Enes İLHAN\ Askerliğimin Bittiğinemi Sevineyim Kaybettiklerime mi Üzüleyim !

Kendimce 14 yorum 1.400 19 Ocak 2016
Ölüm Çok Yakın

Askerliği sağ salim bitirip geçen hafta bugün evime döndüm çok şükür. Döndüm dönmesine ama hayatın bir parçası olan ölüm de maalesef peşimizi artık bırakmıyor.. Askere giderken dedemi, geldiğimde ise anneannemi toprağa verdik 🙁 İşte şu an bu iki hüznü bir arada yaşamaktan geldiğime dahi sevinemiyorum.. Geçen yıl Ocak ayının 12‘sinde müftü dedemi (rahmetli) toprağa verdik, bu yılın Ocak ayında yani geçen hafta çarşamba günü ayın 13‘nde anneannemi kaybettik, sizlere ömür..

Askere gidişimde, gelişim de hüzün oldu aslında. Bunlar da benim sınavım sanırım. Kendimizi bazen şu fani dünyaya öylesine kaptırıyoruz ki ölümü bırakın hatırlamayı, ölmeyi düşünmüyoruz bile.. Oysa ölüm bize o kadar yakın ki sadece bizler hissedemiyoruz bu da yine bizim acizliğimizden başka bir şey değil. Askere giderken de gelirken de mezarlığa gitme şerefinde bulunduk şükür. İnsan mezarlıkta öyle düşüncelere dalıyor ki sizlere anlatamam. Kaybettiğin yakınının hüznüyle beraber bir gün bizim de üstümüze atılacak olan o kara toprağa öylece baktım.. Şu sözler nedense çok bir anlamlı geldi:

Mezar sizi sevgiyle kabul eder. Kendinizi ölüme teslim edin. Size ödünç verileni iade edin. Zevklerinizden, acılarınızdan vazgeçin. Dostlarınızdan, sevgililerinizden vazgeçin. Ailenizden, geçmişinizden vazgeçin. Nefret ettiğinizden, arzu ettiğinizden feragat edin. Hiçliği bileceksiniz-ki o tek gerçekliktir. Korkma. Vermek çok kolaydır. Yalnız değilsin. Bir mezarın var. O senin ilk annendir. Mezar yeniden doğuşuna açılan kapıdır. Şimdi bir zamanlar ”vücudum” dediğin sadık hayvandan feragat et. Tutmaya çalışma. Unutma o ödünç verilmişti. Bacaklarından vazgeç, cinsiyetinden vazgeç, saçından, kanından, organlarından, kemiklerinden. Artık sahip olmak istemiyorsun. Sahip olma en büyük acıdır.

Rabbim her ikisinin de günahlarını affedip, onlara rahmetiyle muamele etsin inşAllah. Bu iki ölüm beni gerçekten çok etkiledi. Askerliğimin bittiğinemi sevineyim kaybettlerime mi üzüleyim bilemiyorum.. Özellikle dedemin vefatı askere giderken elimi ayağımı kırdı diyebilirim. Ona layık olamadığımı hissediyorum hâla. İnşallah raabim ondan, o da benden razıdır.. Daha sonra da anneannemin vefat haberi beni sürekli ölümü düşünür bir hale getirdi.

Bir taraftan bunları yaşarken diğer taraftan askerliğimin bittiğine nedense sevinemedim. Şimdi ne yapacağım, ne edeceğim gibi sorular kapladı etrafımı. İnanın şu sıralar ne yapacağımı bilmeden umarsızca bilgisayar başında oturmaktan başka bir şey gelmiyor elimden.. Bu yazıyı daha fazla devam ettiremeyeceğim. Sadece geldiğimi ve üzgün olduğumu bilin istedim..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Askere Gidiyorum Arkadaşlar" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

21 Ocak 2016 - 13:08:05

Allah yüce sabır versin Enes. Dedemize ve anneannemize rahmetiyle muamele etsin. Sen hoşgeldin diyeceğim ama işte imtihanın hoş kalmanı engelliyor. Yine de herşeyin Allah’tan olduğunu aklımızdan çıkarmayalım.

23 Ocak 2016 - 15:25:55

Allah razı olsun abi çok teşekkür ederim. Doğru söylüyorsun her şey Allah’tan. Bu dünyanın ve kendi yaşamlarımızın bir sınav olduğunu bazen unutuyoruz. Bunu hiç unutmamak dileğiyle, tekrardan sağol abi..

25 Ocak 2016 - 09:48:38

Selamlar Enes. Öncelikle hoş geldin, gözün aydın. Aile büyüklerine Allah’tan rahmet diliyorum. Sen de sabırlı olmalısın, ölüm Allah’ın emri.

25 Ocak 2016 - 12:36:13

Ve aleyküm selam Sezer, teşekkür ederim Allah razı olsun. Haklısın ölüm Allah‘ın emri..

27 Ocak 2016 - 16:18:04

Başınız sağolsun. Genel anlamda çok ağır ve kavranması güç bir başlık yazısıyla giriş yapmışsınız. İnanç bu noktada en büyük tesellimiz aslında, Gözünüz aydın ve başınız sağ olsun. Bu iki kavramı birlikte yazmak bir hayli güç.

29 Ocak 2016 - 17:46:35

Başın sağolsun Enes, hayata gülümseten yazılarını bekliyorum.
Nerede o eski bloggerlar 🙂

31 Ocak 2016 - 17:58:51

Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun inşallah. Askerlik böyle bir şey, gidipte gelememek gelipte görememek var 🙁

4 Şubat 2016 - 18:06:27

Hoş geldiniz öncelikle sağ salim donmuşunuz maşallah. Alah rahmet eylesin mekanları nur cennet olsun inşallah. Hayatınızda umarım güzel anılar biriktirirsiniz.

4 Şubat 2016 - 23:13:24

@önce bana sor
Sağolun Allah razı olsun, çok teşekkür ederim.
@Rıza GÜNEŞ
Sağol kardeşim, inşAllah bende çok istiyorum öyle yazılar yazmayı 🙂
@Mesut AKTUN
Amin inşAllah kardeşim, sağolasın.
@Seyit Ali
Hoşbulduk kardeşim . Allah hepinizden razı olsun. Yorum yapma inceliğinde bulunduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

17 Şubat 2016 - 01:20:16

Başınız sağolsun. Şu hayat öyle bir şey ki… Bize tutunacak bir dal uzatıyor fakat biz o dal ya kırılırsa diye korkarken tutuyoruz ve bir yandan kolumuz yoruluyor. Artık dayanmak gerek en azından askerliği yaptık üstümüzden yük kalktı deyip sevinmek gerek. Her şeye rağmen hoş geldin…

17 Şubat 2016 - 01:26:03

Gece gece bu yorum çok iyi geldi, teşekkür ediyorum kardeşim. Hoşbulduk, sağolasın 😉

alper
29 Mayıs 2016 - 05:08:20

Allah yüce sabır versin

özel eğitim uzmanı
15 Temmuz 2016 - 16:01:23

Diliyorum tüm dünya için barış ve huzur gecikmeden gelir. Zor günler geçirdiğimiz ortada.

23 Eylül 2016 - 13:12:17

Enes Bey, kayıplarınız için inanın ki çok üzüldüm. Allah yar ve yardımcınız olsun…