Kişisel Blog Öldü !

Kişisel Blog Öldü !

Kişisel Blog Öldü ! Acaba bunca senedir kendimizi mi kandırdık yoksa o zamanlar gerçekten birilerinin kişiselini okumaya mı meraklıydık ? Bu sorunun cevabı üstünde günlerdir düşünüyorum. Daha önce bir yazımda kişisel blog ile teknoloji blogu karmaşasını anlattığım yazımı hatırlıyorum. En çok teknoloji ilgimizi çektiği için ya da hit’in kurbanı olduğumuz için kişisel diye açılan bloglar başka kategorilere doğru yol almaya çoktan başlamıştı. En çok eleştiri “adam kişisel adı altında blog açmış sonra hit kurbanı olup blogunda saçma sapan yazılara yer vermiş” gibisinden laflar ile doruk noktasına ulaştı.

Sonuna kadar haklılar. Bende o eleştiri akımını bizzat destekleyenlerdenim hatta. Ya genel bir kategori aç öyle devam et ya da kişisel diye bize maval okuma ! Özeleştiri yapacak olursam belki bende zaman zaman bu hataya düştüm. Hatta belki de kendimle en büyük çelişiği yaşayanlardan biriyimdir ama günlerdir kafama takılan şey işte burada gizli. Kişisel blog açıpta farklı kategoriye yönelenlerin tek söylediği “yazacak şey bulamıyorum” bahanesiydi. Bence bu çok masumane bir kelime. Aslında yazacak şey var da işin arkasında başka bir şey var.

Bence düşündüğüm en büyük etkenlerden birisi artık kişisel yazı yazanların okunmama hissiyatı. Bu benim kişisel saptamamdır katılırsınız veya katılmazsınız. İnsanlar artık kimsenin kişiselini merak etmiyor. Kişiselden kastım özel hayat değil yalnız. Yani bugün şunu yaptım yarın şuraya gideceğim gibisinden yazılar artık zerre okunmuyor. Bırakın yorum almayı millet böyle bir başlık görse kaçıyor artık. Bizde sonra yorum gelmemesinden yakınıyoruz. Belki bu yazım yorum almayacak ama bu bence artık kaçınılmaz son.

Dediğim gibi insanlar artık bu gibi şeylere ilgisini azalttı. İnsanlar artık ne istiyor biliyor musunuz ? Kendi çıkarları için yazılar, ücretsiz yapılan temalar, kendi egosunu tatmin edecek yazılara ilgi duyup yorum bırakıyorlar. Kendi çıkarları için yazılar dediğim böyle wordpress üzerine herkesin bilmediği ama onun belki de şans eseri gördüğü yazılar. Hoş ona da çoğu zaman teşekkür etmesini bilmeden, alacağı kodu alıp çekip giden insanlar.. Ama kızmıyorum bu insanlara. Çünkü biz kişisel adı altında blog açıp kod, tema vesaire gibi yazılar yazarsak bu onların değil bizim ayıbımızdır. Bizim de kendimize göre nedenlerimiz var ama !

Off sanki dejavu gibi oldu ha ne dersiniz ? İşler artık sarpa sarmış ve kısırdöngü’ye girmiş gibi. Bence insanlar artık kişisel blog açacaksa ad soyad şeklinde meta taglarında kişisel blog felan yazmasınlar. Sonra forumda yazıyorlar “kişisel blog kelimesinde ilk sırada” diye ! Halbuki siteye girdiğimizde kişisel blog namına bir şey yok, varsa da bir elin parmağını geçmiyor. Sanırım kişisel’in adını güncel blog ile değiştirmeliyiz. Çünkü kişisel diye açıyoruz, sonra siyaset, futbol yorumculuğu, eleştiri, webmaster uzmanlık konuları, seo’da ilk sıra garantisi gibi kendimizi inanılmaz derece de ilgisiz kategoriler de buluyoruz.

Demem o ki kişisel blog için öldü diyebiliriz. Ya güncel blog de kafana göre karala ya da kişisel deme onun adına. Ben artık dememeyi düşünüyorum. Kendi kafama göre karaladığım bir blogum var diyeceğim ama bunun adına kişisel demeyeceğim artık. Bilmiyorum bu fikrime katılır mısınız ama yanılıyorsam lütfen uyarın beni..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Takıntılarımız.." başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  7
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 19