İyi Bir Blogger Olmak İçin

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Günümüzde artık herkes bir blog açıyor.Türkiye’de bu sayı gittikçe artıyor.Mesele Türkiye olunca her telden blog bulmak mümkün.Çok iyi bloglarda var, aksine berbat bloglarda bir o kadar çok malesef.Bende bu konuya değinmek için kendi kafamda biraz madde sıraladım ve bunları buraya yazmak istedim.Bu maddeler tamamen kendime aittir.Bunları çoğaltmak mümkün.Sizde görüşlerinizi yazabilirsiniz.İşte iyi bir blogger olmak için maddeler:

  • Öncelikle herkesten farklı bir tema kullanmaya bakın.Çünkü bir okurun her blogda aynı temayı görmesi usanç verebilir.
  • Eğer elinizde imkan varsa blogspot ya da wordpress uzantılı bloglarınızı alanadına geçirin.Böyle olunca değeriniz daha çok artıyormuş.
  • Seçtiğiniz tema çok ahım şahım birşey olmasın.Göze hoş gelsin ve de biraz sade olsun.Bu zamanla hem okuru blogunuza alıştıracaktır hemde sizi devamlı yazı yazmaya teşvik edecektir.Ve birde sık sık tema değiştirmeyin.(Mecbur kalmadıkça)
  • Her blog yazarı zamanla geliştiğini görerek reklam yayınlama zorunluluğu hisseder.Bu gelir için de olabilir,istek meselesi de olabilir.Yalnız reklam yayınlarken reklamlarınızı okurun gözüne sokacak kadar kötü yerleştirmeyin.Birçok blog yazarı Google Adsense’yi tercih eder.Sizlerde bunu tercih edebilirsiniz ama bunu temanızın rengine,uyumuna vs.. özen gösterin.Okur çok reklamlı blogları sevmez.
  • Blogunuzun “Anasayfa”sında çok yazı göstermeyin.Bu okuru fazlasıyla sıkar.Kimi bloglarda anasayfada 50 yazı görmek mümkün.Siz siz olun böyle bir şey yapmayın.Anasayfa’da en fazla 8 yada 9 yazı gösterebilirsiniz.Ama 9’dan fazla göstermemeye dikkat edin.
  • Blogunuzu her zaman güncel tutmaya bakın.Çünkü güncel olmayan blogları ne okur sever ne de Google gibi ünlü servisler 🙂
  • Blogunuzu ağır kılan servislerden arındırın.Mesela çok ağır yükleniyorsa temanız bunun iki nedeni vardır:Ya çok fazla video yüklemişsinizdir,ya da çok fazla servis kullanmışsınızdır.Yani blogunuz yüklenirken firefox’da sol alt köşede belirtir.”İmageshack bekleniyor,İmageshack konumundan veri aktarılıyor..”vs…
  • Çok popüler olmak istiyorsanız blogunuzu herkese tanıtın,elinizden gelen her şeyi yapın.Mesela;Blogunuzun isim baskılı tişörtünü yaptırın,Blogunuzun ismini her yere yazın;tahtaya,sıraya,masaya…
  • Yine popüler olmak için internetten bir sürü arkadaş edinmeye çalışın,bol bol link değişimi yapın,her türlü eklediğiniz konuları sosyal imleme sitelerine de ekleyin.Bu popülerliğinizi bayağı bir arttıracaktır.

Şimdilik aklıma bunlar geliyor.Dediğim gibi bunları çoğaltabilirsiniz.Yazının içinde özellikle sonlara doğru esprili bir şekilde yaklaşmaya çalıştım.Her maddeyi ciddiye almayın 🙂

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Sağlığınız Hakkında Önemli Bilgiler" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 13