29 Mart 2017: Çarşamba
Gölge

WordPress Eski Yazılara Uyarı Eklentisi

Wordpress 13 Mayıs 2013 14 3.893  
Bu Kişisel Blog'da 551 kategori'de yazıya yazılmış adet değerli yorumlarınız bulunmaktadır..

Böyle bir eklenti aslında mevcut. Yıllar önce alişko diye biri vardı, işte o kişi bunu eklenti haline getirmişti. Fakat sonra blogculuğu bıraktı mı ne yaptı tam bilemiyorum sitesini güncellemeyince eklentide wordpress dizininde eski diye uyarı veriyor. Mantığı gayet güzel ve kendisi yararlı olan bu eklentiyi aylar önce rıza kardeşim sağolsun koda dökmüş, ardından fatih kardeşim css‘le daha güzel bir hale getirmişti.
Wordpress Eski Yazılara Uyarı EklentisiFakat o haliyle çalıştıramadım ve hata vermişti. Bende kodlar üzerinde biraz oynayarak ve css’in de yardımıyla blogumdaki gördüğünüz hale getirdim. Tabi şimdi ki yazılarda görünmüyor 🙂 Arşiv sayfasında 2011 ve öncesindeki yıllara ait yazılarda bu uyarıyı görebilirsiniz 😉 Kodların mantığı çok basit. Sadece CSS ve bir kaç ufak PHP kod yardımıyla sizlerde eski yazılarınıza uyarı verdirebilirsiniz. Dilerseniz hemen başlayalım:

Adım 1: {CSS Kodları}

/* Eski Yazı Uyarı */
#eskiyazi{background-color:#afe6ff;width:602px;border:solid 1px #e1e1e1;padding:8px;}
.eskiyazi {margin-top: 0.5em;margin-bottom: 0.5em;padding: 1em 1.5em 1em 7.5em;border-bottom: 2px solid #fff;border-top: 2px solid #fff;background: url(resim/eskiyazi.png) 0.8em center no-repeat;}
.eskiyazi-ortala {margin-left:60px;}
/* Eski Yazı Uyarı */

Adım 2: {PHP Kodları}

<?php 
$tarih = the_date('j F y', '', '', FALSE);
$ayirma = explode(" ",$tarih);
if ($ayirma[2] <= "11") { // 11 yerine yılı 2 haneli olarak yazın , örneğin 2012 için 12 gibi.
// Uyarı
echo "<div id='eskiyazi' class='eskiyazi'><div class='eskiyazi-ortala'>Bu yazı <b>1</b> sene veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olabilir. Herhangi bir hata ile karşılaşırsanız bana <a href='http://www.enesilhan.net/iletisim'>buradan</a> bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz. <b>Enes&Blog'u</b></div></div>"; } ?>

Evet arkadaşlar kodlar bu şekilde. Şimdi biraz açıklama yapalım. İlk kısımda css kodlarını blogunuza ekliyorsunuz. Css kodlarındaki “(resim/eskiyazi.png)” bu kısıma 48*48 boyutunda istediğiniz herhangi bir ikonu koyabilirsiniz. İkinci kısımda aslında eklenti kendini anlatıyor ama ben yine de açıklama yapmak zorundayım.

WordPress blogunuzdaki single.php‘nin içinde yazıların hemen altına ikinci koddaki php kodlarını koymalısınız. Genelde yazının altına gelmesi için şu kodu bulup bunun hemen üstüne veya hemen altına yapıştırabilirsiniz bu sizin temanız ile alâkalı:

<?php the_content(__('')); ?>

Evet arkadaşlar bu eklentiyi anlatmış bulundum sizlere. Css ve php kodlarla çok daha güzel hale getirilebilir. Kodları istediğiniz gibi değişttirebilirsiniz, şimdiden kolay gelsin..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Güzel Bir Duyuru Eklentisi" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Enes ILHAN

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

14 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir