Enes İLHAN\ Pagerank Saçmalıkları

İnternet Dünyası 17 yorum 8.045 30 Haziran 2011

Google 27 Haziran‘da biliyorsunuz ki pagerank güncellemesi yaptı. Ama neye göre yaptı nasıl yaptı çoğu kişi anlamadı. Bazı siteler hakettiğinden fazlasını alınca şaşırdı ama o şaşkınlığı atmak için “benim sitem hakediyor canım” dedi 🙂 Oysa kişilerin kendisinin bile inanmadığı bir güncelleme nasıl adil olabiiyor ? Çoğu kişi bu güncellemenin adil olduğunu söylüyor. Bence adil olmadı. Kendi sitemi hiç ama hiç düşünmüyorum sayın okur bunu tüm samimiyetimle söylüyorum. Misal pagerank güncellemesi olmadan önce yakuter.com‘un sitesi pagerank’ı 3 iken dönem içinde 5 olmuştu ve ben bu duruma çok sevinmiştim. Çünkü hakediyor abi, adamın takdire şayan sitesi var alkışlamak lazım. Dönem içinde dedim altını çizerek güncellemeden sonra değil yani. Sonra bu en son güncelleme olduktan sonra baktım ki 5‘den 4‘e inmiş. Ne kadar üzücü dimi :S  Evet bende öyle düşünüyorum. Yine bir örnek vereyim: Haliselciman.com yani kardeşim kadar samimiyetine inandığım halisimin o muhteşem sitesi pagerank güncellemesi olmadan önce de 3 idi güncelleme olduktan sonra da 3 olarak kalmış. Ne garip dimi sayın okur ? Şöyle internetten birazcık anlıyorsanız halisin tasarımının pek çok siteden çok daha iyi ve sıradışı olduğunu anlayacaksınız. Bu güzelim site 3 değerini hakediyor mu ? Tabi ki değil. Elimde olsa 5 verirdim ben dürüst olayım. Yani mesele yakut,halis,ahmet,mehmet meselesi değil. Mesele güncellemenin adil olmaması meselesi {Ezel dizisinin etkileri}

O kadar sitesinde link satan blogcu gördüm ama google’un görmez gözleri işte.. Değerleri düşeceğine yükselmiş ! Çok komik değil mi 😀 Sitesinin ismini vermeyeyim burda ama gerçekten aylardır sitelerinde link satan insanların değerlerine bir şey olmamış aksine yükselmiş. Ben ise kendi açımdan söyleyecek olursam umrumda değil artık diyorum. Bu site pagerank 4‘üde gördü ama yazmaktan tabi ki vazgeçmedi. Yine dürüst olacak olursam tabi ki bende link sattım. O sıralar paraya çok ihtiyacım vardı evet açık açık söylüyorum ve bunu söylemekten hiç utanmam ve sıkılmam. Baktım ki r10 diye bir sitede bu blog işlerini ticarete dökmüşler. Hoşuma gitti bende link sattım. Çünkü o kadar emek verdiğim bir şeyden zor zamanlarında karşılık almak bir annenin oğluna sarılışı kadar güzel geliyordu. Ama bıraktım link satmayı tanıtım yazıları yazmayı bir süre sonra. Dedim artık kirletmeyeyim blogumu. Kirlettim ama sonra da temizledim.

İnsanlar çok önemli görüyorlar aslında bu pagerank felan gibi değerleri. Ama bence yanılıyorlar. Şimdi google tutup bana 5 yada 6 değerini verse bu düşüncem değişecek mi tabi ki hayır. Ben artık google’ın bu değerlere önem vermediğini biliyorum. Millette inanıyor ve buna göre değerlendirme yapıyor ya hoş ! Bir site öyle pagerank’tı trustrank’tı gibisinden değerlerle kalitesini ölçmemeli. Bir site takip ediliyorsa yazıları özgünse en azından birileri tarafından okunuyor ve beğeniliyorsa o site benim gözümde çok güzel bir sitedir. Ama bu değerleri vererek değerlendirmek inanın çok yanlış bana göre. Son bir örnek daha vereyim de konu da burada kapansın bari. Bidusun.com yani kardeşim gibi gördüğüm ve yazılarını beğenerek okuduğum aycan kardeşimin pagerank’ı 3‘ten 4‘e yükselmiş. Google’da bu kaliteli siteyi farketmiş olmalı ki değerini yükseltmiş. Dediğim gibi böyle okunmaktan keyif alınan sitelerin bu değerlerle kalitelerinin ölçülmesi yanlış. Benim ki ise şu an 0 ama umrum değil ki hacı 😀 İsterse eksi olsun yani değersiz mi oluyor o zaman site ?

Neyse ya yine çok saçmalamışım gecenin bu vaktinde{birazdan sabah ezanı okunacak} İşin özü kaliteyi anlamak için değerler değil, okunan yazılar ve keyif dolu dakikalar olmalı sayın okur. Esen kalın..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Bloggerda Yeni Dinamik Sayfalar !" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

Beşparasız
30 Haziran 2011 - 08:21:44

Benim blog 2 pagerank almış..Ama yazdıklarına sonuna kadar hak veriyorum..Sitenin değerlenmesi tabiki güzel insanın cesaretini artırıyor fakat bu pagerank adil değil bana görede..Benim blogumdan çok daha fazlasını hak ediyor sizin blogunuz mesela..ve sizin gibi bloglar..Haliselciman benimde çok beğendiğim gerçekten tasarımı benim gördüğüm en iyi blog tasarımı..Kısacası son sözünüzü aynen tekrar ediyorum…

Mehmet
1 Temmuz 2011 - 11:22:04

Benim yıllardır ilgilenmediigim, cahiliyet döneminde açtığım bir blogspot sitesi vardı onun bile 2 olmuş 😀 Yani fazla takılmamak lazım

Ahmet
1 Temmuz 2011 - 17:06:32

Benim kişisel blogum var ve birkaç aydır yayında. Google'da en altlarda 1-2 indexi vardı şimdi oda yok. Birde yeni açtığım deneme blogum var. Deneme blogumda hiçbir yazı yok ama Google'da 8 indexi var. Nasıl iş bu ya!!! 🙁

Enes İLHAN
1 Temmuz 2011 - 17:34:13

@Beşparasız,
Teşekkür ederim ama bizden daha iyi siteler var onu biliyorum. Sadece saçma olduğu için yazayım dedim. Görüşlerinizi esirgemediğiniz için teşekkür ederim.
@Mehmet,
İşin boyutu baya saçmalığa gidiyor yani 🙂
@Ahmet,
Valla google'ın işlerine artık akıl sıra ermiyor ahmet. Ama düzeleceiğini düşünüyorum zamanla çok takma.

Ahmet
1 Temmuz 2011 - 17:47:55

@Enes İLHAN
Yahu enes bekle bekle düzelmiyor. Düzelmemesi ile birilikte dahada kötüleşiyor.
Yav enes bak sana ne diyecem 🙂 Blogunda kendi kullandığın SEO ayarlarını paylaşırmısın lütfen. Ben Google'da arıyorum ama her sitede ayrı bişey yazıyor benimde kafam karıştı 🙁 Lütfen blogunda paylaş kendi blogunda kullandığın SEO ayarlarını yaa.. Yalvarıyorum bak.

suat
1 Temmuz 2011 - 23:15:09

Aklı selim insan belli Enes. Yiğidi öldürmüşün ama hakkını yememişin. Dediğin gibi. Aynı gün 2 farklı yazı yazmışız ama aslında aynı şeyleri anlatmışız. Boşver, ben hit'e bakarım. Sokayım google'nin vereceği dereceye. 5 olsa ne olur günlük 150-200 hitin olduktan sonra. 0 olsun 2000 ziyaretçin olsun.

Enes İLHAN
2 Temmuz 2011 - 13:02:48

@Ahmet,
Ahmetcim ben farklı bir şey kullanmıyorum ki blogumda. Normal bilinen seo ayarlarını uyguladım yani. Bunun da anlatacak bir tarafı yok. Blogger yazı başlıklarındaki seo'ya dikkat et bir de navigasyon eklentisini kur tamamdır işte.
@suat,
Doğru söylüyorsun hocam. Dediğim gibi artık bende takmıyorum google'ı bu anlamda.

Ahmet
2 Temmuz 2011 - 13:09:02

@Enes İLHAN
Ya navigasyon eklentisi kur diyosun tamam güzel videolu falan anlatmışsın ama eklentinin son kodu görünmüyor ki senin navigasyon eklentisini anlattığın yazında.
Birde benim blogdaki kodlar farklı. "head" kodunun en üstündeki kodlar bile değişik. Onları Blogger panelinde olan temaların kodları ile değiştirince tema bozuluyor. Acaba benim blogun Google'da görünmemesinin o kodların farklılığı ile bi alakası var mı diye düşünüyorum?

Kelimeler Benim
3 Temmuz 2011 - 14:24:44

Dostum artık benden bahsetmez olmuşsun.
Bilemiyorum yani, Yakuter, Halis, Aycan falan derken Kelimeler Benim'i göremedim ben oralarda 🙂

Hayırlısı olsun diyelim, Google bu güncellemede tamamen saçmaladı.
Benim değerimde değişme olmadı ama PR1'i bile haketmeyen birçok site PR4 – PR5 aldı. Boşver bu pagerank olaylarını bence.

Sağlıcakla …

Enes İLHAN
3 Temmuz 2011 - 15:10:59

@Kelimeler Benim,
Dostum seni yazmaya gerek varmı ki ? Seni zaten web dünyası fazlasıyla tanıyor 🙂 Olaya gelecek olursak dediklerin doğru. Zaten artık takmıyorum bende bu değer işlerini. Sadece işime bakıyorum, yazmaktan vazgeçmiyorum 😉

Ahmet
4 Temmuz 2011 - 12:52:57

PR yükseltmenin sırrını buldum! Dua edeceksiniz. Evet! Dua… Bildiğiniz dua. PR yükseltmenin en kolay yöntemi 😉 😉

Halis Elciman
4 Temmuz 2011 - 21:40:51

ben bu yazıyı neden geç fark ettim :-/ enes kardeşim; samimi düşüncelerini/görüşlerini okuduğum da doğrusunu söylemek gerekirse çok mutlu oldum. tabi beşparasız ve sezer'in yorumlarında da 🙂 düşündüğün için çok çok teşekkürler 🙂

çöp internetimiz gün geçtikçe büyüyor. google ve diğer siteler reklam verebilecek siteler arıyor. insanlar da google'a ve diğer sitelere reklam sunabilecek çöp siteler/bloglar açıyor. ve google bu sitelere/bloglara bir de kendince derece veriyor.. bize de bilgi kirliliği içinde boğulmak kalıyor. hit'in gözümde hiç değeri yok açıkçası. gelenim gidenim samimi olsun yeter. sağlıcakla kardeşim 😉

Enes İLHAN
4 Temmuz 2011 - 22:58:01

@Halis Elciman,
Beğendiğine sevindim halis. Bu yazıyı mutlaka görüp yorum yapacağını biliyordum. Ama şöyle de bir şey var. Yazının uzun olduğunu anlayınca ister istemez kaçıyoruz dimi valla bende öyle 🙂 Ama yazı akıcıysa sonuna kadar okurum orası da ayrı bir mesele. Sen fazlasıyla hakediyorsun zaten bundan kimsenin şüphesi yokturdur eminim. Zaten altın örümcek de farketmiş olmalı ki 2.'lik kadar güzel bir derece aldın. Sezer kardeşimden sonra göğsümüzü birde sen kabarttın. Gerçekten helal olsun ikinize de ve yolunuz açık olsun inşallah. Değerli yorumunu esirgemediğin için teşekkürler.

Ahmet
6 Temmuz 2011 - 12:27:31

Blogumun Google'da neden görünmediğini buldum. Blogum "bann" almış 🙁 🙁 Az önce kapattım blogumu ve yeni bir blog açacağım. Acaba aynı adresle bir blog açsam yine bann alırmı blogum? Yada açar açmaz bannlı olarak mı gösterir? Yardım edin!

Aycan
6 Temmuz 2011 - 13:35:12

Tuhaf tuhaf işler! (konuya direk dalış diye buna denir)

Ne biçim bir "değer" verme şeklidir bu yahu? Matematikten anlamayan bir insan bile x siteye böyle değer vermez. "2 olabilir" dersin, "1'i deneyeyim" dersin ama "al sana 6! güzel oldun." da denmemeli.

4-3-2 her neyse. memnunum. tadı kaçtı zaten. olmasa da olurdu 🙂

not: takip edildiğime sevindim. keşke bu blog gibi diğer hak etmedikleri değeri alan bloglar da daha iyi bir değer alsaydı. aman artık kimse de kafaya takmıyor zaten. boşverin 🙂

Burayayaz
14 Temmuz 2011 - 07:15:54

Bence eskisi gibi bir önemi kalmadı. Önemli olan ne kadar takip edildiğiniz. PR tabiki paylaşıma ,alınan bağlantılara göre kendini gösteriyor belki her blog çok fazla yayılmayabilir ama bu kalitesinin düşük olduğunu göstermez.

Emre
25 Temmuz 2011 - 12:06:43

Böyle süper bir siteye çok haksızlık yapılmış…