Tatlı Bir Ev Taşıma Telaşı

Allah’ıma binlerce kez şükürler olsun diyerek yazıma başlamak istiyorum. 27 senedir kirada oturan ailenin bir ferdi olarak bu duruma en çok sevinenlerdenim. Tabi ki herkes seviniyor herkes ekstra şeyler yapmak istiyor. Yani herkes taşın altına eline koyuyor. İnsanın hayatında hiç kendi evinin olmaması demek eve karşı bir sorumlululuğun bulunmaması demek aynı zamanda. Şöyle ki ev senin olmayınca pek birşey yapasında gelmiyor. Fakat bizim aile kiracılık duygusunu biliyor. Yani sorumsuz kiracılar eve ne olursa olsun yaptırırız havasında. Ama o konuda şanslıyım, ailem bugüne kadar gittiğimiz bütün kiralık evlere kendi eviymiş gibi baktılar sağolsunlar. Biz her ne kadar bu sorumluluğun bilincinde olmasakda yediğimiz fırça ve azarlar bizi de bir nebze olsun bu sorumluluk duygusunu öğretti 🙂

Amcamın bizi gaza getirmesiyle babamı emekli yaptık. Adam 25 sene çalıştığı yere bir anlamda “elveda” dedi.. Bunun ne kadar zor olduğunu ancak uzun süre çalışanlar ve gerçekten emek verenler bilir diye düşünüyorum.. Babam emekli olduktan sonra bir ev alma peşine düştük. Amcam benim tanıdığım birkaç kişi var dedi. Sonra da tanıdık bir emlaktan ev satın almaya giriştik. Fakat evi satan adam bu kadar mı kıl olur anlatamam. Bu kadar para da para diye tutturan nadir insan gördüm ama adam şaşmış parayla. Bir ev için ve 1,52 milyar gibi bir miktar için 2 saat dil döktük yahu.. Artık sıkıldım yürüyün gidelim dedim. Ama bir kere girişmişlerdi bu işe amcamgil bana da çok söz kalmadı açıkçası.

Derken herşey tatlıya bağlandı ve ev alınmış gibi oldu. Evet sadece gibi oldu tam alınmadı. Evin yarı parasını verdik yarısı kaldı. Fakat evi çok iyi fiyata aldık onu söylemeliyim. Fiyatını buradan söylemek istemiyorum fakat aynı evin 2.katı bizim aldığımızdan 30 milyar felan daha fazla. Bizim anlaşmış olduğumuz ev ise 5’ci kat. Yani en üst kat olduğu için biz daha uygun almış sayıldık. Hâla inanamıyorum ama hayırlısıyla olacağı varsa olur diyorum. Yoksa da yapacak birşey malesef yok.

Ben belli birşey yok diyorum ama evin içine 1 aydan beri dolaplar felan yapıldı. Mutfak dolapları, tezgah mermeri, banyo ve tuvalet lavaboları, yatak odası dolabı felan derken birçok şeyi geride bıraktık şükür. Fakat ben bir evin bu denli zahmet gerektirecek şeyleri olmadığını düşünürdüm. Yani öyle evi alıp hooop diye evin içine geçilmiyor ben onu anladım. Daha bir sürü ufak tefek eksikler var. Su elektrik aboneliklerini felan hallettik ama evin aydınlatması henüz yapılmış değil. Yarın da onlara bakacağız.

Tabi ki babamın emekli olmasıyla aldığı para evi bile almaya yetmedi. Bizde mecbur kaldığımız için kredi çekeceğiz. Yani o kadar zor durumdayız ki bundan çaresiz kaldığımızı hatırlamıyorum. Rabbim bundan daha da çaresiz bırakmasın kimseyi inşallah. İşte bakalım bu ayın 15’i bizim için bir dönüm noktası olabilir. İnsanlık için küçük ama bizim için hayatımızın en büyük fırsatı diyebilirim. Rabbim evsiz kalanlara yardım etsin, kira da oturanlara da en yakın zamanda hayırlısıyla bir eve geçmeyi nasip etsin. Kira da oturmak çok büyük sıkıntı fakat evsizlik daha da kötü. O yüzden halimize şükrediyor, tatlı bir telaşın içerisinde olduğumu belirtmek istiyorum.

Bu zamana kadar yazmadım çünkü birşeyi tam anlamıyla yapmayıp söyledikten sonra bir sürü maraz çıkıyor ve nazar değiyor. Olacağı varsa bile olmuyor. Bizde işin yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik, rabbim pişman etmez inşallah. İlk defa kendimize ait bir ev ve ilk defa kendimize ait odalarımız olacak. Çok mutlu ve aynı zamanda çok heyecanlıyız. Dediğim gibi hâla taşlar yerine oturmadı. Biz elimizden geleni yapıp gerisini rahmana bırakacağız. Herşeyin hayırlısı olsun diyerek yazımı noktalıyorum. Kendinize iyi bakın canlar..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Sistem Yok Saçmalığı ve Türk Telekom" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

7 yorum

 1. Server Bedii   •  

  Hayırlı olsun kardeşim çok sevindim,keşke kredi çekmek zorunda kalmasaydınızda evi borçsuz alsaydınız ama bunada şükür tabi.

  Kirada olmak çok kötü bir durum her ay 400 500 lirayı kendin evin olmadığı için resmen çöpe atıyorsun,Allah herkesi ev sahibi yapsın inş.

  Evi çok merak ettim resimleri varsa paylaşırmısın birde fiyatını tabi 🙂

  Bu arada babanın emekliliğide hayırlı olsun 🙂

 2. Çağrı   •  

  İnsanın kendi evi gibisi yok gerçekten.Bunu 6 Ay önce kendi evimi alınca anladım.Ne diyeyim Hayırlı uğurlu olsun.Allah güle güle oturmayı nasip etsin Enes kardeşim.

 3. Beşparasız   •  

  Hayırlı olsun..Rabbim ağız tadıyla oturmayı nasip eylesin inş..Bizde bu duyguyu 6 ay önce yaşadık ..Evliliğimizin 3. yılında evimiz oldu ..Kira ödemektense kendi evimize ödeyelim mantığıyla..Ama krdedi çekince ev bir anlamda bankanın oluyor 🙂 Evimiz yaklaşık 10 yıl sonra bizim olacak 🙂 Başlamak başarmanın yarısıdır derler Rabbim utandırmasın hiçbirimizi !

 4. GM   •  

  Enes kardeşim, hayırlı olsun. Allah tamamına erdirsin. Söylediğin gibi kiracılık zor iş. Rabbim herkese hayırlısıyla bir ev sahibi olabilmeyi nasip etsin.

 5. Taner AKSOY   •  

  Hayırlı olsun Enes. Kiracılık zordur ben çok şükür doğduğumdan beri kendi evimizde oturuyoruz ama ailem eskiden kirada oturmuş.Zormuş gerçekten.Tekrar hayırlı olsun.

 6. Aziz   •  

  Hayırlı olsun paşam.Allah mutluluk içinde oturmayı nasip eylesin.Kiracı olmak gerçekten zor. Allah’ın izniyle umarım bir gün bende kurtulurum.

 7. Enes ILHAN   •     Yazar

  @Server Bedii,
  Allah razı olsun çok sağol burak kardeşim. İnan bende istemiyordum ama bu kadar zor durumda kalmasaydık zaten ilk başta ben izin vermezdim. Ama dediğim gibi yapacak birşey yok. Dedem de zaten çekin ama haram olduğunu da bilin demişti.. Bizde buna binaen çekeceğiz mecburluktan.
  @Çağrı,
  Çok teşekkür ederim hocam Allah razı olsun. Sizlere daha iyisini nasip etsin inşallah.
  @Beşparasız,
  İnşallah ablacım çok teşekkürler. Bizde aynı mantıkla geçtik aslında. Kiraya vereceğimiz parayı kendi evimize öderiz diye de çok düşündük ve en nihayetinde de böyle oldu çok şükür. Kredi konusunda yapacak birşey yok ama biz evi ipotek ettirmeden kredi çekeceğiz. Yani konut değilde ihtiyaç kredisi bir anlamda. O yüzden tapu felanla işimiz olmayacak. Evet başlamak başarmanın yarısı gerçekten, rabbim hepimize yardım etsin bu konuda.
  @GM,
  Çok teşekkür ederim gürkancım sağol kardeşim allah razı olsun. Cümlemize inşallah..
  @Taner AKSOY,
  Eyvallah kardeşim sağolasın. İnan ki çok zor taner. Bunu bizzat yaşayan biri olarak söylüyorum gerçekten tahammül bile edemiyorsun çoğu zaman. Ve son 3 sene de ev değiştirdik. Her yıl o eşyaların tekrar tekrar yüklenip başka bir evde düzene oturtmak kadar zor birşey yoktur..
  @Aziz,
  Çok teşekkür ederim hocam çok sağol. Amin cümlemize inşallah. Rabbim cümlemize iyi kötü demeden hayırlısıyla bir ev sahibi olmayı nasip etsin diyorum. Tekrar teşekkür ederim herkese iyi niyetleri ve duaları için, Allah hepinizden ebediyen razı olsun…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.