Turhost 1 Günde İnsanı Nasıl Mutlu Edebilir ?

Aslında her şey bir anda gelişti. Bu yazımda açık açık konuşacağım çünkü para ile hizmet almak insanın biraz gücüne gidebiliyor. Nasıl gücüne gidiyor ? Çok basit. Eğer verdiğin paraya aldığın hizmeti aynı kefeye koyamıyorsan hem gücüne gider, hem de acayip koyar insana ! Gücüme gidiyordu verdiğim para. Hem üzülüyor hem de yeni çareler aramaya koyuluyordum. Hosting işi Türkiye’de malesef sıkıntılı işleyen bir sektör. Müşteriyi memnun etmek kadar zor bir meslek olamaz herhalde. Müşteriyi ikna edebilmek zaten başlı başına bir yetenektir.

Her neyse efendim. Daha önce şu yazımda bende artık turhost’a geçtiğimi alenen herkese duyurmuştum. Hatta bunu duyururken belli seviyede haz bile almıştım. Kendimi gold sınıfta olduğumu hissettirmişti bu yaptığım ticaret. Yani öyle memnundum o ilk geçiş yaptığım gün. WordPress‘e geçtikten sonra 3 farklı hosting deneyimim oldu. İlk başta güzel hosting, ikinci olarak netinternet ve son olarak da turhost‘u bizzat deneyerek test etme muvaffakiyetinde bulundum.

Ben turhost’a geçmeden önce yaklaşık 1 senedir bir kampanyaları gözüme ilişmişti. Turhost firmasının ismini daha önce çok duymuştum. Ve herkesin çok olumlu şeyler söylediğini duymak insanın güvenlerini kazanmasına neden oluyor. Beni düşündüren tek şeyin plesk panel olduğunu düşünmüştüm “niye daha önce turhost‘a geçmedin” diye soracak olanlara. Çünkü ben bu zamana kadar hep cpanel kullanmıştım. Kullanımı çok kolay ve basit + buna ek olarak arayüzünün Türkçe dil desteği olması onu olmazsa olmazlarımdan yapmıştı.

Neyse turhost’un da artık cpanel’li bir kampanyası olduğunu gördüm. O zamanlar sitem netinternet‘te barınıyordu. Tek şikayetim sitemin yavaş yüklenmesiydi. Belki de hızlıdır ama bana yavaş geliyordu. Allah için çok iyi firma çok kesinti olduğuna hiç şahit olmadım. İşte basit bir takıntı yüzünden farklı bir deneyim istiyordum. Sonra turhost’un bu kampanyasını görmek beni inanılmaz mutlu etmişti. Hem uzun süren bir bekleyiş ve umut, hem de fiyatının gayet makul olması(yıllık 78 TL‘ye almıştım o zaman) epey keyiflendirmişti beni. Üstelik buna sınırsız trafik ve sınırsız disk alanı da dahildi !

Alırken biraz işkillendim tabi. Hem böyle gayet olumlu yorumlar alan ve hem de kurumsallaşma yönünden hızla büyüyen bir firma da bu fiyatlar düşündürmedi değil. Rakiplerine baktığımda fiyatları inanılmaz fahişti. Ama turhost belli ki güzel bir kampanya yapmıştı. Derken gel zaman git zaman hosting’i alalı yaklaşık 6 ay olmuştu. Bu süre zarfında gözle görünür kesilmelere de şahit oldum, görünmeyen kesilmelere de. (uptimerobot vesilesiyle) Sonra verdiğim paraya pişman olmanın burukluğuyla geçti zamanlarım.

Ne hızı beklediğim gibi ne de eski hosting’imdeki erişim süresini veriyordu. Hızı bildiğin eski hostingdeki gibiydi. Yani bir bakıma boşu boşuna geçmiş gibi hissettim. Daha sonra da 1 şubat tarihinde emre kardeşimle gmail üzerinden güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Pek güzel denemez çünkü ben turhost’tan epey yakınmıştım 🙂 {Bkz: sohbet} Bu kampanya ile alabildiklerince siteyi sanki bir yere dolduruvermişlerdi. Arayıp şikayet etmeyi bile düşündüm. 241 sitenin tek bir server’da bulunması demek benim için felaket gibi bir şey demekti.

Sabır taşının taştığını ve artık zamanın geldiğini düşünüyordum. Aklımda farklı firmalar vardı. Kimilerinden tavsiye alıyordum kimilerinden müşteri memnuniyeti. Sonra akılalmaz bir olay yaşandı ve şöyle gelişti; 11 Şubat Pazartesi günü saat 15:28 sularında sitemde gezerken bi ctrl+f5 yapayım dedim. Aman allah’ım siteye bir şey olmuştu. Her zaman ki gibi yüklenmiyordu. Çok daha farklı ve hızlı yükleniyordu. Sonra hemen ccleaner ile çerezleri ve aptal şeyleri sildim. Bu hıza bir kere daha şahit olmak için veremeyeceğim şey yoktu.

Evet gerçekten bir şeyler olmuştu. Bunu hem sitenin hızından anladım hemde ilk yazımdaki onaylanmış bir yorumun silinmesinden anladım. Hatta yorumu yapan Onur Batur kardeşimde bu yazıyı okuyorsa ondan özür dileyelim 🙂 Yorumunu onayladım ama anlamadığım şekilde silinmişti. Anladım ki bir şeyler yapılmaya devam ediyordu. Sanki eski yedeklerim başka bir sunucuya yükleniyormuş gibi hissettim. Araştırmalarıma başladım ve tahminlerimde yanılmadım. Wmaracı‘ndan sitemi sorgulattım ve whois bilgilerine baktım. Harbiden sunucu adresi değişmişti. Daha önce 94 ile başlayan İP adresi artık 37 ile başlıyordu.

Daha detaylı bir araştırma yaparak bu sunucudaki siteleri sorgulattım ve bir tek kendi sitemin olduğunu görmek beni nasıl mutlu etti görmeniz lazım. Hem şaşkın şaşkın bakıyorum hemde bir yanlışlık olduğunu düşünürken 3 günden beri değişim olmadığını görünce tamam dedim herhalde sonunda hallettiler. Şu an o benim gereksiz takıntımın egosu uçmuş vaziyette. Keza sitem şu anda gerçekten istediğim gibi yükleniyor 🙂 İnşallah böyle devam eder ama pek umudum yok gibi. Hâla bir yanlışlık olmuştur düşünceleri geziyor kafamda. Keşke bütün yanlışlıklar böyle olsa. Biraz uzun oldu ama belki bu hosting işine benim gibi kafa takanlar vardır. Görüşmek ümidiyle..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Unutamadığım Filmler {mim}" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 15