağmur fakat kitabın çok değişik bir dili var. Yazar sanki kendi anlatmıyor, bizzat kitaptaki karakterler konuşuyor yani ben böyle bir kitap hitabı görmedim bugüne kadar. Neyse çok uzattım. Sizleri kitabın arka kapağındaki yazıyla başbaşa bırakıyor ve kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum, hayırlı akşamlar..

Kitabın Arka Kapağındaki Yazı:

Yedinci ve en tesirli bıçak darbesi ensesine gelir boynu sağa doğru bükülmüştür Dervişler yere kapanmasını bekleye dursun Şems Hz. Peygamber’in şu hadisini sesi boğuk mırıldanır:

Allah’a kavuşmayı isteyeni Allah’da sever” Dervişlerden birisi sırtına tekmeyi vurur yüzüstü taş zemine kapanır, dudağı patlamış, dişleri zemine dökülmüştür. Siyah feracesi kanlar içinde bordoya dönmüştür. Saçlarından tutarak kafasını kaldıran dervişin niyeti Şems’in başını gövdesinden ayırmaktır. Baş derviş engeller, bırakın son nefesini versin. Sonra da en yakın bir kuyuya atın, kıyafetine sarıp atın.

Avluyu yıkayın, sabah ile yola çıkarız. Şems hâla son nefesini vermemiştir. Sille taşının üzerindeki başını hafifçe göğe kaldırır ve: “Allah ne güzel sevgilidir Rabbim sana aşığım Ve bu canı sana hediye ediyorum” Mevlana içeri girer, mendili koklar, eli titreyerek açar. İçinden sarı kağıda yazılmış bir not çıkar: “Yemin ederim ki ölümümün gözlerinin önünde olmasını isterdim, Gör ki aşk için ölmek ne demekmiş

Mevlana olduğu yere düşüp bayılmıştır. Geceden sonra doğan ve kalplerin çöllerini cennetlere çeviren bir gözyaşı bu çoraklaşmış ve çöle dönmüş kalpler; açın sadrınızı! Aşkın gözyaşları, serin serin, sağanak sağanak, üzerimize damlıyor; bakın gökyüzüne, nasılda aşk yağıyor …

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Sınavlar Bitti Nihayet" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

6 yorum

 1. Mehmet CABAR   •  

  Bu kitap bana okuma aşkı kazandıran kitap! Ayrıca bende ki yeri ayrı. Kimya Hatun’u okumadım ama biliyorum ki o da ayrı bir güzeldir. Elimdeki kitaplar bittikten sonra onu almak istiyorum.
  Böyle bir kitabı yapıp “Gerçek Aşk” ı tanıtan yazara teşekkür etmek lazım..

  • Enes ILHAN   •     Yazar

   Gerçekten öyle kardeşim. Yazmayı unutmuşum ama inan bana okuma zevkini ve güzelliğini bu kitapla tattım. Ama her kitap güzel olmayınca bazen bu düşüncelerim sönüveriyor. Aynen film sektörü gibi düşün. Çok güzel filmlerde var çok kötü filmlerde. Bazıları filmi izlettiriyor, kimisi de filmden nefret ettiriyor..

   • Mehmet CABAR   •  

    İşte bunun için ben genelde tavsiye üzerine film izlerim yada kitap okurum. Biliyorum ki tavsiyeler, tavsiye edende bir şey hissettirmiştir. Arkadaşlarından tavsiye kitap isteyerek, kendine güzel bir kitap ziyafeti verebilirsin =)

    • Enes ILHAN   •     Yazar

     Çoğu zaman bende tavsiye üzerine bir şeyler izlerim ve okurum. Ama bazen öyle tavsiyeler geliyor ki izlediğimde veya okuduğumda “hay senin vereceğin tavsiyeye uyan aklıma …” gibisinden düşünceler silsilesi başlıyor 🙂 İşin özeti tavsiye etmek güzel ama her tavsiye iyi olmayabiliyor bunu unutmamak lazım 😉

 2. Enes Gündoğdu   •  

  Vallahi abi şu kitapları nasıl okuyonuz benim ya uykum gelir ya da sıkılır atarım bir köşeye sadece din alakalı kitaplar okumayı severim.
  Bu arada 5. sınıfta hızlı okuma birinciliğim vardı ne oldyusa 5den sonra olduya 🙂

 3. Burak   •  

  Bende geçen sene okumuştum kitabı ama hiç beğenmedim.Beğenmememin gerekçesi ise ; Sinan Yağmur’un Mevlana hazretlerini kendi diliyle konuşturması.Yani kendisi bir senaryo yazmış ama aslında öyle bir şey yok.Şuan ki muhteşem yüzyıl dizisi gibi.Umarım anlamışsınızdır 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.