Enes İLHAN\ 5 Adımda Numara Taşınabilirliği

Telefon 2 yorum 1.485 21 Ağustos 2008

Yeni öğrendiğim habere göre artık numara taşınabilirliği yapabiliyormuşuz.Tabii bu numara taşınabilirliği Eylül ayında başlayacak yanlış hatırlamıyorsam.Türkiye’de henüz bu numara taşınabilirliğini bilenlerin oranı çok az.Peki nedir bu numara taşınabilirliği? –Numara Taşınabilirliği, cep telefonu kullanıcılarının mevcut numaralarını aynen koruyarak hizmet aldıkları operatörleri özgürce değiştirebilmeleridir.Bu şekilde kullanıcılar opertörlerini değiştirdiklerinde kullandıkları numara 11 hane olarak bütünü ile kalacağından, o döneme kadar kendilerine mevcut numaralarından ulaşmış olan kişiler aynı şekilde ulaşmaya devam edeceklerdir.

Böylece kullanıcılar operatörlerini değiştirdiklerinde kendilerine ulaşmalarını istedikleri kişilere yeni bir numara bildirmek durumunda kalmayacaklar.

Peki 5 adımda numaramızı nasıl değiştirebiliriz?Ayrıntılar yazının devamında:

5 Adımda Numara Taşınabilirliğini Yapmak İçin Şu Yolları Yapmanız Gerekiyor:

1-Abone, kimliğiyle birlikte bir yetkili satıcıya gelir.

2- Numara Taşıma Başvuru Formu ve Avea Abonelik Sözleşmesi’ni dolduran aboneye, numarasını değiştirmeden kullanacağı SIM kartı verilir.

3- Abonenin numarasını Avea’ya taşıma talebi diğer operatöre iletilir.

4- Diğer operatörün, kimlik bilgilerini kontrol edip taşınma onayını vermesinin ardından, aboneye Avea’dan hizmet almaya başlayacağı zaman SMS ile bildirilir.

5- Belirtilen tarih ve saatte abone yeni Avea SIM kartını cep telefonuna takarak hizmeti almaya başlar.

İşte bu 5 basit adımda numarımızı istediğimiz operatöre geçirebileceğiz.Bana göre çok güzel bir uygulama oldu ne kadar geç kalınsada.Birde şu 3G gelseydi diyecek kalmazdı ama hayırlısı 🙂

Yorumlar ;

Kerem
22 Ağustos 2008 - 05:17:00

Şu an için düşünmüyorum teşekkürler Enes;)

Enes
22 Ağustos 2008 - 13:16:00

@Kerem

Rica ederim Kerem.Bu sistem faaliyete geçsin ben bir şeyler yapmayı düşünüyorum 🙂