SSD {Solid State Disk} Almalı mıyım ?

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Arkadaşlar ne zamandır almak istiyorum şu disklerden fakat fiyatı inmedi gitti yahu ! Bir vatan bilgisayar arada sırada indirim yapıyor, hoş onu da sürekli kaçırıyorum  🙁 Eğer SSD‘nin ne olduğunu bilmiyorsanız şu yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ederim: ➡ Solid State Disk nedir ? Verdiğim linki okuduğunuzu farzederek yazıma devam ediyorum. Aslında şimdiye çoktan alırdım fakat kafamı kurcalayan şeyler var. Hatta kafamı karıştıran sadece bir sebep var: Şimdi ben Asus marka laptop kullandığım için doğal olarak SSD‘yi bu bilgisayara almayı düşünüyorum.

Fakat bu bilgisayarın içinde 640 GB‘lık normal bir laptop harddiski var. Ben OCZ marka 60 GB‘lık ssd‘ye sistemi kurmak için almak istiyorum. Diğer harddisk’ide depolama için kullanmak istiyorum. Zaten yazıyı dikkatlice okursanız SSD‘lerin ne mantıkla üretildiklerini anlarsınız. SSD‘lerin asıl amacı sistemi hızlandırmak ve bilgilerinizin güvenliğini sağlamaktır aslında. Yani ben gidipte bu ssd‘yi depolamak için almam. Almak istesem bile aldığım bilgisayarın yarısı kadar para ödemem gerekir. -Ki 1 TB‘lık ssd’nin laptop versiyonunun olmadığını biliyorum. Arslania yani Ali kardeşime mesajla sordum ama böyle bir şeyin olamayacağını söyledi. Yani bunu kesin demedi ama o öyle biliyormuş ben onu anladım. Ben ise birçok forum ve websitelerinde böyle bir şeyin olabileceğini gördüm.

Şimdi sizlerden yardım istiyorum. Eğer bu işlerden yeterince anlıyorsanız ve böyle bir şeye şahit olduysanız lütfen bana da söyleyin bende gidip direk alayım şu SSD disklerden. Bu disklerin o kadar çok faydası var ki anlatmakla bitiremem. Kısaca şunu söyleyeyim: Sıfırdan yeni bir bilgisayar almış gibi oluyorsunuz ve Ram taktırmak yerine ben bu disklerden almayı tercih ederim. Mesela benim laptopumun anakartı 16 GB’a kadar ram kapasitesi sağlıyor fakat ben gidip ram taktırmak yerine SSD disklerden almayı düşünüyorum. Tabi eğer bu dediğim onaylanırsa. Tekrar söylüyorum arkadaşlar eğer bu durum olabiliyorsa yeminle hemen gidip şu OCZ marka Agility 3 serisinin 60 GB‘lığını Antepteki Vatan‘dan alacağım…

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "WD 1 TB USB 2.0&USB 3.0 Taşınabilir Disk" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 16