Jquery ile Linkleri Yeni Sekmede Açma

Bloglarımızda genellikle yeni sekmede açacağımız linkler için target=”_blank” kodunu kullanırız. Bu son derece normalmiş gibi gözükürken bazı kesimler html 5’de target_blank kodunun hatalı taramalara yer açtığını söylüyorlar. Hatta seo hocası şöyle bir açıklama yapmış:

Target Nedir?
Target kodu, linke tıklanıldığı zaman sayfanın nasıl açılcağını belirleyen koddur. Örneğin, target=”_blank” şeklinde kullanılarak linkin yeni sayfada açılması sağlanabilir. Ancak target artık güncel web teknolojileri tarafından Onaylanmayan bir koddur. Dolayısıyla bu kod yerine yeni pencereleri rel=”external” ile açmak seo açısından önemlidir.

Böyle bir açıklama var ama kimileri de bunun tam tersi olduğunu söylüyor. Misal;

SEO analiz araçlarına inanmayın. Çoğu yalan. Target komutu HTML5 ile de destekleniyor. SEO açısından şimdilik bir zararı yok.

Valid Browsing Context Name Or Keyboard

Şimdi burada önemli olan sizin kararınız olacak arkadaşlar. Ben size sadece yolu göstereceğim gidip gitmemek size kalmış. Eğer benim gibi kıllandıysanız veya target_blank kullanmayı sevmiyorsanız şu yöntemle de aynı yola çıkacaksınız. Öncelikle siteleriniz de güncel bir jquery kodu olacak. Bir çoğunda zaten olduğunu varsayarsak yeni bir javascript sayfası açarak veya sitelerinizde var olan örnek;”site.js, script.js, site-js” vs. gibi javascript dosyalarınız varsa içine şu kodları eklemeniz yeterli olacaktır:

/* Yeni Sekme Linkler */
  jQuery('a[rel=yenilink]').attr('target','_blank');
  jQuery('a[rel=nofollow]').attr('target','_blank');
  jQuery('.cik').attr('target','_blank');

Bu jquery kod yardımıyla artık linklerin içine target=”_blank” yerine class=”cik” kodunu yazarsanız linkleriniz yine yeni sekmede açılacaktır. Şu an ben bu yöntemi kullanıyorum. SEO açısından bir yararı var mı bilmiyorum ama en azında target kodundan daha kısa oluyor 🙂 Dediğim gibi uygulayıp uygulamamak size kalmış. Ben sadece nasıl olabileceğini göstermeye çalıştım. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Yeni Tema da Tamam.." başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

4 yorum

 1. Mustafa   •  

  External bana da mantikli geliyor ama bloğumda targetlar dolu.

  İlginçmiş bu da 😀

 2. ev dekorasyonu   •  

  HTML5 ile evet seo için sorunu yok ama html icin Jquery sitelere seo açısında yararı yok aksite botları kasıyor.

 3. birhdfilm   •  

  Ben de buna benzer bir kod kullanıyorum yeni sekmede açmak için. Hala target blank kullananlara şaşırıyorum 😀

 4. fotoğrafçılık kursları   •  

  bilgilendirici bir yazı olmuş sağolun 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.