WordPress Yorum Bilgisi Yapımı

Blogger’daki alışkanlıklarıma wordpress’de devam ediyorum. Bu sıralar yeni yeni öğrendiğim wordpress fonksiyonlarına merak saldım. İstekler doğrultusunda elimden geldiğince bu alanların nasıl yapıldığını sizlere anlatmaya çalışıyorum. Yine aldığım bir istekle yorumları bu şekilde nasıl gösterdiğimi sormuşlar. Aslında bunları yapmak o kadar basitki biraz araştırılsa hepsi bulunur. Ama ben üşenen ve hâla nasıl yapılacağını bilmeyenler için bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. Bir önceki yazı alt bilgisi eklentisindeki gibi öncelikle CSS kodumuzu style.css dosyamıza ekleyelim:

/* Yorum Bilgisi Gösterme Başlangıç */
#yorum-goster{background-color:#F0F4FE;width:916px;border:solid 1px #e1e1e1;border-top:none;padding:8px;-webkit-box-shadow: inset 0px 0px 5px 0px rgba(0, 0, 0, 0.1);-moz-box-shadow: inset 0px 0px 5px 0px rgba(0, 0, 0, 0.1);box-shadow: inset 0px 0px 15px 0px rgba(0, 0, 0, 0.1);}.yorum-goster {margin-top: 0.5em;margin-bottom: 0.5em;padding: 1em 1.5em 1em 7.5em;border-bottom: 2px solid #fff;border-top: 2px solid #fff;background: url(resim/duyuru.png) 2.2em center no-repeat;}
.yorum-ortalayici {margin-left:60px;}
/* Yorum Bilgisi Gösterme Bitiş */

Bu duyurunun genişliğini temanızın genişliğine göre (width:916px;’i kalın gösterdim dikkat ederseniz) değiştirebilirsiniz. Yine resim kısmına da beğendiğiniz icon’u koyabilirsiniz. Şimdi de yorumu göstermemize yarayan PHP kodumuzu isterseniz temanızın single.php bölümüne isterseniz de index.php‘ye koyabilirsiniz:

<div id="yorum-goster" class="yorum-goster">
<?php
$args=array(
'orderby' => 'name',
'order' => 'ASC'
);
$categories=get_categories($args);
$cat_count = 0;
foreach($categories as $c) {
$cat_count++;
}
$count_posts = wp_count_posts();
$published = $count_posts->publish;
?>
<div class="yorum-ortalayici">Bu Kişisel Blog'da <b><?php echo $cat_count; ?></b> kategori'de <b><?php echo $published; ?></b> yazı'ya yazılmış <b><?php echo $wpdb->get_var("SELECT COUNT(*) FROM $wpdb->comments WHERE comment_approved = '1'"); ?></b> adet değerli yorumlarınız bulunmaktadır. Yorum yapan herkese çok teşekkürler..</div></div>

Asıl kodda benim yazdığım yazıları siz kendi kafanıza göre uyarlayabilirsiniz. Yapımı çok basit ama bilmeyenler olabilir diye düşündüm. Kodları temanızın her yerinde kullanabilirsiniz. Yalnız bileşenler‘den metin‘i seçip içine koyarsanız bu kodları çalışmaz!

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "WordPress Yazı Alt Bilgisi Eklentisi" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

9 yorum

 1. Taner AKSOY   •  

  Tamda bunu arıyorum Enes eline sağlık kardeşim.

  • Enes ILHAN   •     Yazar

   Rica ederim kardeşim, işine yaradıysa ne mutlu.

 2. Karabulut   •  

  Güzel anlatım olmuş, yorum bilgisi olayı çok kullanışlı bir fonksiyon. Sağol Enes.

 3. Enes ILHAN   •     Yazar

  Beğendiğinize sevindim arkadaşlar. Bu kadar arandığını bilsem daha önceden paylaşırdım 🙂

 4. Gaziantep Web Tasarımcı   •  

  bilgiler için teşekkürler hocam 🙂

 5. selcuk   •  

  Enes çok tşkler özel olarak mesaj atmıştım bunu sende üşenmeyip saolasın yazdın tekrar tşkler 🙂

  Senden birşey daha isticem tabi yardımcı olursan 🙂 Bir yerde takıldım da devamlı kayma oluyor.

 6. Turksel   •  

  teşekkürler güzel bir paylaşım deneyeceğim yenilemeyi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.