Yorum Yapmadıkça Yorum Bekleme !

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Blog kullanıcıların en çok şikayette bulunduğu konuların başında yorum konusu gelmektedir. Bir blog yazarı yazdığı tüm yazılara yorum gelmesini ister ve bu da onun en doğal hakkıdır. Ama bizim milletimizin insanları malesef yorum yapmayı hiç ama hiç sevmiyor. Blogculuğa yeni başlayan bir sürü genç cevherler belli bir süre sonra yazmayı bırakıyor sırf bu yorum olayı yüzünden. Ama en ufak bir yorum gelse herhangi bir yazısına o onu çok mutlu eder ve onu şu düşünceye sevk eder:

“Demek yazdığım yazıları okuyan birileri var. O halde daha sık yazmalıyım ve okuyucularımın merak ettiği şeyleri gün yüzüne çıkarmalıyım”


Bir blog yazmak gerçekten kolay bir iş gibi görünse de onu yılmadan senelerce sizle büyütmek gerçekten büyük fedakârlıklar istiyor. Ben 2007’de farklı bir niyetle blogumu açtığımda blogumun ilerleme katetmesini hiç beklemiyordum. Bırakın ilerlemesini okuyan kimsenin olacağını bile düşünmüyordum. Ama biraz fedakârlık edince niyet değişince şimdi durum çok daha farklı noktalara geldi. Bu blogu açtığımdaki niyetim ilk başta kalsın bir kenarda hesabıydı. Ama daha sonra yeni bir şeyler öğrenince, öğrendiğin ve yararlı bulduğum bilgileri başkalarıda öğrensin diye paylaşımlarıma süreklilik kazandırmaya çalıştım.

Velhasıl-ı kelam, Blog yazarak çok doğru bir şey yaptığıma kanaat getirdim. İlk başlarda yazdığın yazılara yorum beklemenin deyim yerindeyse “Deveye hendek atlatmak” gibi bir şey olduğunun farkına vardım. Ama daha sonraları yorum gelir mi acaba diye düşünmeden yazdım. Ve daha sonrasında yorumlar gelince daha çok mutlu olmaya başladım ve bu yaptığım işin doğruluğuna bir kez daha inandım.

Konu amacından saptı çok farklı noktalara geldi aslında. Benim anlatmak istediğim bu değildi. Benim anlatmak istediğim : Eğer bir blogun var ve sen bu bloguna bir yazı yazdığında o yazına yorum gelmesini istiyorsan biraz da elini taşın altına koyup sen uğraşmalısın. Yani şunu farkettim ben. Tanımadığım ama yararlı bulduğum bir bloga üç beş yorum bıraktıktan sonra farkettim ki oda senin bloguna gelip senin yazılarına yorum yapıyor. Daha sonraları arkadaş ve dostlukta kurulabiliyor aslında. Bu olayı deneme yanılma yöntemiyle buldum tevafuken 🙂 Ama emin olun gerçekten işe yarıyor.

Fakat birde kendini beğenmiş blogcular var ne kadar yorum yaparsan yap yine de gelip senin bloguna yorum yapmıyor. O adamda haklı bir bakıma zaten belli okuyucu kitlesi var(!) sen yazsanda tın yazmasanda tın. Ama belli bir süre sonra o güvendiği okuyucu kitlesinin yorumlarını kestiğini görünce yüz ifadesi ne olacak onu merak ediyorum 🙂

İşin kısacası sosyal platformda yazılarınıza yorum gelmesini istiyorsanız tanıdığınız veya tanımadığınız bloglara yorum bırakmaya özen gösterin. Ama bunu yaparken geri dönüş niyetini düşünmeden yani karşılık beklemeden yorum yapmaya çalışın. Eğer bir blog yazarı o yorumda karşılık beklediğini anlayınca affetmez buradan söyleyeyim 😀 Benim size tavsiyelerim bunlar eğer sizinde tavsiyeleriniz varsa söylemek size kalmış 😉

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "İnsanın Berberde Neden Uykusu Gelir 🙂" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 32