Enes İLHAN\ Askerlik Hakkında

Günlük 10 yorum 3.424 11 Mayıs 2014

Günlerdir, haftalardır belki de aylardır üstünde sürekli düşündüğüm mevzu askerlik. Elimi nereye atsam ardından şu geliyor: “Askerliğini yaptın mı ?” Yok kardeşim valla yapmadım başıma bela oldu diyesim var. Sürekli bu soru gelince bir yerden sonra insanın psikolojisini bozmaya yetiyor. Bu konuda yalnız olmadığımı çok iyi bildiğim için eminim bu yazıyı okuyan bir çok askerlik çağındaki kardeşlerim veya yaşıtlarım bana hak vereceklerdir.

Aslında hedefim ve hayalim polis olmaktı bunu hakkında sayfamdan da görebilirsiniz ne kadar üstü çizili olsa da. Fakat günümüz şartlarında benim polis olmamın tek yolu 2 yıl okuduğum bölümü mü 4 yıllığa tamamlamak. Bu her ne kadar kolay gibi görünse de malesef açık öğretimi bitirmek o kadar kolay değil. Aslında belki sanılan kadar zor değildir ama o işkence gibi kitaplara her baktığımda ruhum daralıyor, kendimden geçiyorum.

Kitapları yazan profesörler nasıl bir bilinç halinde yazdıysalar artık kendimi ikinci paragraftan sonra boşlukta bulmaya başlıyorum. Tam üçüncü paragrafa geçecekken de uykum geliyor nedeni bilinmez bir şekilde. Çok istedim çalışarak sınavlara girmeyi fakat beceremedim. Belki de ruhuma çok ağır geldi çalışmak bilemiyorum.

Ön lisans mezunu biri olarak okuduğum bölümün bir halta yaramadığını üzülerek belirtmek istiyorum. Keşke şu beynim matematik gibi benim için baş belası olan bir dersi anlasaydı da bende istediğim ve severek yaptığım bir işte çalışabilseydim. Ama keşkelerle olmuyor işte. Bu konuda realist olmak lazım. Bende çok isterdim bilgisayar mühendisliği veya yazılımla ilgili daha doğrusu sonu bilgisayar olan bir bölümü okumayı ama bu saatten sonra çok geç sevgili dostlar.

Önümde artık sadece KPSS denilen sınav kaldı. Askerliğim 2014 yılının, son ayının, son gününe kadar tecilli ama ben o güne kadar bekleyebilir miyim bilmiyorum. Eğer bu sınava adam akıllı hazırlanıp bir umut 80 ve üzeri puan alırsam askere 29 yaşıma kadar (o zamana kadar yaşar mıyım Allah biliyor) gitmeyi düşünmüyorum. Aslında çoğu kişi de zaten gitmek istemiyor.

Milletin sırf askere gitmemek için açık öğretim okuduğu bir zamanda ben bunun yanlış bir karar olduğunu malesef ki şu an idrak edebiliyorum. Buradan da genç arkadaşlarıma seslenmek istiyorum eğer bu yazıyı okuyorlarsa. Geleceğiniz pek umutlu değilse, tünelin ucunda ışık göremiyorsanız gidin şu askerlik borcunu hayatınıza erken atılın kardeşlerim. Ben büyük bir hata yaptım ama zamanın şartlarına göre belki affedilebilir bilmiyorum.

Mezun olduğumdan beri bir sürü iş başvurusu yaptım, bir işte çalıştım kısa süre de olsa ama bütün işlerde bu askerlik sorulunca artık gidip gitmeme arasında ciddi düşünmeye başladım. Kısmet olursa ve Allah‘tan bir şey çıkmazsa eylül ayında yapılacak olan KPSS sınavına girip, tecili bozdurup askere gitmeyi düşünüyorum gençler. Belki askere gidip gelen abilerimiz vardır ve onların özellikle görüşlerini almak isterim.

Eğer şimdi gidersem uzun dönem gitmiş olacağım. Uzun dönem yapıp pişman olan bir sürü insan var onlar gibi pişman olmak istemem ama önümde çok da seçenek yok işin açıkçası. Velhasıl kelam birkaç aya askere gidersem hiç şaşırmayın. Eğer gidecek gibi olursam mutlaka haber veririm zaten ama gidince arkamda bıraktığım birkaç fatura olayı var onları nasıl yapacağım onu hiç bilmiyorum işte 🙂 Neyse çok uzattık hakkınızı helal edin arkadaşlar. Yazı burada bitti ..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Şu Sıralar Ruh Halim" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

11 Mayıs 2014 - 22:23:35

En büyük asker bizim asker !
Erken oldu billiyorum (:
Her kulun rızkı illaki vardır. Allah yolunu açık, işini kolay eylesin. Başarılar sınavda (:

11 Mayıs 2014 - 23:35:38

Valla böyle yazınca çok tuhaf oldum kardeşim 🙂 Eyvallah çok sağolasın mustafa, teşekkür ederim kardeşim 😉

Zafer Zent
12 Mayıs 2014 - 00:41:58

Ben geçen yıl ağustos ayından beri bu sorunla boğuşuyorum kardeşim okul bitsin dedim okul bitti, kpss’ye gireyim dedim ona da girdim sonra tercih yapayım, şu açık alımlara başvuruyum derken bu yıl geldi halen bir şey yok. Her konuda her yerde askerlik sorun çıkarıyor. İş olayını halledelim sonra askere gidip geliriz düşüncesi oluşuyor ama askerlik yapmadan da iş sıkıntısı oluyor. En sonunda haziranda kpss’ye girip bu ağustosta askere gideyim diyordum ama ailevi sebeplerden ötürü kasım ayına kaldı bu seferde . Aklında bulunsun tecil bozdurma (erken sevk) olayı her dönemden 2-3 ay önce oluyor ben ağustos ayında gitmeyi düşünüyordum ağustos ayında gidebilmek için bu ayın 15’ine kadar başvuru süresi vardı bildiğim kadarıyla, kasımda gitmek içinse ağustos ayının ortasına kadar bir süre olması lazım şubeden daha detaylı bilgi alabilirsin. Bir an önce yapıp o engeli kaldırmak en iyisi, umarım hakkımızda hayırlısı olur.

12 Mayıs 2014 - 13:27:24

Söylediklerine katılmakla birlikte verdiğin bu bigi için teşekkür ederim kardeşim. Daha detaylı araştıracağım bu durumu.

12 Mayıs 2014 - 02:44:49

Aynı dert bende de var 🙂 en güzeli erken yapmak aslında sizin de söylediğiniz gibi

12 Mayıs 2014 - 12:55:29

Sizde şimdi böyle deyince, askerden gelen tanıdıklarım “Askerlik için bile okuyacaksın” sözleri geldi aklıma. Hakkınızda hayırlısı olsun…

18 Mayıs 2014 - 16:16:27

Enes,
Sanırım ben hayatımın en güzel kararlarından birini verdim askerlik konusunda. Üniversiteyi bitirip millet işe başlayıp kendini geliştirmek isterken, ben biran önce gidip geldim. Şu an artık önümde bir engel kalmadı ve nasipse KPSS’den sonra bir işe gireceğim. Ama gitmeyen arkadaşlarım, askere gidip tekrardan iş hayatına SIFIRDAN başlayacak.

Şunu söyleyebilirim ki, Allah 1 yıl askerlik yapanlara sabır versin. Ben 6 ay zor dayandım. Çıldıracaktım. Ve uzun dönem olmanın çok eksisi var, her kötü işe onlar gönderiliyor. İKinci olarak, yaşı gelen herkesin hemen gitmesini öneririm. Çünkü evlenenler, okumaktan dolayı geç gelenler yada erteletenler, çok zorluk çekiyorlar. Çünkü olgunluş yaşları arasında çok fark var. Çoğunluğu yeni yetme toy olan bir yerde, olgun bir insan zorluk çekiyor.

İnşallah askerliğin çok rahat geçer gittin zaman. Gitmeden önce konuşalım seninle, daha rahat nasıl bir askerlik geçirirsin, onların tüyolarını vereyim. ÇÜnkü askerlik artık malesef peygamber ocağı olmaktan çıkmış durumda.

19 Mayıs 2014 - 00:40:04

Mehmet aslında en çok merak ettiğim şeyi söyleyerek beni biraz daha düşündürmeye ittin biliyor musun 🙂 Yemin ederim herkes bunu diyor. Sen mesela kısa dönem 5,5 – 6 ay her neyse yapmışsın zor dayandım diyorsun, ben uzun dönemi düşünüyorum.

Hayır isterse 15-20 ay olsun ama senin de dediğin gibi toy olanlarla olgun insan nasıl birbirine dayanır en çok bu düşündürüyor beni. İnşAllah dediğin gibi olur kardeşim bu yorumunla beni hem rahatlattın hemde daha da düşündürdün 🙂 Valla gitmeden önce seninle konuşmayı çok isterim kardeşim bunu bir yere not alıyorum hemen tavsiyelerine çok ihtiyacım olacak 🙂

Volkan Atabey
27 Haziran 2014 - 15:16:48

Askerlik benim önümdede engel şuanda 🙁

Hamza
6 Temmuz 2014 - 13:17:48

Kardeşim aynı dert bende de. Valla 3 senedir aöf le uğraşıyorum ve hala bitiremedim. İnsan aöfü neden okur askerliği kısaltmak için. Ama olmuyor bitmiyor bu okul. Adamlar nasıl sistem yapmışlarsa 3 senedir 1 sınıftayım.

Okulun biteceğini bilsem pomeme başvur dicem ama bitmicek gibi duruyor. Sen daha iyi biliyorsundur zaten bunları benden tavsiye. Çünkü ben inat ettim gerekirse evlenicem hatunla beraber çalışıp bitirecem aöfü. O bitirdi çünkü. Sonrasına kısa dönem askerlik ve pomem tabi ki yaş geçmezse..

Hakkında hayırlısını dilerim..