Kitap Okuma Alışkanlığını Edinememe

Kitap Okuma Alışkanlığını Edinememe

Türk halkı olarak maalesef ki böyle bir alışkanlığımız olmadı genel olarak. Kitap okuma hiçbir zaman sevilesi bir şey haline gelemedi. Nedendir bilinmez ama bu kadar faydalı olan bir hareketin bizler tarafından sevilmemesi ciddi olarak araştırılması gereken bir mevzu diye düşünüyorum. Okuma alışkanlığını sadece kitap olarak da belirtmiyorum yanlış anlaşılmasın. Gazete, dergi, internet, e-kitap, e-dergi vs. ne olursa olsun belli bir süre sonra bu çabadan kolayca vazgeçebiliyoruz.

Küçük yaşlardan beri sürekli okuduk aslında. Ama belli bir vakitten sonra o kadar sıkıcı olmaya başlıyor ki (kendi adıma konuşuyorum) artık okumaktan ötesine gitmek istiyorum. Esasında blogumun kuruluş amacı yazmak üzerine ve bu yazdıklarımı da okuyan bir kitle var böyle de ironi bir yazı oldu şimdiden 🙂 Yazıyı tamamen kendi düşüncelerimden yola çıkarak yazıyorum ama eminim ki benle benzer fikirlere sahip olanlar da olacaktır illa ki.

Çünkü böyle güzel ve faydalı bir eylemin bir süre sonra neden yitirildiğini bilmek güzel olurdu. O kadar ilginç bilgiler edindim ki özellikle Türkiye’nin dünya’da kitap okuma alışkanlığı ile alâkalı. Gerçekten üzücü bir durum ama genlerimizde okuma gibi bir alışkanlık yok gibi. Bir liste var ama tamamını yazmayacağım, şöyle ki;

  • Maalesef Türkiye’de ihtiyaç malzemeleri sıralamasında kitaplar 235. sırada yer almaktadır!
  • Türk çocukları kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkelerinin gerisinde kalmış durumdadır. Japonya’da toplumun %14‘ü, Amerika’da %12‘si, İngiltere’de ve Fransa’da %21‘i düzenli kitap okurken Türkiye‘de yalnız 10.000 kişide 1 kişi düzenli kitap okuyor!
  • Türkiye’de 1 kişinin kitap okumaya ayırdığı zamanın; bir Norveçli 300, Amerikalı 210, İngiliz ve Japon 87 katını ayırıyor. Dünya ortalaması da Türklerin ayırdığı zamandan 3 kat fazla!
  • Kitap için Norveçli 137, Alman 122, Belçika ve Avusturyalı 100 dolar, Güney Koreli 39 dolar ayırıyor. Dünya ortalaması 1,3 dolar iken, Türkiye’de bir kişi kitaba yılda ancak 0,45 dolar harcıyor.
  • Türk halkı kitap okumaya yılda yalnızca 6 saat ayırıyor. Türkiye kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkesinin gerisinde kalmış durumda.

Bu liste daha vahim maddelerde devam ediyor. Durum ne yazık ki pek iç açıcı değil. Bütün bu olumsuzluklara rağmen çevremde kitap okuyan insanlar var ve ben hep onlara özenmişimdir. Bir de şöyle bir durum var sevgili okur; bilgisayar başında olduğum süre boyunca bir kitap hayatta aklıma gelmez. Ama mesela elektrik gitse ya da internet ve bilgisayar ortamından uzaklaştığım anda kitap okuyabildiğim doğrudur.

Mesela askerde hayatımda okumadığım kadar kitap okudum. 500 küsür sayfalık bir kitabı bitirmeyi başarmıştım. Gerçi sürükleyici her kitap kendini okutuyor ama bu dediklerim böyle ortamlarda geçerli. Askerde 10-12 adet kitabı rahat okumuşumdur. Bu insanlık için küçük ama benim için çok büyük bir olaydı mesela 😀 Kitabı okudukça sevmiştim askerde ve bu eylemi devam ettireceğimi zannetmiştim ama yanılmışım a dostlar 🙁

Şuna da değinmeliyim ki yabancı çeviri romanlar inanılmaz anlamsız ve saçma geldiği için bir daha okumaya kalkışabilirsem öyle bir hataya düşmeyeceğim. Çünkü çeviri romanlar ya çok kötü çevriliyor, ya da anlatılmak isteneni tam olarak anlatamadığı için olmayan ilgimi tamamen diplere çekti bu süre zarfında. Polisiye romanlar çok sürükleyici felan derlerdi ama çeviri de çok sıkıcı bir hâl alıyordu ben okuduğum zaman.

Bu konu da neler yapabilirim kitap seven ve kitap okumaya gönül veren saygı değer insanlar ? Kendime günde yarım saat ya da 1 saat kitap okuma molası versem bunu uygulayabilir miyim bunu da bilmiyorum. Sizlerin bu konu da tavsiyeleri var mıdır ? Nasıl bir yol izlemeliyim ? Biliyorum çok önemli bir alışkanlık bunu edinmek ama ben ne yaptıysam bu eylemi alışkanlığa dökemedim ne yazık ki …

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Sülük Gibi Yapışan Dsmart!" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  4
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 11