26 Mart 2017: Pazar
Gölge

Nokia C7 v013.016 Güncellemesi

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :) Enes İLHAN
Telefon 9 Şubat 2011 10 11.791  
Bu Kişisel Blog'da 550 kategori'de yazıya yazılmış adet değerli yorumlarınız bulunmaktadır..

Evet arkadaşlar geçen gün şurada yeni telefonumdan bahsetmiştim. Bugünlerde ise telefonla uğraşırken yeni bir güncelleme olduğunu gördüm. Bundan önceki sürümü 012.004 idi. Bu güncellemenin versiyonu ise 013.016. Aslında güncelleme ile pek bir şey değişmemiş gibi görünse de yeni güncelleme de şu iyileştirmeler yapılmış:

Daha Az Ram Tüketimi:
Güncelleme sonrasındaki en dikkat çekici ayrıntı görsel efektlerde yaşanan takılmaların giderilmesi olmuş. Ekran geçişleri, sayfa kaydırma hızı gibi düzenlemeler cihazı daha akıcı bir yapıya kavuşturmuş durumda. Bunun yanında artık yatay ekranda da numara çevirme seçeneklerini açabiliyorsunuz. İşleyişe yönelik en ciddi düzenleme ise telefonun daha az ram tüketiminin sağlanması olmuş. Bu da doğal olarak daha düşük pil tüketimi gibi önemli bir artıyı beraberinde getiriyor. Ayrıca telefonun fazla güç gerektiren işlemlerde daha az kasılma yaşadığı da dikkatlerden kaçmayan bir diğer ayrıntı.
6804 KB boyutunda düzenleme içeren güncellemeye Nokia Software Updater yoluyla veya telefonunuzdan Uygulamalar > Araçlar > SW güncelleme adımını izleyerek ulaşabilirsiniz…

Bu güncellemenin getirdiği diğer ayrıntılı özellikler ise şu şekilde sıralanmış:

Symbian^3 işletim sistemine sahip Nokia cihaz sahiplerinin uzun zamandır merakla beklediği ilk güncelleme paketi olan PR 1.1 (013.0.16) yayınlandı. Aldığımız bilgilere göre, güncellemeden ilk olarak C7-00 sahipleri faydalanmaya başladı. Nokia olası yoğun talep yüzünden güncelleme sunucularının ulaşılmaz hale gelmesini engellemek için güncellemeleri farklı bölgeler ve cihazlara adım adım kullanılabilir hale getiriyor. Bu nedenle N8-00 ve C6-01 gibi diğer Symbian^3 cihazlara güncellemeler önümüzdeki hafta Pazartesi gününden itibaren{yani ayın 14’nden sonra} sunulacak.
Güncellemenin getirdiği yenilikler hakkında ise şu an resmi bir bilgi mevcut değil, fakat daha önceki bir haberimizde bazı olasılıkları sizlerle paylaşmıştık. Edindiğimiz bilgilere göre:
Web tarayıcısı güncellendi (7.2.7.2 > 7.2.8.10)
QuickOffice güncellendi (6.2.651 > 6.4.166) ve N8-00 için dosya düzenleme ile yakınlaşma işlevleri etkinleştirildi.
Adobe Reader LE güncellendi (2.5.560 > 2.5.653)
N8-00 yazılımına halihazırda Ovi Mağaza’dan ücretsiz indirilebilen Need for Speed Shift /Asphalt 5 + Real Golf + Galaxy on Fire entegre edildi
E-posta ile iletilen toplantı talepleri doğrudan kabul edilebilir hale getirildi
E-posta ile iletilen toplantı taleplerinde yer bilgisi sağlandığı takdirde adresi harita üzerinden görüntüleme imkanı sağlandı
Yatay arama ekranı eklendi

Bu yukarıdaki versiyonlara telefonumda baktımda harbiden hepsi doğru. Yani yukarıdaki yazılar olasılık ihtimali yüksek yazılar idi. Fakat telefonumu güncelledikten sonra bu sürümlerin hepsi yukarıdaki gibi oldu. Dokunmatiği sürümü güncellemeden önce de çok hassastı şimdi de çok hassas. Şimdi de benim ekran görüntüsünü çektiğim resimleri göstereyim size:

gnclme-1 gnclme-2

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Yeni Göz Ağrım :} Nokia C7" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Enes ILHAN

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

10 Yorum Yapılmış

 • Selahattin

  Kardeş sana bir sorum var o da,
  c7'de cihaz üzerinden güncelleme yaparken dil değişmesi veya herhangi bir dosya, uygulama silinmesi oluyor mu?
  Ayrıca c7'de donma,kendiliğinden kapanma gibi sorunlar güncelleme öncesi veya sonrasında oluyor mu?Fazla uzattım ama herneyse kusura bakma vereceğin bilgiler için çok teşekkür ederim.

 • Enes İLHAN

  @Selahattin
  Kusura bakma kardeşim baya bir geç verdim ama. Güncellemede hiçbir sorun olmaz kardeş. Gönül rahatlığıyla tüm güncellemeleri yapabilirsin. Hiçbir şekilde donma, dil değişme vs. sorun olmaz. Telefondan veya bilgisayardan çok rahat bir şekilde güncellemeleri kurabilirsin, kolay gelsin.

 • Anonymous

  BI SORUM OLACAKTI C-7 ICIN GUNCELLEME YAPMAK ISTIYORUM AMA SU ANDA YENI GUNCELLEME YOK DIYOR BASKA BIR YOLU VAR MI? UMMANDA IKAMET EDIYORUM BOLGEDEN DOLAYI OLABILIR MI?

 • can çalışkan

  usta ben telefonu guncelledım pc den telefon ing oldu türkçe dil paketi yok mesaj geldi zaman ne ses cıkıyor nede 1 msj geldı yazısı gelıor neden bole oldu?

 • ali can

  Arkadaşlar bende 2 gün önce C7 aldım fakat bugün güncelleme yaptım güncelleme bitikten sonra telefonunuz kapanacaktır dedi tamam dedim ve dahada açılmadı ortalama bir saat oldu sadece noki yazısına kadar açılıyo bunun için ne yapabilirim cevap veren olursa şimdiden teşşekürler……
   

 • sercan_ist

  nokia c7 model tasarım ve özellik konusunda gerçekte revaçta olduğunu düşünüyorum sadece biraz şarj sıkıntısı olduğu hakkında yorumlar aldım. ama telefonun fiyatı da biraz yüksek ğibi geldi. http://www.kapiteslim.com/urun/nokia-c7-fiyati.aspx her yerde farklı konuşuyorlar benm istediğim yerde de ürüne ait bir fiyat olmaması ortalama fiyatları ne alemdedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir