29 Mart 2017: Çarşamba
Gölge

Alexa Verilerinizi Anlık Olarak Gösterin

Wordpress 18 Şubat 2013 6 2.293  
Bu Kişisel Blog'da 551 kategori'de yazıya yazılmış adet değerli yorumlarınız bulunmaktadır..

Bazı okuyucuların dikkatini çekmiş olacak ki yaklaşık 3 haftadır “Reklam” sayfamda alexa verilerinin anlık olarak nasıl gösterileceğini sorup duruyorlardı. Bende bu yazımda reklam verenler için önemli bir istatistik kriteri olan alexa verilerinin anlık olarak nasıl gösterileceğini bu yazımda sizlerle paylaşacağım. WordPress sisteminde bunu yapmak için çok kolay bir yöntem var. Belki diğer blog ve portal sistemlerine de uyarlanabilir. Hemen bu olayın nasıl yapıldığına başlamak istiyorum:

< ?php 
				function alexa($site){ 
					$kurl=curl_init(); 
					$link='http://www.alexa.com/siteinfo/'.$site; 
					curl_setopt($kurl,CURLOPT_URL,$link); 
					curl_setopt($kurl,CURLOPT_RETURNTRANSFER,TRUE); 
					$xa=curl_exec($kurl); 
					$parcala=explode("ranked number ",$xa); 
					$parcala2=explode(' in',$parcala[1]); 
					$xa_cikti=trim($parcala2[0]); 
					echo $xa_cikti; 
					curl_close($kurl); 
				} 
				function alexatr($site1){ 
					$kurl=curl_init(); 
					$link='http://www.alexa.com/siteinfo/'.$site1; 
					curl_setopt($kurl,CURLOPT_URL,$link); 
					curl_setopt($kurl,CURLOPT_RETURNTRANSFER,TRUE); 
					$xa=curl_exec($kurl); 
					$parcala=explode("width:40%; text-align:right;\">",$xa); 
					$parcala2=explode('',$parcala[1]); 
					$xa_cikti=trim($parcala2[0]); 
					echo $xa_cikti; 
					curl_close($kurl); 
				}
				?>

Şimdi bu yukarıdaki kodları verdim ama bunlar ne ? Yenir mi, içilir mi, yutulur mu ? Yok yok hiçbirini yapmıyorsunuz. Ne yapacaksınız biliyor musunuz ? Uzantısı “.php” olan bir sayfa açıp içine bu kodları yapıştıracaksınız. Zaten tema dosyalarınızın içinde uzantısı .php olan bir sürü şablon var. Herhangi birini kopyalayın ve içine bunları yapıştırın. Daha sonra yine aynı sayfa içine alexa global ve alexa türkiye’yi verisini çekmek için şu iki kodu yine bu sayfanın içine yapıştırın:

Alexa Dünya Sırası: < ?php echo alexa('kendisiteniz.com'); ?>
Alexa Türkiye Sırası:  < ?php echo alexatr('kendisiteniz.com'); ?>

kendisiteniz.com olarak belirttiğim yere kendi site adresinizi yazacaksınız. Ama dikkat ettiyseniz başında “http” ve “www” protokolü yok. Sizde buna dikkat ederek sadece site ismi ve uzantısını yazacaksınız. Örnek bir kullanım vereyim aklınız karışmasın:

<li>Google Pagerank: <b>2</b></li>
<li>Alexa Dünya Sırası: <b>< ?php echo alexa('enesilhan.net'); ?></b></li>
<li>Alexa Türkiye Sırası:  <b>< ?php echo alexatr('enesilhan.net'); ?></b></li>
<li>Dmoz Kaydı: <b>Var</b></li>

Evet mantığını anladığınızı varsayıyorum. Ve şimdi bu oluşturduğunuz şablona istediğiniz ismi vererek ftp programı yardımıyla tema dosyanızın içine atınız. Daha sonra wordpress panelinize girip “Sayfalar” kısmını açın. İster eski reklam sayfasında istatistiklerini gösterdiğiniz sayfada yazılan her şeyi silin, isterseniz yeni bir sayfa açıp sadece başlığı attıktan sonra içerik kısmına hiçbir şey girmeden şu resimdeki gibi şablon türünü seçerek sayfanızı kaydedin. Ben yaptığım şablona “Alexalı” ismini verdiğim için resimde öyle gözüküyor.

Şöyle bir şey söyleyeyim arkadaşlar. Ben içerik kısmına bir şey yazmayın diyorum ama benim bütün reklam bilgilerim bu şablonun içinde olduğu için yazmayın dedim, yanlış anlaşılmasın. Siz içerik yazarak sadece veriyi de çekebilirsiniz. Şimdiye kadar Türkçe kaynaklı doğru düzgün bir anlatıma rastlamadım. Yok değil var birkaç sitede ama neyi nerede yapacağımızı söylememişler. O yüzden bu yazıyı yazma gereği duydum. Umarım işinize yarar ve sürekli el ile güncellemek zorunda kalmazsınız benim gibi 😀

Bu olayın nasıl yapılacağını anlattığı için ismail kardeşime buradan teşekkürlerimi iletiyorum. O anlatmasaydı bunları yapamazdım. Eğer sormak istedikleriniz olursa ve takıldığınız herhangi bir yer olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Kolay gelsin şimdiden..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "WordPress Yorum Bilgisi Yapımı" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Enes ILHAN

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

6 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir