Sony Xperia S İnceleme 2

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Sony Xperia S‘in tanıtımını şurada yüzeysel olarak incelemiştim. Bugün de bu akıllı telefonun 2.incelemesini yine sizler için yazıyor olacağım. Yalnız hâla telefonu almamış kişilerin kafasında baya soru işaretleri var ve haklılarda aslında. Çünkü telefonun 1.ve 2. partileri hatalı ürerim olarak kabul ediliyor Sony tarafından ve bunun birçoğu da bizim ülkemize gelmiş bulunmakta malesef ! Telefonda belli başlı sorunlar var ve bunu Sony kabul ediyor ve cihazın değişim talebini onaylıyor. Fakat bizim ülkemizde uyanık garanti servisleri kendi akıllarınca telefonun ya ekranını yada hatalı olan diğer yerlerini yapıp geri veriyorlarmış ! Peki bu sorunlar nedir ? Önce gelin bu sorunlardan bahsedelim biraz:

Sarı Ekran Sorunu !

Bu hata ne yazık ki artık birçok kullanıcı tarafından alınmaya başlandı. Telefon 40-44 civarları arasında ısınınca ekranın belirli köşeleri sararmaya başlıyormuş. Bu sorun çok ciddi gibi görünmese de bence büyük bir sorun. Düşünsenize 1.600 TL’ye belki de gıdım gıdım, oradan-buradan biriktirdiğiniz harçlıklarla aldığınız telefon bu sorunla karşılaşıyor. Ve garantiye gönderdiğinizde sadece ekranını tamir ederek size geri veriyorlar ! Değişim talebi ettiğinizde ise ananızdan emdiğiniz süt burnunuzdan geliyor deyim yerindeyse. Her neyse ben daha çok şükür servis işleriyle iştigal olmadım fakat bu olmayacağı anlamına gelmez ve mağdur olan bir sürü kardeşimiz var. Bu sorun telefon aşırı ısındığında ortaya çıkıyor. Evet altını çizerek belirttiğim gibi bu sorun telefon ısıya çok fazla maruz kaldığında ortaya çıkıyor ve telefon soğuyunca sarı leke de ortadan kalkıyor. Bu konu forumda çok tartışıldı ve hâla tartışılmaya devam ediyor. Şükürler olsun bende henüz sarı leke olayı çıkmadı.

Telefon Kendini Restart(Yeniden Başlatıyor)Ediyor !

Bu sorunda son günlerde epey tartışıldı. Bu sorunun kaynağını bilmemekle birlikte bence yüklenen uygulamalardan olduğunu düşünüyorum. Yani android’de şöyle gereksiz bir uygulama var. Örneğin siz bir uygulama yüklemek istiyorsunuz ve önce bazı izinleri vermek zorundasınız. En basit bir uygulama bazen sizden güvenliğinizi bile işaretlemenizi isteyebiliyor. Yani bir anne kızlık soyadını istemiyorlar Allah’tan yoksa ne yapardık ! İşte bazen nedenini ve işlevinin tam olarak neye yaradığını bilmeyerekten yüklediğiniz uygulamalar başınıza dert açabiliyor. Tam emin değilim ama %90 gereksiz uygulamalar yüzünden telefon kendini yeniden başlatıyormuş birçok kullanıcılarda. Şunu da belirteyim bende restart sorunu da yok şükür.

Her neyse telefonun sorunları bu şekilde. Şimdi de dilerseniz güzel yanlarından bahsedelim ve incelememizin ikinci kısmında hoşunuza gidebilecek şeyleri yazalım.

Web Performansı:

Telefonun web deneyimi inanılmaz keyifli arkadaşlar. Bazen öyle anlar yaşıyorum ki bilgisayarı bırakıp telefonumdan bakmak istiyorum bakacağım şeye. Yani o derece keyifli ve sıkıntısız. Flash videoları hiç takılmadan ve kasmadan inanılmaz akıcı gösterebiliyor. Buna ek olarak Youtube uygulamasından 720P ve 1080P videoları çok keyifli izleyebiliyorsunuz. Telefondaki çift çekirdek hakkını fazlasıyla veriyor. Bu kadar akıcı olmasını ben bile beklemiyordum. Ayrıca android markette Dolphin HD tarayıcısını öneriyorlar. Ben kurdum kullandım fakat telefonun kendi tarayıcısı çok daha hoşuma gitti. Dolphin’de videoları açıyor. Fakat marketteki Mozilla tarayıcısı henüz stabil değil ve flash videoları açmıyor. Yada html5 destekli olduğundan flash hiç düşünülmemiş de olabilir. Ve yine ek olarak tarayıcının dilide İngilizce ve Türkçe seçeneği yok. O yüzden ben size daha stabil çalışan telefonun orijinal tarayıcısını öneriyorum arkadaşlar.

Çift Çekirdek Hakkını Veriyor mu ?

Hakkını fazlasıyla veriyor fakat bazı kişilerden şöyle bir duyum aldım. Bu telefon android’in 2.3.7 versiyonunu kullanıyor ve Android 2.3 Gingerbread sürümü de çift çekirdeği desteklemiyor deniliyor. Ne kadar doğru vilemiyorum ama haklılık payı var gibi. Telefon o mantığa göre düşünüldüğünde tek çekirdekle fazlasıyla akıcı. Android 4.0 çift çekirdek ve daha fazlasına destek veriyormuş. O yüzden bu telefonun Android 4.0 ICS ile çift çekirdek gücünü düşünemiyorum bile 🙂 Eğer Sony Center‘lara yolunuz düşerse ve incelemek isterseniz gerçekten şöyle alın bir elinize ve inceleyin telefonu arkadaşlar. Gerçekten ilk başta hayran kalabilirsiniz bu telefona. Bu arada Sony Center’a 15 Mayıs‘tan itibaren orijinal rom’lu telefonların geleceği söyleniyor. Eğer almaya gerçekten kararlıysanız Sony merkezlerinden alın Turkcell‘den almayın !

Turkcell Uygulamaları ve Rom’u Çok Sıkıntı Yaratıyor mu ?

Açıkçası ilk başlarda bu durumdan epey işkillenmiştim. Çünkü daha önce aslında Huawei U8650 olan, ülkemizde ise Turkcell’in T20 olarak kakaladığı ve bizim de bir halt sandığımız akıllı telefonuna o kadar çok uygulama yüklenmiş ki telefon mu kullanıyorum, Turkcell’le işbirliği yapıp strateji ortağımıyım bilemedim ! Telefon başlangıcı bile Celocan‘la açılıyordu hey allah’ım ya.. Turkcell hat kullanmasan bile kullandırılmak zorunda olduğum bir telefon aldığım için kendime çok kızmıştım zamanında. O telefon hâla elimde, ilk fırsatta satacağım zaten. Niye bu kadar kızıyorum peki ben ? Şöyle söyleyeyim: Telefonda sayfa başı turkcell’in sinir bozucu uygulamaları var. Kardeşim ben ucuz android telefon kullanmak için satın aldım Huawei’yi. Senin o dandik t-market,cepte para,online işlemlerin için almadım ! Ben avea hat kullanıyorum arkadaşım. Zorunda mıyım ? {bkz:http://www.youtube.com/watch?v=Gvkkd8cJvpI} İşte sinirlenmelerim bu yüzden. O nedenle Sony’de de böyle bir şey olabilir mi diye düşünürken ne yazık ki Turkcell efendi birkaç uygulama daha eklemiş. İlk başlarda sinir bozucu gibi duran bu olay git gide kendini unutturdu. Şarj sorunu ilk başlarda sorun yaratıyor ama telefon kullandkıça açılıyor. Ama bana inanın kullanmaya başladıktan çok değil 1 ay sonra sizlerinde gözü görmeyecek o uygulamaları. Siz yine de Sony Center‘dan almaya bakın fakat Turkcell‘den aldıysanız da o kadar dert etmeyin derim. Çünkü hiçbirisi telefonu kullanırken aklıma gelmiyor desem yalan olmaz. Ve telefonun da performansını etkilemiyor.

Bu Telefon İçin Uygun Kılıf Var Mıdır ?

Tabi ki vardır paşam olmaz mı 🙂 Bak mesela ben yeni bir kılıf aldım ve çok memnunum. Yalnız ben internetten aldım. Herhangi bir Turkcell veya başka mağazalardan da bulabileceğinizi sanmıyorum. Benim aldığım kılıf çok güzel çıktı ve sizlere de tavsiye ederim. Şu adresteki kılıfı gözüm kapalı tavsiye ederim: http://www.mobilcadde.com/sony-xperia-s-desenli-beyaz-silikon-kilif-3952 Ürünün beyazı temin edilememekte fakat siyah isterseniz bulunuyor ellerinde. Yazımın sonunda kılıfla çekilmiş resimler ve telefon içinden menülerimin resimlerini sizlerle paylaşarak yazımı sonlandırıyorum arkadaşlar. Hepiniz sağlıcakla kalın..

Yeni Resimler:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Telefon İçi Resimler:

s1 s2 s3 s4 5 s6 s7

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Sony Xperia S İnceleme" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  1
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 12