Enes İLHAN\ Açıköğretim Rezilliği

Kendimce 7 yorum 3.634 20 Ekim 2012

Geçen hafta cuma günü açıköğretim kaydı için büroya gittim. Gittim ama keşke kaydın son gününde gitseymişim. Bu mazeret için 3 gün süre veriyorlar ya ondan bahsediyorum işte. Benim başıma gelenler aslında diğerlerinden çok farklı değil hatta ucuz kurtuldum diyebilirim kendi adıma. Benim başvuracağım kayıt Dikey Geçiş olduğu için diğer kayıtlar gibi olmadı. Yani diğer kayıtlarda önce bankaya para yatırılırdı sonra internetten kayıt yapılıp daha sonra da bürodan kaydınız tamamlanırdı. Dikey Geçişte ise durumlar biraz farklı. Önce internetten kayıt yapmalısınız. Daha sonra atm‘den para yatırmalısınız bakın atm dedim dikkat ettiyseniz şubeden kabul etmiyorlar. En sonda da bürodan kaydınızı tamamlıyorsunuz.

Ben atm’de o stresli bekleyişler ardında sıranın bana gelmesini sabırla bekledim. Derken sıra bana geldi fakat eski yıllarda okulda “kayıt silme” sistemi bitmiş. Artık eski kayıtları öğrenci istemedikten sonra silemiyorlar. Neyse atm’de 1. sırada Türk Dili ve Edebiyatı ve 2. sırada Kamu Yönetimi bölümünü görünce biraz ürktüm. Daha sonra 2 defa denememe rağmen paramı yatıramadım. Bir yandan da çaktırmadan arkamdakilere göz yanıyla bakıyorum. Nasıl sinirli stresli bakıyorlar görmelisiniz. Sanki ben 70 yaşındaki dedeyimde atm’den para yatırmasını bilmiyor muamelesi yapıyorlar resmen !

Her neyse buradan ayrılıp tekrar büroya gittim. Büroya gittiğimde kendimi itiş kakışın içinde zor içeri attım. Masanın arka tarafında tam 6 kişi çalışıyor. Neyse birisi içlerinde en müsait olanıydı. Ona sordum ‘ben atm’den para yatıramıyorum eski kaydım var heralde bakar mısınız ?‘ şeklinde kibarca söyledim. O da sağolsun kibarca baktı. Bazı öküzler tersleyip atabiliyor. Ama bu sefer onlardan denk gelmedi Allah’tan.. Neyse baktı ki gerçekten eski kaydım duruyor ve silmesini rica ettim.

Fakat ben 2008‘de edebiyat bölümüne kaydımı yaptırdığımda çok tuhaftır ki sorumsuzluğun böylesini yapmışım ! Eve o kadar zarf geldi sınavınız şu gün şu saatte şuarada şeklinde. Ben ise bölümden baya kıllanmıştım o sıralar ne sınavlarına girdim ne de kayıt felan sildirdim. O şekil kayıt yaptırdıktan sonra o bölümü kaderinin götürdüğü yere bıraktım. Ne büroya gittim ne dersleri sordum ne de sınavları.. Aklıma dank etti orada. Ulan ya 4 sene de faiz elini başını edip gittiyse diye akla karayı seçtim adeta.

Sonra oradaki eleman 220 lira ana para + faiz ne kadarsa git bankaya sor dedi. Bankaya gittiysem faizin sadece 54 lira olduğunu duyunca neredeyse oradaki bayanın üstüne atlayacaktım sevinçten. Akılsız başın cezasını ayaklarım yerine cebim ödedi bu sefer.. Eski kayıtı sildirdim ve tekrar büroya gittim. Bakın size daha büronun sakin kuyruklarından birisini göstereyim: Kuyruk rezilliğiİşte ben bu sıraya tam 3 defa girdim. Allah’tan görevliler çabuk çalışıyordu da 3 saatte zor bitirdik kayıtı. Ama rezillik ki ne rezillik sormayın gitsin !

Kitap almaya kalktık öğle molası verdiler. Bendeki şanssızlık tam öğrenci kayıt şifremi alacaktım ki bir anda sürü gibi kayboluverdiler  🙄 Kitaplarıda öyle rutubetsiz bir depoya koymuşlar ki oranın fotosunu çekmeye unutmuşum ayakta beklemekten.. Neredeyse kitapları biz kendi elimizle alıp gidecektik. Ben böyle bir başvuru olacağını tahmin etmiyordum doğruyu söylemek gerekirse. İlk açıköğretim kaydımı 2008‘de yapmıştım o zamanlar bu kadar kalabalık değildi. Kalabalıktı ama bu abartılı bir kalabalıktı.

Sonunda kaydımı bitirdim ve askerliğimi 31.12.2014‘e kadar tecil ettirdim. İş başvurusu yapmak isterseniz değerlendirebilirim :tounge: Bu rezilliğin yerine yeni bir sistem gelir mi bilmiyorum ama bildiğim tek şey başvuran erkeklerin %70‘i askerlik tecili için başvuru yapıyor 😀

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Kandırıldığımızı Düşünüyorum Beyler" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

20 Ekim 2012 - 08:24:54

Bu rezilliği bir iki kez yaşadım ben..Hatta numaratör koymuşlar numara bitince eski numaraları görevli eliyle dağıtıyor 🙂 Sonra kendimce güzel bir çözüm buldum..Babama tak bir telefon babacım kayıtar başladı beni kaydettirirmisin..Çoluk çocuk bahanesi 🙂 Küçük yerde olduğu için önündedeki sıra üçü geçmez 🙂 Parada tabii Babadan oluyor bu durumda 🙂 Benden geri alacak değilya..Arasıra isyanlarda her dönem böyle kayıtlarlamı uğraşacağız diye 😀 Allah’tan eğitime önem veren bir Babam var..

Münzevi Kişilik
20 Ekim 2012 - 21:11:17

Hayırlı olsun. Zor olmuş ama olmuş sonuçta. Bende Türk Dili ve Edebiyatına kayıt yaptırdım ama bu yazıdan sonra pişman mı olmalıyım ki ? (:

21 Ekim 2012 - 00:45:31

@Beşparasız,
Aynen o numaratörlerden bize de dağıttılar 🙂 Valla çok şanslısın abla böyle bir baban olduğu için. Çoğu baba böyle durumları önemsemez. Hele kızı okuyorsa liseden sonra hiç önemsemez 😀

@Münzevi Kişilikz,
Teşekkür ederim münzevi. Evet sonunda oldu şükür. Hayır canım neden pişman olasın ki ? Benim pişmanlık sebebim kitaplardan korkmamdan dolayıdır. Osmanlı kitabını bir gördüm tamam. Kendi kendime evham yaptım ben bu bölümü geçemem diye. Zaten kendi isteğim değildi bir hocam yazalım demişti bende tamam yazalım dedim. Sonuç benim için hüsran oldu tabi 🙂 Ama sen pişman olmamalısın eğer tercihini sen isteyerek yaptıysan.. (Bu arada bloguna sürekli bakıyorum ama ne zamandır yazmıyorsun hayırdır münzevi?)

Münzevi Kişilik
21 Ekim 2012 - 13:13:37

Evet ben isteyerek yazdım. Seviyorum da Edebiyatı sorun olmaz inşaAallah bakalım.Kitaplarını da daha almadığımdan umutluyum yani 🙂
( Blog işlerini bıraktım gibi.Sıkıntılı bir dönem geçirdim pek fırsatım da olmadı ama yazılarını uğrayıp okudum,takipte kaldım seni :)Bundan sonrasında sık sık yazacağım inşaAllah. )

21 Ekim 2012 - 18:05:16

Hadi bakalım kendi isteğinse tabi ki çok güzel 🙂 {Teşekkür ederim bende seni takipteyimi yeni yazılarını bekliyorum ;)}

21 Ekim 2012 - 12:20:21

Çok şanslıyım babam konusunda gerçekten ..Her yönden ! Bu arada resimdeki ilk sıradaki bayanın arkasındaki çocuk çok psikobat bakmış yeni dikkatimi çekti 🙂

21 Ekim 2012 - 18:06:10

Evet benimde dikkatimi çekti o çocuk 😀 Arka sıradaki kızlarda fena bakmış bu tarafa 😛