Özgün Yazmak mı Yoksa Özgür Yazmak mı ?

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Bu yazıyı blog yazmaya başladıktan 1 yıl sonra felan düşündüm. Daha doğrusu yazıyı değil bu soruyu düşündüm: Yani bir insan blog yazmaya başladıktan sonra Özgün olarak mı devam etmeli yoksa Özgür olarak mı bu işi sürdürmeli diye epey düşündüm. Ben tabii ki her zaman için Özgün yazmaktan yana tercihimi kullandım. Bu tercihimin ne kadar doğru olduğunu ise daha ilk başlarda anlamıştım… Zira google bile özgün yazan bloglara daha fazla destek veriyor. Her türlü yani maddi-manevi 🙂

Felsefeme ters düşen bir şey vardı: ” Takip ettiğim bir arkadaşımın blogunda çok güzel bir yazı gördüm ve o an ki beğenmeyle aynısını bende bloguma ekledim ” İşte bu düşünce bana en başından beri hep ters gelmiştir. Ben neden birisinin yazdığı bir yazının(ne kadar güzel olursa olsun) aynısını kendi blogumda yazayım ki ? Ha olur çok beğenebilirsin fakat sen onu o şekilde aynen yazarsan ve üstelik takip ettiğin kişiye bu durumu bildirsen bile o adam bu işten hiç hoşnut kalmaz. Yazılarının çalındığı hissiyatına kapılır.

Mantıkende doğru aslında. Birisi size “Arkadaşım blogundaki yazıyı çok beğendim bende aynısını kendi bloguma ekledim. Bakmak istersen ******* adresine girip bakabilirsin” İyi güzel de neden aynısını yazıyorsun ? Bari birazcık üzerinde oynama yap da o yazıda senden bir parça da olsa bulunabilsin…Zaten özgünlük kavramı da burada kendini belli ediyor. Mutlaka her yazıda sizden bir eser olmalı o yazının içinde ve insanlar o yazıyı okuduğunda sizden bir şeyler olduğunu kolayca anlayabilsinler.

Özgünlük kavramı ile ilgili kısa bir paragraf yazayım bu işi biraz daha pekiştirmek için. {Şu sıralar soru çözdüğümden bu soruyu koymak güzel olur diye düşündüm}

Denemelerimde yeni bir soluk, bambaşka bir hava olsun isterim. Benden öncekilerin attıkları temellerin üzerine bina yapmayı hiç düşünmem. Yazılarımda işlevsel olmayan hiçbir ayrıntı yer almaz. Kimi zaman coşkunluğumu anlatmaya cümleler yetmez, o zaman da farklı bir yazınsal türün, şiirin kapısını çalarım. Yazdıklarımı çalakalem yazmam, beğenene kadar tekrar tekrar değiştirir, en güzel şekli yakalamaya çalışırım. Hangi sözcüğü nerede, nasıl kullanacağım konusunda kılı kırk yararım. Kimisinin sayfalarca anlattığı düşünceleri iki üç paragrafta okurla buluşturmaya çalışırım.

Yazan ne güzel yazmış şu 3-5 satır yazıyı. Burada kendimize çıkaracağımız birçok madde yer alıyor aslında. Ne fark eder ki ? Ha deneme yazmışsınız Ha Blog yazmışsınız. Değişen bir şey varmı ? Bence yok. İkiside özgünlük gerektiren kavramlar. Yeter ki içinizde yazma isteği olsun.

Birde Özgür olarak yazmak var. Bu şekilde yaznlar ise kafasına esen her türlü bilgiyi,konuyu ayırt etmeksizin bloglarında yer verebiliyorlar. Belki faydalı olduklarını düşünüyorlar ama bence yanılıyorlar. Kusura bakmasınlar ama ben o bloglara Çöp Blog diyorum… Bana göre her türlü konu bir bloga ait olamaz. Bir blogun çeşitli kategorileri olur ve insanlar sizi bu kategorilerden bazılarını sevdikleri için takip edebilirler. Her kategorimizin takip edileceği gibi bir olasılık olmadığı için o blogu fazla dallandırıp budaklandırmak bana göre yersiz.

Son olarak ise benim uydurduğum bir şey var: “Özgün olarak Özgür yazmak” Bazen bu kavrama uyaraktan yazdığımı da düşünüyorum. Ve bu şekilde yazan blogları da seviyorum. Yani herhangi bir yazıya kendi imzasını atarak özgürce takılan bloglardan bahsediyorum. İşin özü: ” Bir hamura başkalarından benzersiz kendi şeklinizi verebilmeniz ve bu şekli başkalarının da sevebilmesini sağlayabilmenizdir ” [Özlü söz gibi oldu :] Ama gerçekten öyle … Özgün yazmak mı yoksa Özgür olarak yazmak mı ?

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Yorum Yapmadıkça Yorum Bekleme !" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 17