WordPress ‘de Mini Blog Yapımı

Son günlerde gelen yoğun istekler sonucu bu bölümün nasıl yapılacağını bu yazımızda inşallah öğrenmiş olacaksınız. Sitemin en alt kısmında göreceğiniz üzere kafamın estiği günlerde ordan burdan bulduğum güzel yazıları anasayfa’da bilgi kirliliği ve yazı kalabalığı etmeden yayınlayabiliyorum. Bu bölümü uzun zamandır yapmak istiyordum ama fırsatım olmadı. Aynı zamanda biraz uğraştırmadı da değil hani. Bu bölümü yapmamda bana yardımcı olan wordpress’i deyim yerindeyse yalamış yutmuş olan emre kardeşime teşekkürlerimi iletiyorum. İsterseniz hemen nasıl yapılacağına geçelim:

Öncelikle kafamıza estikçe gelen bir kategori ismi seçiyoruz ve yeni kategori açıyoruz. Ben görmüş olacağınız üzere “Mini Blog” ismini verdiğim bu kategori de istediğim yazıları özgürce yazıyorum. Tabi bunu yaparken bazı şeyleri yapmamız gerekiyor. O yüzden birinci adım olarak Sinan kardeşimin buradaki faydalı yazısını okuyarak uygulamanız gerekiyor. Evet yazıyı okuduğunuzu varsayarak istediğiniz kategoriyi anasayfa’dan nasıl gizlersiniz adımını geçiyoruz.

İkinci adım olarak CSS kodlarımızı temamızın style.css bölümüne ekliyoruz:

/* Mini Blog */
#miniblog{margin:10px;margin-top:20px;margin-left: -0px; padding:4px; font-size:11px; margin-bottom:10px; background-image:url(resim/ayrac.png); background-repeat:repeat;}
.miniblog {margin:0px; padding:0px;}.miniblog ul {margin:0px; padding:0px;}.miniblog li {list-style:none; clear:both; border-top:1px dotted #CCC; padding:8px 0px 8px 0px;}.miniblog li:nth-child(odd){background-color:#fff;}.miniblog li:nth-child(even){background-color:#f7faff;}.miniblog li:nth-child(1){padding-right:30px !important; border:0px;}.miniblogresim img{ padding:1px; border:1px solid #CCC; float:left; width:85px; height:60px; margin-right:10px; margin-left:10px;}.miniicerikbaslik {margin-left:11px;} .miniicerik {padding-right:10px; text-shadow:1px 1px 1px #FFF; margin-left:10px; margin-top:0px;}.miniblog a{color:#5e82c2; font-weight:bold; text-decoration:none;}.minimini{text-align:right; float:right;}.miniminibaslik {position:absolute; min-height:70px; max-height:70px; min-width:70px; max-width:70px; background-image:url(resim/miniblog.png); margin-left:-41px; margin-top:-8px;}

Üçüncü ve son adım olarak artık kodları istediğimiz yere eklemeye geldi. Ben index.php yani diğer adı anasayfa‘da sayfalama bölümünün alt tarafında gözükmesini istediğim için oraya koydum. Sizde istediğiniz yere koyabilirsiniz:

<!-- miniblog -->
<div id="miniblog">
<div class="minimini"><div class="miniminibaslik"></div></div>
<ul class="miniblog">
  <?php $postslist = get_posts('numberposts=3&category=700'); foreach ($postslist as $post) : setup_postdata($post); ?>	
    <li>
      <div class="miniicerikbaslik"><a href="<?php the_permalink() ?>" title="<?php the_title() ?>"><?php the_title(); ?></a></div>
      <div class="miniicerik"><?php echo substr(get_the_excerpt(), 0,230); ?>...</div>
      <div class="temizle"></div>
    </li>
	<?php endforeach; ?>
</ul>
<div class="temizle"></div>
</div>
<!-- miniblog son -->

Şimdi bu bölümde önemli yerler var arkadaşlar. Bu önemli yerleri size şöyle göstereyim ve açıklayayım:

get_posts('numberposts=2&category=700')

Şimdi arkadaşlar numberpost=2 demek sizin bu bölümde kaç adet yazı yazacağınızı gösteriyor. İstediğiniz kadar yazı gösterebilmeniz mümkün. Daha sonra category=700 yazan yerdeki 700 ise sizin birinci adım‘daki yeni açtığınız kategori’nin İD numarası.

<?php echo substr(get_the_excerpt(), 0,230); ?>...</div>

Buradaki 230‘da o bölümde göstereceğiniz yazının özetindeki karakter yazısı. Bunu siz kendi isteğinize göre arttırıp azaltabilirsiniz.

Evet arkadaşlar bir yazının daha sonuna geldik. Umarım anlatabilmişimdir ve birilerine yardımım bir nebze de olsun dokunur. Kendinize çok iyi bakın, görüşmek üzere..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Alexa Verilerinizi Anlık Olarak Gösterin" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 12