SSD {Solid State Disk} Almalı mıyım ?

Arkadaşlar ne zamandır almak istiyorum şu disklerden fakat fiyatı inmedi gitti yahu ! Bir vatan bilgisayar arada sırada indirim yapıyor, hoş onu da sürekli kaçırıyorum  🙁 Eğer SSD‘nin ne olduğunu bilmiyorsanız şu yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ederim: ➡ Solid State Disk nedir ? Verdiğim linki okuduğunuzu farzederek yazıma devam ediyorum. Aslında şimdiye çoktan alırdım fakat kafamı kurcalayan şeyler var. Hatta kafamı karıştıran sadece bir sebep var: Şimdi ben Asus marka laptop kullandığım için doğal olarak SSD‘yi bu bilgisayara almayı düşünüyorum.

Fakat bu bilgisayarın içinde 640 GB‘lık normal bir laptop harddiski var. Ben OCZ marka 60 GB‘lık ssd‘ye sistemi kurmak için almak istiyorum. Diğer harddisk’ide depolama için kullanmak istiyorum. Zaten yazıyı dikkatlice okursanız SSD‘lerin ne mantıkla üretildiklerini anlarsınız. SSD‘lerin asıl amacı sistemi hızlandırmak ve bilgilerinizin güvenliğini sağlamaktır aslında. Yani ben gidipte bu ssd‘yi depolamak için almam. Almak istesem bile aldığım bilgisayarın yarısı kadar para ödemem gerekir. -Ki 1 TB‘lık ssd’nin laptop versiyonunun olmadığını biliyorum. Arslania yani Ali kardeşime mesajla sordum ama böyle bir şeyin olamayacağını söyledi. Yani bunu kesin demedi ama o öyle biliyormuş ben onu anladım. Ben ise birçok forum ve websitelerinde böyle bir şeyin olabileceğini gördüm.

Şimdi sizlerden yardım istiyorum. Eğer bu işlerden yeterince anlıyorsanız ve böyle bir şeye şahit olduysanız lütfen bana da söyleyin bende gidip direk alayım şu SSD disklerden. Bu disklerin o kadar çok faydası var ki anlatmakla bitiremem. Kısaca şunu söyleyeyim: Sıfırdan yeni bir bilgisayar almış gibi oluyorsunuz ve Ram taktırmak yerine ben bu disklerden almayı tercih ederim. Mesela benim laptopumun anakartı 16 GB’a kadar ram kapasitesi sağlıyor fakat ben gidip ram taktırmak yerine SSD disklerden almayı düşünüyorum. Tabi eğer bu dediğim onaylanırsa. Tekrar söylüyorum arkadaşlar eğer bu durum olabiliyorsa yeminle hemen gidip şu OCZ marka Agility 3 serisinin 60 GB‘lığını Antepteki Vatan‘dan alacağım…

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "WD 1 TB USB 2.0&USB 3.0 Taşınabilir Disk" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep’te doğdum, Adana’da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012‘de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak‘ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun‘da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

16 yorum

 1. tyler78   •  

  Nasıl bir şey olamazmış anlamadım. Ssd’yi sistem diski olarak kullanıp normal diskinizi depolama olarak kullanmak mı olmazmış? Ssd’yi alanların %90’ı bu sebeple alıyor zaten. Laptopunuzda iki disk için yer varsa tabii ki öyle kullanabilirsiniz. Aksini söyleyen birine bir daha donanımla ilgili bir şey danışmamanızı öneririm. 🙂 Donanımhaber’deki ssd konusunu da okuyabilirsiniz oldukça fazla kullanıcı yorumu için. Ben de Vertex 3 60 gb alacağım sizinle aynı sebepten. Doların düşmesini bekliyordum ben de. 1.8’in altına düştü sonunda. Tam zamanı donanım alışverişi için.

  • Enes ILHAN   •     Yazar

   Valla hocam çok teşekkür ederim içime böyle bir su serptiniz sanki 🙂 Yarın ilk işim Vatan’a gitmek olacak. Çünkü bu haftasonu’da %25 indirim var vatan’da. Çok çok teşekkür ederim bu yorumunuz için.

 2. aTOMKARINCa   •  

  Enes SSD alacaksan ucuzlarından al, okuma yazma işlemi yapıldıkça performansı düşecek 6-7 ay sonra eski sabit diskini arayacaksın. Bunu donanım bilgisi oldukça güçlü olan birinden öğrendim.
  Ayrıca büyük ihtimalle dizüstü bilgisayarına iki sabit disk takamayacağından, hibrit disklere yönelmeni tavsiye ederim.
  Bir de dizüstünde usb 3.0 girişi var ise dönüştürücülerle yada direk usb 3.0 destekleyen ssd ile harici disk olarak da kullanabilirsin.
  Ama depolama amaçlı kullanacaksan indirmeler de dahil yani bir tek ssd takacaksan parana yazık olur.

 3. Enes ILHAN   •     Yazar

  @aTOMKARINCa
  Rıza beni mahvettin 😀 Allah seni kahretmesin emi 😛 USB 3.0 girişi var bilgisayarın. Şimdi ben hem ssd hemde diğer harddiskimi aynı anda kullanamayacak mıyım ? Lütfen beni bilgilendir rıza bir çılgınlık yapıcam yoksa 😀

 4. aTOMKARINCa   •  

  Enes dizüstü bilgisayarların genelinde tek sabit disk yeri var. 🙂
  Sen eğer oradan sabit diskini söküp ssd takacak olursan istemesenden de depolama alanı olarak kullanacaksın. Bu da ömrünü kısaltacak.
  SSD’lerin ömrü ortalama 2 yıl, 2 yıldan sonra kullanamaz mısın? Yıllarca kullarsın ama performansı giderek(yazma işlemi yapıldıkça) düşer. Bu sorun flash diskler de var, denemek için sürekli kullandığın flash diski tak ve bir şey kopyala yazma hızına bak ve internet sitesinde ki değeriyle kıylasla. 🙂
  2 yıl boyunca performansını korumak istiyorsan bir de depolama ünitesine ihtiyacın olacak.
  İki tane sabit disk kullanmak için bir sürü alternatifin var.
  Taşınabilir diskin varsa onu usb’den bağla indireceğin veya medya dosyalarını sabit diske yönlendir. Eğer taşınabilir diskin yoksa sabit disk kutusu alarak dizüstünde ki sabit diskini usb’den bağlayabilirsin.
  Yada USB 3.0 harici ssd alırsın onu dışardan bağlarsın.

  Son olarak 1.5 yıl için beni bu kadar uğraştırma diyorsan al bi ssd bak keyfine. 🙂 Hızı düşsede sonuç da kullanılıyor. 1 yıl sonra belki bu sorunu da çözerler. O zaman yeni SSD alırsın. 😛
  Bu arada kurduğum cümleleri ben bile anlayamadım, iyice hamlamışım. Şimdiden kolay gelsin. 🙂

 5. tyler78   •  

  Diskin ömrünü iki yılda bitirebilmek için bir server’da falan 7/24 canını çıkartman gerekir sanırım. 2 yıl sonra eski diskini falan aramazsın. Diskin performansı o kadar düşmez, merak etme. N’apacak? 500 mb’la yazıyorken 490’a mı düşecek? Ssd’nin ölüsü bile seni kral eder. Sadece erişim süresinin neredeyse olmaması bile harika bir performans sağlar sana. Ssd bozulmadığı sürece performansı konusunda sorunun olmaz. Ömrü ve performansı ile ilgili çok atıp tutuyor insanlar. Dikkat etmen gereken konular şunlar:

  – Laptop’unda iki disk için yer olması.
  – Bağlayacağın anakartın sata3’ü destekliyor olması. Yoksa sata2 olarak kullanırsın. O da okuma-yazma hızını hemen hemen yarı yarıya düşürür.

  Ssd’lerin ömür sorununun nedeni kullanılan kontrolcülerdir. Onların ömrü diskin ömründen çok önce biter. Yani sen herhangi bir performans sorunu yaşamadan önce kontrolcüden dolayı bozulur zaten disk. Ömrü de öyle 1-2 yıl değildir. Onun 2-3 katıdır.

 6. Enes İLHAN   •  

  Arkadaşlar ikinize de çok teşekkür ederim biraz aydınlanmış oldum bu konuda. Şunu söyleyeyim rıza senin için: Birincisi ben bu diski dediğim gibi depo alanı olarak değil (yani sürekli okuma-yazma işlemi olmayacak) sadece programların hızlı açılması ve windows başlangıcının hızlanması için almayı düşünüyorum. Yani buda demek oluyor ki ben bu diski erişim süresi için en çok almayı istiyorum. İkincisi ise laptopumda ikinci bir harddisk için yer olup olmayacağını ben nasıl öğreneceğim ? Laptop’um Asus N53SN-SZ129V modeli. Ve de Sata 3’ü destekleyip desteklemediğini hangi programla yada hangi site yardımıyla öğreneceğim ? Bana bu soruların yanıtını verirseniz arkadaşlar işim çok daha kolaylaşacaktır buna eminim. Everest programı sata 2 veya 3 olduğunu gösterir mi ? Tekrar teşekkür ederim arkadaşlar ilginiz için. Tyler78 hocam senden de tekrar yanıt bekliyorum yorumlarını beğendim bu arada çok sağol 😉

 7. aTOMKARINCa   •  

  Enes uyarmadı deme. (htrlynz:nokia vs android) 🙂
  SSD çıkalı 2-3 yıl oldu sitem eden çok. Ömrünün bitmesi bozulduğunu göstermiyor artık eski şaşalı performansından eser kalmıyor. Tek başına ssd’yi kullan ve her zaman ki gibi bilgisayarını kullan. Bu düşüş de 500 iken 490 değil 180 hatta 60 lara kadar düşebilir. Bu sene 1-2 ay sabit disk semineri için çalışma yaptık ondan bu kadar emin konuşuyorum. Neyse bu konuyu daha fazla uzatmayayım al dene 6-7 ay sonra pişmanlığını bildir. 😀
  İki sabit disk ise çok önceden toplama laptop diye bir şey vardı. Onda hatırlıyorum kocaman kasaları vardı. Şimdikiler de olacağını sanmıyorum. Senin bilgisayarında usb3.0 varsa sata3 kesin vardır.

 8. tyler78   •  

  Öyle 5-6 ay sonra eski tip diskleri aratacak ssd’ler eskidendi. İstersen araştır, sor forumlarda. Bir agility 3, vertex 3 veya force gt alıp da 6 ay sonra 500 mb yazma hızından 60 mb hıza düşüş yaşamazsın. Öyle olsa bu kadar fazla sayıda insan ssd alır mı yahu? Millet 60’ı bırak 120 alıyor genelde bir de. 400-500 lira verip. 6 ayda bir ssd mi değiştiriyor bu insanlar? Bu muhabbeti 2-3 yıl önce yapsaydık tamamdı da. Ben de 1 yıl kadardır araştırıyorum ssd’yi. Mekanik diskini özleyen bir kişi bile görmedim. Şunu yazmak bile komik geliyor açıkçası.

  Yine de burada iki kişinin yorumlarına bakma tabii. Forumlarda güncel konulara bak. Sonuçta 250 lira para vereceksin. Biraz google’lamaktan zarar gelmez. 🙂

  Bilgisayarının kullanım kılavuzu tek slot gösteriyor diskin için. Ayrıca şu an takılı olan diskin sata 2 sanırım. Aşağıdaki site harddiskler için sata 3 desteği gösteriyor ama asus’un kendi sitesi ve kılavuzu dahil doğrulayamadım. http://www.incele.info/index.php?option=com_content&view=article&id=182:asus-n53sn-notebook-incelemesi&catid=34:incelemeler&Itemid=77

  Everest ve siw ile en azından takılı bulunan diskin portunu öğrenebilirsin. Sata 3 6 gbps ise sorun yok.

 9. Hewar   •  

  Bence şimdi alman gereksiz. Düşük kapasiteli bir diske sirf diger normal disklerden biraz daha hizli diye bu kadar para verilmez.

 10. yasin   •  

  aTOMKARINCa :
  Enes SSD alacaksan ucuzlarından al, okuma yazma işlemi yapıldıkça performansı düşecek 6-7 ay sonra eski sabit diskini arayacaksın. Bunu donanım bilgisi oldukça güçlü olan birinden öğrendim.
  Ayrıca büyük ihtimalle dizüstü bilgisayarına iki sabit disk takamayacağından, hibrit disklere yönelmeni tavsiye ederim.
  Bir de dizüstünde usb 3.0 girişi var ise dönüştürücülerle yada direk usb 3.0 destekleyen ssd ile harici disk olarak da kullanabilirsin.
  Ama depolama amaçlı kullanacaksan indirmeler de dahil yani bir tek ssd takacaksan parana yazık olur.

  SSD diskelerin ömürleri ya da performansları 5-6 ay gibi kısa bir sürede bitmez. Aksine SSD disklerin ömürleri normal harddisklerden daha fazladır. Genel itibariyle SSD disklerin yazma döngüsü 2 milyon civarındadır. Zamanla performsları düşer fakat bu 5-6 ay değildir. Zaten birçok SSD üreticisi 3 yılın altında garanti vermiyor. SSD alıp gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz

 11. onur   •  

  yasin :

  aTOMKARINCa :
  Enes SSD alacaksan ucuzlarından al, okuma yazma işlemi yapıldıkça performansı düşecek 6-7 ay sonra eski sabit diskini arayacaksın. Bunu donanım bilgisi oldukça güçlü olan birinden öğrendim.
  Ayrıca büyük ihtimalle dizüstü bilgisayarına iki sabit disk takamayacağından, hibrit disklere yönelmeni tavsiye ederim.
  Bir de dizüstünde usb 3.0 girişi var ise dönüştürücülerle yada direk usb 3.0 destekleyen ssd ile harici disk olarak da kullanabilirsin.
  Ama depolama amaçlı kullanacaksan indirmeler de dahil yani bir tek ssd takacaksan parana yazık olur.

  SSD diskelerin ömürleri ya da performansları 5-6 ay gibi kısa bir sürede bitmez. Aksine SSD disklerin ömürleri normal harddisklerden daha fazladır. Genel itibariyle SSD disklerin yazma döngüsü 2 milyon civarındadır. Zamanla performsları düşer fakat bu 5-6 ay değildir. Zaten birçok SSD üreticisi 3 yılın altında garanti vermiyor. SSD alıp gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz

  haha 2 milyon ne demek dostum yhaa.. 100 bin yazıyo orda kardeşş 😀

 12. Aris   •  

  alıpta kullanmış olanlar neden yorum yapmıyor

 13. Fatih   •  

  Arkadaşlar selamlar. Ben de yeni bir SSD kullanıcısıyım. Açıkcası performans farkına ilk başta inanamadım. Crysis 2, GTA4, Alan Wake gibi oyunları daha önce eski sabit diskimde oynamıştım. Şu an o diski depolama olarak kullanıyorum ve 120GB kingston HyperX SSD diskinede sistemi, oyunları kurdum. Oyun açılışları inanılmaz derece de hızlı. Yani demek istediğim şu an kelimelere dahi sığmıyor. Muhteşem. Bahsi geçen yazma sıkıntıları için ( yazıldıkça performans düşer durumu ) windows takas dosyasını kapattım. download klasörümü diğer diske taşıdım. Chrome çerez yazma klasörlerini değiştirdim. Yani bu SSD diski elimden geldiğince okuma için kullanacağım. Zaten 2-3 sene performanslı çalışsa o zamana kadar çok daha iyi ssd diskleri daha ucuza alabileceğiz. 5 sene kullanacağıma zaten ihtimal vermiyorum.

  Kısacası oyun oynayan arkadaşlar ssd disk almalı. Kesinlikle bu farkı yaşamalı diyorum.

  Saygılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.