Yurtdışından Cihaz Getirtmek Aptallıktır !

Bu aptallığı ne ilk ne de son yapan kişiyim. Sadece o kurbanların arasına sonradan katılan bir mağdurum. Yaklaşık 4 ay önce lg nexus 4 telefonu aldığımı sizlere bildirmiştim. Hatta uzun uzadıya kendi gözlemimle bir incelemesini de yayınlamıştım. Ama gelin görün ki artık bu güzelim telefonu kullanamıyorum ! 1 hafta önce telefona sinyal gelmemeye başladı. Aslında kapanacağını biliyordum çünkü telefonu alırken aldığım kişi 3 ayda bir yenileteceğiz demişti.

Tam da sınav haftasından önce başıma böyle bir şey gelmesi istediğim son şeylerden biri olurdu herhalde. Ama netice de aptallık bende. Ne diye böyle boş işlerle uğraşır kendini yakarsın ki ? Sözde ucuz olacaktı ve o zaman Türkiye’de de yoktu cihaz. 2 ay adam akıllı telefon kullanamak ve buna eklenen sabırsızlıkla böyle saçma sapan bir işe bulaşmış vaziyetteyim.

Bana telefon satan kişiyi arıyorum açmıyor telefonunu. Sadece mesaj gönderiyor. Ergenler gibi mesajlaşıyoruz, adam gibi konuşmak yerine. Telefon geçici kayıtlıydı. Adamla anlaştığımız gibi 3 ayda bir yenilenecekti. Ama sonradan anladım ki telefon kaydını bu adam yapmıyormuş. Kendisi de başka birine yaptırtıyormuş. Yaptırdığı kişinin numarasını verdi. Adamı belki 20 sefer aradım ama açmıyor. Belli ki sahtekarın düzenbazın teki.

Neyse internete göz attım. Aradım taradım, donanım haber forumlarında bu işten mağdur olanların yer aldığı bir başlık gördüm. Sayfaları okudukça kendimi hastanede gibi hissettim nedense. Bu konuda yalnız olmadığımı öğrendikten sonra bir nebze rahatlayacağım yerde kendime daha da çok kızdım nasıl böyle bir işe girersin diye ! Ama iş işten çoktan geçmişti. BTK artık göz açtırmıyormuş. Önceleri 6 ayda bir geçici kayıt imkanı tanıdıktan sonra bakmış ki bizim uyanık telefoncularımız işi ticarete dökmüş. 6 ay geçici kayda “resmi garantili” ibaresini yapıştıran sahtekarlara artık göz açtırtmıyormuş btk.

Buna bir yandan sevinmekle beraber bu işe bihaber girenlere üzülüyorum. Aynı şey kendim içinde geçerli keza bende bu işi bu yasal düzenlemeleri hiç okumadım. Bu işin tek çaresi son 1 ay içinde yurtdışına gidip gelmiş olan bir tanıdıktan pasaport bulmak. Bu da benim için milyonda bir ihtimal. Ne yurtdışı’nda yaşayan bir akrabam, ne de bir tanıdığım var. Hoş tanıdık olsa da artık güvenilmiyor. Adamlar gidip pasaport hakkını sildirebiliyorlarmış.

Devletimiz sağolsun nereden vergi keseceğini bilemediği için bu işlerde saçma yerlere varmış bulunmakta. Diyelim ki pasaport buldum, daha sonra 115 TL har(a)ç kesiyor bi güzel devletimiz, daha sonra 2030 TL arası operatör kazığı ödüyorsunuz, sonra da e-devlet şifresi için ptt‘ye 2 tl’cik veriyorsunuz. En sonra da e-devlet’e girip cihazınızı kaydettiriyorsunuz ve 23 ay bekliyorsunuz btk bu işi onaylayana kadar. Emin olun bu işe bir şekilde bulaşanlar bu dediklerimin hepsini can havliyle yapar, yeter ki çok güvenilir birinden o pasaportu bulsun..

Benim böyle işlerde şansım hiç yaver gitmez. Dediğim gibi ne bir yakınım, ne de çok güvendiğim birisi var pasaport için. Olaylar böyle işte sayın okur. Nexus bana bakıyor ben ise nexus’a.. Masum masum nasıl da bir köşe de bekliyor görmelisiniz. Kaderine terkedilmiş gibi aynen. Benim param yandı arkadaşlar aman siz siz olun böyle işlere sakın bulaşmayın. Ucuz olsun istiyoruz ama gördüğünüz gibi en güzel örnek benim çok acı olsa da..

Yurtdışı’na gidip geliyorsanız amenna, zaten cihazı avrupa’dan çok daha ucuza alıp türkiye’de kendi pasaportunuza kaydettirebilirsiniz. Ama benim gibi böyle imkanınız yoksa aklınızın ucundan dahi geçirmeyin. Yemin ederim hayatımdaki en büyük pişmanlıklarımdan birisi oldu. Daha önce bir mim cevaplamıştım. O mim’de hayatta en pişman olduğunuz şey ne diye bir soru da vardı. O mim’i bugün yanıtlasam ilk sırada kesinlikle bu olay olurdu.

Neyse çok uzattım. Görünen köy klavuz istemez derler ama ben klavuzu karga olanlardanım galiba.. Ben bu hataya düştüm, sizler düşmeyin. Yurtdışı’ndan cihaz getirirken 3 kez düşünün. Çünkü her şey yasal olsa bile yani pasaport’unuz felan olsa dahi btk’ya eksik belge gönderen yurdum operatörü yüzünden aynı vakayla farklı şekilde karşılaşabilirsiniz. Aman dikkat diyorum, kendime başka bir cihaz bakıyorum.. Hoşçakalın, her şeyin yasal olduğu ülkemde aman haylazlık yapmayın (!) …

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Bizim Çocukluğumuzda.." başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 17