Sitenize Yapılan Yorumları Karşılıksız Bırakmamaya Çalışın

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Başlık google‘ın pek sevmeyeceği bir tarzda uzun oldu ama bu başlık yazacağım konuyu anlatması itibari baya açıklayıcı oldu sanırım. Bugün anlatmak istediğim konu sitelerimize veya bloglarımıza yapılan yorumlar ile alakâlı olacak. Çoğu blog yazarı sitesine yorum yapılmamasından şikayetçi olur. Hatta işi abartanlar yorum yapılmıyor diye okunmadığını da zanneder. Böyle devam eden süreç blogun kapanması ile son bulur. Fakat sabırlı blog yazarı bunların üstesinden gelmeyi bilmelidir. En nihayetinde bu bir sabır işi ve ekmek, su, hava gibi ihtiyaç bana göre. Yani insan blog yazmaya alışınca onu artık kendisinden soyutlayamıyor.

Genel blog açıp sonradan iç geçirerek “keşke bende kendi kişisel’imi yazsaydım” diyerek genel bloglarının haricinde kişisel bloglarda açarlar bazıları. Onları severim çünkü onların pek okunma kaygıları yada ziyaretçi çekme çabaları yokturdur istisnalar hariç. Yazarlar sadece, içini dökerler oraya. Her neyse konuyu dağıtmadan konumuza dönelim. Yukarıda anlatmak istediğim şeyin sinyalini verdim ama tam anlatmadım. Blog yazan insan önce yakınır bloguma yorum yapılmıyor diye sonra da yorumlar geldikçe bir müddet sonra sıkılmaya başlar. Hele ki bazı yazılarına o kadar çok yorum yapılır ki “Ne olursunuz artık yapmayın şu konuya yorum” bile derler.. Sonra da bunu dedikleri için kendilerine birkaç saniye boyunca hayret ederler ve anlamsız bir sıkıntı ile aptal bir gülümsemeyi harmanlarlar ustaca..

Kimisi de yoğun işlerinden dolayı bloguyla pek ilgilenemez ama blogu tanınmıştır artık o kişinin ve belli bir takipçi kitlesi vardır. O işlerinden dolayı yazamasa da eski yazılarına sürekli yorumlar gelmeye devam eder. Bu eski konuya yapılan yorumlar genelde kaliteli takipçi değil de google‘dan gelen işlerini görmeye yönelik ziyaretçilerdir. Takipçi ile Ziyaretçi farkını anlatmıyorum sanıyorum az çok bu farkı ayırt edebiliyorsunuzdur. İşleri yoğundur ama yorumları onaylarlar ne hikmetse 🙂 Çünkü bazıları maillerine çok önem verir benim gibi.

Kendimi ziyaretçi yerine koyup yaptığım yoruma cevap verilmemesi gerçekten içler acısı oluyor. Ben bir umutla yorum yazıp medet beklemişim ama o adam tınlamaz bile. Fakat bazıları o kadar anlamsız ve komik yorumlar yapıyor ki gülmemek elde değil. Kendi adıma konuşuyorum: Ben yapılan her yoruma elimden geldiği kadar cevap veriyorum ama tabi ki atladığım cevap veremediğim konular oluyor. Bu herkeste oluyordur muhakkak. Fakat bilerek veya bilmeyerek veremediğim cevaplar için şimdiden ziyaretçi ve takipçilerimden özür diliyorum. O konu hakkında gerçekten bir şeyler biliyorsam cevap veriyorum. Mesela Xperia S adlı konuda 100‘ün üzerinde yorum yapıldı. Elimden geldiğince yardım ettim bazı zamanlarda müsait olamadığımdan veyahut sorulan soru hakkında bilgim olmadığımdan cevap veremedim.

Kısacası bu konuya blog yazarlarının önem vermesi lazım. Elinizden geldiğince cevap vermekten kaçınmayın. Bende bundan sonra bu konuda daha dikkatli davranacağım. Bir sonra ki yazı da görüşmek üzere hoşçakalın..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Kişisel Blog-Teknoloji Blogu Karmaşası" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 17