28 Mart 2017: Salı
Gölge

Photoshop da Resmi Şeffaf Yapmak

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :) Enes İLHAN
Photoshop 22 Eylül 2010 15 20.872  
Bu Kişisel Blog'da 551 kategori'de yazıya yazılmış adet değerli yorumlarınız bulunmaktadır..

Bugün gitmeden önce son anda öğrendiğim bir bilgiyi sizlere anlatmak istedim arkadaşlar. Yazı yazdığım alanın arkaplanının tamamiyle beyaz olmaması yüzünden arkaplanı beyaz olan bazı resimler çirkin duruyordu. Bu şablonun orijinal halinde yazı yazılan yerin arkaplan resmi beyaz idi ama ben birçok değişiklik gibi orada da değişiklik yapmıştım. Ve bazı şablonlarda yazı yazılan yeri beyaz olmayabiliyor. Bende bugün sizlere sitenize ekleyeceğiniz arkaplanı beyaz olan resimleri nasıl şeffaf yapacağınızı resimli bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Uzun süreden beri genellikle eklenti ve kişisel yazılar yazıyordum, bugün ise bu yazıyı yazarak biraz değişiklik olacak. Şimdi anlatıma hemen geçiyorum:

Adım 1: Öncelikle arkaplanı beyaz olan bir resmi photoshop’da açıyoruz, boyutu önemli değil. Ben 620x465 piksel boyutlarında bir resim açtım:

ford2

Adım 2:  Şimdi resim seçiliyken CTRL+A yaparak resmi seçiyoruz ve hemen ardından CTRL+C yaparak bu resmimizi kopyalıyoruz.
ford1

Adım 3:  Şimdi File menüsünden New‘i seçiyoruz ve background’unu Transparent olarak seçiyoruz ve OK butonuna basıyoruz:
ford3

Adım 4:   Karşınıza transparant bir yeni çalışma sayfası gelecek ve bu adımda CTRL+V yaparak bu transparant alana daha önce adım 2’de kopyaladığımız resmi yapıştırıyoruz:
ford4

Adım 5:  Resmi yapıştırdıktan sonra Select menüsünden Color Range aracını seçiyoruz ve resmin beyaz olan yerine 1 kere tıklatıyoruz ve OK butonuna basıyoruz:
ford5

Daha sonra karşımıza şöyle bir ekran gelecek ve siz bu ekranda delete tuşuna basarak beyaz kısmı silmiş olacaksınız:
ford6

En sonda da File > Save As yaparak çalışmamızı kaydedebiliriz. Evet arkadaşlar bu konumuzda resmin nasıl şeffaf yapılacağını anlattım, umarım faydalı olur…

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Photoshop'ta Kalem Çalışması" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Enes ILHAN

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

15 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir