Enes İLHAN\ Xiaomi Mi Band 1S Akıllı Bileklik İncelemesi

İnceleme 5 yorum 987 29 Mayıs 2016
Xiaomi Mi Band 1S Akılllı Bileklik

Bu yazıyı ne zamandır yazmak için niyetlendim ama kısmet bugüneymiş. Tahmin edebileceğiniz gibi yine uzak doğudan sipariş verdiğim bu bilekliğin bana gelmesi aslında biraz zaman aldı. Ben de biraz detaylı inceleyip ondan sonra yazayım istedim. Gearbest‘in keleğine geldiğim tek sipariş olan bu bileklik beni inanılmaz mutlu etti ve geldiği günden beri bileğimden çıkarmıyorum. Şubat ayının 28‘nde sipariş verdiğim bu ürün bana Mayıs ayının 4‘ünde gelebildi!

İlk geldiğinde şarjı pek yoktu ve bilekliğin usb kablo aparatı ile yaklaşık 2 saatlik bir şarjın ardından kullanmaya başladım. İnanamayabilirsiniz ama bu ürünün şarjı 30 günden daha fazla gidiyor, bizzat test ettim özellikle şarj süresini.. Beni fazlasıyla şaşırttı gerçekten. Suya toza karşı da dayanıklılığı varmış ama ben ne olur ne olmaz suya sokmaya pek güvenemedim. Neticesinde 1520$ arasında bir fiyata satılan bu ürünü riske etmek istemedim.

Ürünün tabi ki en büyük artılarından birisi nabız sensörü sayesinde kalp atışınızı ölçebiliyor olması. Ne kadar doğru sonuç verdiğini ne ile kıyaslayacağımı bilmediğim için oturma odamızda bulunan dijital tansiyon aleti ile kıyaslama yaptım. Üç aşağı beş yukarı ortalama ikisi de nabızı eşit gösteriyor. Şimdi hangisine güveneceğimi de bilmediğim için bu kıyaslamanın da doğru olacağından şüpheliyim açıkçası.

Bir de şöyle bir şey var. Bu ürünün google play mağazasında bulunan çok kullanışlı bir uygulaması var Mi Fit adında. O uygulamada nabız 156‘yı geçerse beni uyar şeklinde bir kısım var, hakikaten bazen yolda koşuştururken arada bir titrediğini hissediyorum. Ve bunun gibi gerçekten fiyatına göre sizi şaşırtan özellikleri olabiliyor. Beni en çok mutlu eden iki şey var bu üründe. Birincisi sizi yürümeye ve hareketlenmeye teşvik etmesi, ikincisi de nabız ölçme ve gece uyku analizi yapması.

Şöyle ki gece atıyorum saat 02:00‘da yattınız ve sabah 10:00‘da kalktınız. Dediğim Mi Fit uygulamasında uyku yardımcısı adlı bir bölüm var bunu işaretlediğiniz de sizin uyku analizinizi yapıyor. Yani bu 8 saatlik dilimin kaç saatini derin uykuda geçirmişsiniz, kaç saatinde uyanık kalmışsınız ve kaç dakika da uyanabilmişsiniz gibi çok güzel istatistikleri tuttuğu bir yer var.

Bir de en güzel yanlarından birisi Google‘nin Google Fit uygulamasına doğrudan verileri gönderebiliyor olması. Yani bileklikteki veriler doğrudan google’nin uygulamasına gidebiliyor, buradan da istatistikleri daha detaylı görebiliyorsunuz. O uygulamada bundan daha farklı şeyler de mevcut. Dediğim gibi fiyatına nazaran böyle güzel özellikler olabileceğini ben aklıma getirmemiştim şahsen.

Ürünün güzel yanları olduğu gibi beni üzen bir tarafı da oldu. Koluma taktıktan bir kaç gün sonra maalesef ki yüzeyi çizildi 🙁 Nazar mı benim sakarlığım mı bilemedim. Bir de keşke küçük bir ledi olup saati gösterebilseydi. O zaman tabi şarj olayı böyle uzun gitmeyebilirdi ama ben eksikliğini çok hissediyorum. Saati kolumdan çıkardığımdan beri bunu takıyorum yani bir nevi saat gibi geliyor bazen.

Ürün aslında sizin tamamen kolunuzda takılı kalıyor ve onu unutuyorsunuz belli bir süre sonra. Ne bir açma kapama düğmesi ne de başka bir tuşu var. Her şey yazılımından ibaret. O yüzden yazılımının bir kaç fotoğrafını çektim oradan anlayabilirsiniz nasıl olduğunu. Bir de şöyle güzelliği var. Ben ilk başta sadece telefonun bluetooth özelliği açık olduğu sürece çalıştığını zannediyordum ve itiraf etmeliyim ki bir kaç gün telefonu mundar ettim bluetooth mevzusu yüzünden.

Daha sonra baktım ki bluetooth kapalı dahi olsa siz uygulamaya ne zaman girerseniz girin o anlık bluetooth’u açıyor ve gün için de yaptığınız bütün aktiviteleri (koşu,yürüyüş,uyku) uygulamayı açtığınızda senkronize ediyor. Ürünü ben 17$ civarında aldım yaklaşık 50 TL‘ye felan mâl oldu bana. Şu an hepsiburada’da 119 TL yani yarıdan fazla kazık mevcut.

Ürünü satın almak isterseniz şu an 3$ daha inmiş fiyatı ve 14$ olmuş bence kaçırmayın derim. Linki şu: http://www.gearbest.com/smart-wristband/pp_263275.html Son olarak ürünün ve ürün yazılımı olan mi fit‘ten bir kaç resim ekleyerek yazımı sonlandırıyorum. Tekno Seyir detaylı bir inceleme yapmış zamanında. Onu da izlemek isterseniz sizi şöyle alalım.

Ürün ve Ürün Yazılımına Ait Resimler:

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Çin'den Gelen Kablosuz Bluetooth Kulaklık: Ausdom M05" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

3 Haziran 2016 - 13:44:17

Teknoloji ilerledikçe giyilebilir teknolojiler hayatımızı şekillendirecek gibi duruyor. Şık ve abartısız durması en güzel tarafı bence. Hayırlı olsun 🙂

3 Haziran 2016 - 15:16:22

Teşekkür ederim Çağatay 🙂 Bu giyilebilir teknoloji çok hoşuma gittiği için bunu bir tık daha ileri götürerek Makibes İD107 modelini de sipariş ettim sırf ekranı olduğu için. Hatta bununla da yetinmeyip xiaomi’nin yeni çıkarmış olduğu ekranlı mi band 2’yi de almayı düşünüyorum. Keşke makibes siparişini geçmeden önce xiaomi’yi görseydim direk onu sipariş verirdim çünkü xiaomi’nin şarjı inanılmaz gidiyor.

9 Haziran 2016 - 04:18:23

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, Siteniz gerçekten çok güzel. Başarılarınızın devamını diliyorum.