Neden Böyle Yapıyorsun Alexa ?

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Webmasterların vazgeçilmez değerlerinden biri olan Alexa bana göre bazen acayip şekilde saçmalıyor. Kimi zaman beklenmedik bir şekilde ilerleme kaydeden siteler belli zamandan sonra alexa tarafından sanki kaale alınmıyor. Bazı webmasterlar pagerank sendromundan sonra kendini alexa’ya adıyor bazıları da alexa önemli değil diyor ! Ama kesin olan birşey var ki: Alexa web dünyasının neredeyse Tekeli olmuş. Şimdi diyeceksiniz ki sen bu kanıya nereden vardın ? Bende hemen cevabımı vereyim: Yaklaşık 4 ay önce şimdi ki kullandığım domainin .org uzantılısını almıştım ve bu blogumdaki tüm yazıları o domaine taşımıştım. Ardından 1 hafta sonra tüm yazıları sildim ve bir indexle siteyi kendi haline bıraktım. 3 ayda inanılmaz bir yükselme kaydeden www.enesilhan.org adlı sitem beni adeta çıldırttı ! Bom boş bıraktığım sitem gün geçtikçe alexası beklemediğim yerlere geldi. Birde resim koyayım daha net anlamanız için:,
Site ilk başlarda 24 milyonlardaydı yanlış hatırlamıyorsam. Daha sonra da hızlı bir şekilde indikçe indi. Biraz daha uğraşsam bu blogumu da geçecekti yaramaz !

Şimdi bakabilirsiniz site bom boş. Ne zamandır da o şekilde bekliyor. İnanır mısınız bilmiyorum ama o yazıları ekledikten sonra o sitenin indexi bu blogumdaki index sayısını da geçti. Tabi çıldırmak bir yere kadar. Hâlâ anlayamadım bu işin sırrını. Neden böyle yapıyorsun Alexa ? Belki sizler bir şeyler biliyorsunuzdur sayın okur ve aranızda kesinlikle web’i master ile bitirenler olmuştur. Neden böyle oluyor sizce sayın okur ? Ben bu bloga her gün yazı giremesem de aylık ortalama 7 yazı giriyorum. Bazen hiç yazmadığım şekilde inanılmaz bir şekilde yükselirken, aksine bloga yazı girince alexa düştükçe düşüyor. Gerçekten çok enteresan ama malesef gerçek !

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Dmozun İnanılmaz Hafifliği !" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 7