Pagerank Saçmalıkları

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Google 27 Haziran‘da biliyorsunuz ki pagerank güncellemesi yaptı. Ama neye göre yaptı nasıl yaptı çoğu kişi anlamadı. Bazı siteler hakettiğinden fazlasını alınca şaşırdı ama o şaşkınlığı atmak için “benim sitem hakediyor canım” dedi 🙂 Oysa kişilerin kendisinin bile inanmadığı bir güncelleme nasıl adil olabiiyor ? Çoğu kişi bu güncellemenin adil olduğunu söylüyor. Bence adil olmadı. Kendi sitemi hiç ama hiç düşünmüyorum sayın okur bunu tüm samimiyetimle söylüyorum. Misal pagerank güncellemesi olmadan önce yakuter.com‘un sitesi pagerank’ı 3 iken dönem içinde 5 olmuştu ve ben bu duruma çok sevinmiştim. Çünkü hakediyor abi, adamın takdire şayan sitesi var alkışlamak lazım. Dönem içinde dedim altını çizerek güncellemeden sonra değil yani. Sonra bu en son güncelleme olduktan sonra baktım ki 5‘den 4‘e inmiş. Ne kadar üzücü dimi :S  Evet bende öyle düşünüyorum. Yine bir örnek vereyim: Haliselciman.com yani kardeşim kadar samimiyetine inandığım halisimin o muhteşem sitesi pagerank güncellemesi olmadan önce de 3 idi güncelleme olduktan sonra da 3 olarak kalmış. Ne garip dimi sayın okur ? Şöyle internetten birazcık anlıyorsanız halisin tasarımının pek çok siteden çok daha iyi ve sıradışı olduğunu anlayacaksınız. Bu güzelim site 3 değerini hakediyor mu ? Tabi ki değil. Elimde olsa 5 verirdim ben dürüst olayım. Yani mesele yakut,halis,ahmet,mehmet meselesi değil. Mesele güncellemenin adil olmaması meselesi {Ezel dizisinin etkileri}

O kadar sitesinde link satan blogcu gördüm ama google’un görmez gözleri işte.. Değerleri düşeceğine yükselmiş ! Çok komik değil mi 😀 Sitesinin ismini vermeyeyim burda ama gerçekten aylardır sitelerinde link satan insanların değerlerine bir şey olmamış aksine yükselmiş. Ben ise kendi açımdan söyleyecek olursam umrumda değil artık diyorum. Bu site pagerank 4‘üde gördü ama yazmaktan tabi ki vazgeçmedi. Yine dürüst olacak olursam tabi ki bende link sattım. O sıralar paraya çok ihtiyacım vardı evet açık açık söylüyorum ve bunu söylemekten hiç utanmam ve sıkılmam. Baktım ki r10 diye bir sitede bu blog işlerini ticarete dökmüşler. Hoşuma gitti bende link sattım. Çünkü o kadar emek verdiğim bir şeyden zor zamanlarında karşılık almak bir annenin oğluna sarılışı kadar güzel geliyordu. Ama bıraktım link satmayı tanıtım yazıları yazmayı bir süre sonra. Dedim artık kirletmeyeyim blogumu. Kirlettim ama sonra da temizledim.

İnsanlar çok önemli görüyorlar aslında bu pagerank felan gibi değerleri. Ama bence yanılıyorlar. Şimdi google tutup bana 5 yada 6 değerini verse bu düşüncem değişecek mi tabi ki hayır. Ben artık google’ın bu değerlere önem vermediğini biliyorum. Millette inanıyor ve buna göre değerlendirme yapıyor ya hoş ! Bir site öyle pagerank’tı trustrank’tı gibisinden değerlerle kalitesini ölçmemeli. Bir site takip ediliyorsa yazıları özgünse en azından birileri tarafından okunuyor ve beğeniliyorsa o site benim gözümde çok güzel bir sitedir. Ama bu değerleri vererek değerlendirmek inanın çok yanlış bana göre. Son bir örnek daha vereyim de konu da burada kapansın bari. Bidusun.com yani kardeşim gibi gördüğüm ve yazılarını beğenerek okuduğum aycan kardeşimin pagerank’ı 3‘ten 4‘e yükselmiş. Google’da bu kaliteli siteyi farketmiş olmalı ki değerini yükseltmiş. Dediğim gibi böyle okunmaktan keyif alınan sitelerin bu değerlerle kalitelerinin ölçülmesi yanlış. Benim ki ise şu an 0 ama umrum değil ki hacı 😀 İsterse eksi olsun yani değersiz mi oluyor o zaman site ?

Neyse ya yine çok saçmalamışım gecenin bu vaktinde{birazdan sabah ezanı okunacak} İşin özü kaliteyi anlamak için değerler değil, okunan yazılar ve keyif dolu dakikalar olmalı sayın okur. Esen kalın..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Bloggerda Yeni Dinamik Sayfalar !" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 17