Enes İLHAN\ Sony Xperia S ve Samsung Galaxy Nexus Karşılaştırması

Telefon 6 yorum 3.583 31 Ağustos 2012

Bir önceki yazımda xperia s‘imi galaxy nexus‘la takas ettiğimi söylemiştim. Bu yazımda ise bu iki telefonla yaşadığım deneyimleri objektif bir şekilde sizlere sunmaya çalışacağım. Birçok kategoride değerlendirerek hem sizlere yardımcı olmak hemde bu iki telefon arasında ne gibi farklar var bu gibi şeylere değineceğim. Şimdi öncelikle iki telefonunda birbiriyle karşılaştırmak için çok müsait olduğunu söylemeliyim. Bunu niye söyledim ? Çünkü ben xperia s’i aldığımda bu telefonu galaxy s2 ile karşılaştıran çok oldu. Halbuki iki telefon farklı klasmanların telefonu. Ve aralarında nerden baksanız 1 yıllık bir teknoloji söz konusu. O yüzden şimdi xperia s ile galaxy nexus’u karşılaştırmaya geçiyorum hemen:

Ekran:

İki telefonunda ekranı HD yani çözünürlük 1280×720 piksel. Xperia S Bravia ekran teknolojisini kullanıyor LCD ekranla birlikte. Galaxy Nexus ise Süper Amoled HD ekran kullanıyor ve renk dizilimi pentile. Pentile ekranı birçok kişi tercih etmiyor çünkü bu renk diziliminde renkler daha gerçekçi olamıyor. Açıkça söylemek gerekirse bu teknik özellikler bir yana Xperia S’in ekranı muhteşem derecede canlı ve renkleri oldukça etkileyiciydi. Galaxy Nexus’unda ekranı HD olmasına rağmen ekrana dikkatlice baktığınızda pikseller görülüyor. Fakat ben xperia s’de ekrana yakından defalarca bakmama rağmen pikselleri göremememiştim. Yani işin kısacası ekranda xperia s hakkını vererek hd süper amoled bir ekranı geride bırakıyor. Fakat şunu unutmamak lazım. Ben bundan önceki yazımda ekranı kaşıkla çizdiğimi söylemiştim xperia s’in. Çünkü corning gorilla glas yokmuş (sonradan öğrendim, bizzat tecrübe edinerek) Fakat galaxy nexus’un ekranı corning gorilla glas ve süper amoled ekran. Yani c7’nin ekranı gibi hatta ondan daha iyi ve yumuşacık. Xperia s bazen parmaklarınızı yakabiliyor. Fakat nexus’un ekranı yağ gibi pürüssüz ve yumuşacık 🙂

Tasarım:

Tasarım göreceli gibi duruyor. Fakat ben kendi yaşadıklarıma göre tasarım olarak nexus 2 gömlek daha üstün xperia’dan. Neden böyle ? Çünkü xperia s dikdörtgen ve kenar hatları keskin bir telefondu. Ve siz telefonla konuşurken bir müddet sonra (çok değil 5 dakika sonra) kulağınızı kesmeye başlıyor ve sizi telefon konuşmasından soğutuyor diyebilirim. En fazla 20 dakika tahammül edebiliyordum sonrasında gözüm hemen kulaklığımı arıyordu. Fakat nexus ise tam benim istediğim gibi köşe hatları oval, kulağı kesmeyen ve konuşma esnasında ağrıtmayan bir yapıda. Ben bu tarzları seviyorum ve nexus’da konuşmak bana adeta keyif veriyor. Xperia’da ise zulüm oluyordu. Sonuç olarak nexus bu değerlendirmede öne çıkıyor.

Isınma Problemi:

Her iki telefonda da mevcut. Ama net bir şekilde diyebilirim ki xperia daha çok ısınıyordu hemde beyaz renk olmasına rağmen. Nexus’da ısınıyor şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Hatta birçok akıllı telefon ısınır. Çünkü üzerlerinde öyle işlemciler varki telefon ne yapsın ısınmasında ! O yüzden niye ısınıyor sorusundan çok hangisi daha az ısınıyor diye sormak lazım. Sonuç olarak ısınma konusunda nexus daha az ısınıyor.

Performans:

İki telefonda çift çekirdekli. Xperia s 1,5 GHZ saat hızında çift çekirdekli işlemciye sahipken, nexus ise 1,2 GHZ saat hızında bir çift çekirdekli işlemciye sahip. Xperia’yı epey bir kullandım. Android’in gingerbread sürümü çok stabildi. İCS güncellemesi gelince telefon kendinden geçmeye başladı. Fakat gingerbread sürümünde de çoğu zaman anlamsız kasılmalar ve kendi kendine program açma gibi aksaklıkları oluyordu. Çoğu zamanda donuyor ve bir süre kendine gelemiyordu. Fakat nexus ise zaten İCS güncellemesiyle gelen ilk akıllı telefon olarak tarihe geçmişti. Nexus google telefonu olarak anıldığından tabi ki ics güncellemesinin donma,kasma gibi problemlerinin olmasını bekleyemeyizde. O yüzden ics sürümü çok stabildi. Dünde telefonu Jelly Bean sürümüne geçirdim ve telefon adeta uçuyor diyebilirim 🙂 Yani performans anlamında da nexus fark atıyor xperia’ya.

Pil Ömrü:

İşte bu sorun benim için en büyük sorundu telefon konusunda. Xperia s pil konusunda tam bir faciaydı. Normal kullanarak 1 günü zor ediyordum. Yoğun kullanımda ise 912 saat arasında giden pil ömrü beni çıldırtmıştı. Üstünde çıkarılmayan 1750 mah gücünde batarya olmasına rağmen pil konusunda bariz sınıfta kaldı benim için. Fakat nexus ise adeta benim yüreğime su serpti. Aldığım günden beri normal bir kullanım elde edemedim çünkü sürekli kurcaladım aleti 😀 Buna rağmen telefonu şarja takmadan önce her baktığımda 1 günün altında hiç takmadım allah’a şükür. Wifi açık,senkranizasyonlar açık,facebook,twitter,gmail felan açık halde 1 günü çok rahat çıkarıyordum. Normal kullanımı ise düşünemiyorum bu telefonda herhalde rahat 2 gün gider. Benimde istediğim buydu işte. Yoğun kullanımda beni diğer güne çıkarsın başka birşey istemiyorum akıllı telefonlardan. Nexus benim gönlümü fethetti bu konuda.

Kamera Performansı:

12 megapiksele aldandık sony’de. Ve o eski sony kameralarının verdiği kaliteyi malesef alamadık. Gün ışığında malumunuz her telefon güzel çekimler yapar. Xperia’da güzel çekiyordu güm ışığında. Fakat o eski kalite kalmamış. Ben ilk defa sony kullandım fakat bu dediğim şeyleri eski sony kullanıcıları aynen söylüyor. Mesela xperia arc tasarım ve kamera ödülü almıştı 2010‘da yanlış hatırlamıyorsam. Sony bu sefer acele davranmış ve kısacası olmamış. Nexus ise beni acayip şekilde şaşırttı. 5 megapiksel kamera ile pek birşey beklememiştim açıkçası ilk başta. Fakat yaptığım resim ve video çekimleri inanılmaz güzel. Hatta şunu söyleyeyim. Fotoğraf kalitesi xperia s’den daha güzel. Evet iddia ediyorum nexus daha iyi sony’den. Bizler millet olarak megapiksel sayısına inanıp “ooo hacı 41 megapikselmiş” felan ağzımızı ayırırız. Halbuki önemli olan megapiksel sayısı değil fotoğrafın tüm şartlarda vasatın altında kalmamasıdır. İşte bizler bunlara malesef aldanıyor ve araştırmadan alıyoruz. Ben dahil çoğumuz bu hataya düşüyoruz. Video çekimide xperia s ile aynı kalitede diyebilirim.

Hoparlör Seviyesi:

Hoparlör konusunda xperia s 3 tık önde diyebilirim. Nexus’da hoparlör seviyesi inanılmaz kısık yapılmış ve telefon koltuğun üstünde durduğunda birisi sizi aradığı zaman duymakta zorluk çkiyorsunuz. Bu sorunu ben daha önce C7‘de de yaşamıştım. Xperia s ise tam benim tipimdi. Gerek müzik çaların ses performansı gerekse de birisi sizi aradığında çıkan ses konusunda bariz önde. Fakat iş telefonla görüşmeye gelince ve kulaklık ile müzik dinlemeye gelince ne hikmetse nexus tekrar öne geçiyor. Mesela ben sık sık 9333‘ü arayan birisiyimdir 🙂 Ve o bant kayıtlarının sesi normal sesin altındadır. Kalabalık bir ortamda 9333’ü aradığımda duyamazken nexus’ta çok net duyabiliyorum. Normal telefon konuşmalarında ise nexus 2 tık daha üstün. Kulaklık performansı ise dediğim gibi nexus inanılmaz ses kalitesi veriyor. Aynı kulaklık ile dinlediğim aynı müzikte nexus daha derin ve bass’lı sesler verdi. Xperia s’de iyiydi fakat nexus bu konuda da klasını gösterdi.

Sonuç Olarak:

Her iki telefonda iyi güzel fakat sony paranın hakkını vermiyor. Nexus ise son kuruşuna kadar hakkını veriyor. Gerek değiştirilebilen batarya, gerek pil ömrü, gerek tasarım, gerek kamera gibi birçok önemli detaylarda nexus xperia s’i geride bıraktı. Ekranın çözünürlüğü ve hoparlörün dışa ses verişinde geride kalsa da nexus gönlümü fethetti diyebilirim. Google telefonu olması da cabası. İCS‘yi ve Jelly Bean güncellemesini ilk alan telefon olması onu tadından yinmez bir hale getiriyor 😀

Bu yazımda kendi deneyimlerime göre iki telefonun farklı alanlarda kıyaslamalarını göstermeye çalıştım. Bunu yaparken objektif olmaya çalıştım çünkü iki telefona da artık sempatim yok. Sony’e bir sempatim vardı fakat xperia s ile bu sempatiyi kaybetti. Samsung’u ise hiç sevmedim çıktığı günden beri. bu telefonu alma sebebim ise google tarafından samsung’a ürettirilmesi oldu. Yani samsung’un kendi arayüzü ve uygulamaları bu telefonda ne yazık ki yok 🙂 Ve ayrıca artık samsung telefonlarında klasikleşen ortadaki buton bu telefonda yok 😉 Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sevgili okur. Sorularınız olursa cevaplamaya hazırım. Sağlıcakla kalın..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Yeni Oyuncağım: Samsung Galaxy Nexus" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

31 Ağustos 2012 - 15:38:56

Yeni telefon alırsam bu karşılaştırma işime yarayacaktır. Sitene girdiğimde yeni yazılarını görmek sevinç verici.

31 Ağustos 2012 - 15:43:43

Bilgilendirici yazı için teşekkürler.Telefon almak istersem Nexus almalıyım galiba 🙂

1 Eylül 2012 - 02:10:20

@Tunahan,
Yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize. Şu sıralar aktifim diyebilirim tunahan kardeşim. Gönül ister ki her zaman bu şekilde yazalım ama malesef bu mümkün olmuyor çoğu zaman. Yaz ayları böyle verimli geçiyor ve site kendine geliyor çoğu kişide olduğu gibi. Ayrıca sık ziyaretlerin ve yorumların için teşekkür ederim kardeşim.

@Arda Erakman,
Rica ederim ne demek kardeşim. Kesinlikle al derim pişman olmazsın. S2’yi tercih edenlere şaşıyorum bu telefon varken.

11 Eylül 2012 - 19:12:47

güzel yazı olmmuş 🙂

yılmaz
28 Eylül 2012 - 06:32:22

karşılaştırma hatalı olmuş.

Gerek işlem yeteneği, gerek klasman bakımında xperia S daha üst sınıf bir telefondur. Nexus ile Xperia P karşılaştırması daha isabetli olur.

28 Eylül 2012 - 14:22:23

Peki bana xperia s’in galaxy nexus’tan şu özelliği daha iyi diyebileceğiniz bir şey varmı ? Xperia s’in 1,5 ghz çift çekirdek oluşu onu nexus’tan daha üst bir konuma taşımıyor malesef. Evet kabul ediyorum nexus piyasanın biraz gerisinde ama xperia s’den aşağı kalır hiçbir yanı yok hatta bana göre fazlası bile var. Bence karşılaştırmanın hatası yok. Yorumunuz için teşekkür ederim.