İş Bulamama Sendromu

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Herkesin başına geldiğini tahmin ettiğim bir olay bu. Çoğu insan özellikle Türkiye şartlarında mutlaka çalışmak ister. Aile bilincine ve bu olguya inanan çoğu insan artık kendisininde bir şeyler katarak aile halkına katkıda bulunmak isteyecektir. Ve bu onun en doğal hakkı olmakla birlikte artık işlerin el değiştirmesi anlamına da gelir aynı zamanda. Kimisi ailesi tarafından küçüklükte tatillerde veya boş zamanlarda çocuğunun sokakta boş boş dolaşmasındansa onu bir yere çırak olarak verirdi bizim buralarda. Onların tek hedefi çocuğum bir iş bir meslek öğrensin olurdu aslında. Kimiside bunu kasıtlı bir şekilde aklı başına gelsin diye gönderirdi.

Tabi ki o çocuk muhtemelen çok yaramaz olan çocuklardı. Evde anne babasının başının etini yiyen çocuk bir süre sonra eve cüzi de olsa bir para getirirdi. Çocuk aldığı haftalığın tamamını cebinden çıkarıp olduğu gibi babasına verirdi. Baba sorumsuz ise gidip onu bir güzel yerdi, o saf çocuğun ruhu bile duymadan.. Diğer baba ise çocuğun getirdiği para ile yine o çocuğa okulla ilgili onu memnun edecek şeyler yapardı. Bunlar bizim küçüklük hatıralarımızdı.

Ben ise diğer yaşıtlarıma göre hiçbir meslek öğrenmedim küçüklüğümde. Çalışmayı çok istememe rağmen çocukluğumu hep boş boş canı sıkıla kalkıla geçirdim. Çoğu yaşıtlarım çalışırken ben aylak aylak dolaşırdım. Canım çok sıkılırdı aslında. Yeri gelir onlara o kadar imrenirdim ki gidip benim de çalışasım gelirdi. Ama işte dediğim gibi bu bana hiç nasip olmadı. Ya bir berberin çırağı yada bir marangozun çırağı olmayı isterdim o zamanlar..

Şimdilerde ise okulun bitirilmesi ile oluşan stres sonucunda iş kavramını artık mecburi görüyoruz. En nihayetinde okumak için 1011 senemizi ayırıp okuma manyağı olmuşuz adeta. Doğal olarak artık bu birikimlerin bir sonuca ulaşmasını bekliyoruz. Büyüdükçe ve olgunlaştığımızı düşünerek artık profesyonel bir biçimde iş görüşmelerine hazırlıyoruz kendimizi. Ve belki de hayatımızda red edilmeyi buralarda göreceğiz ağır bir şekilde. Ben henüz böyle bir deneyim yaşamadım.

Şu sıralar CV‘me ne ekleyebilirim, diğerlerinden bir farkım olacak şekilde nasıl yapabilirim diye düşünüyorum. Artık çoğu işyeri deneyim istiyor. En az 2 yıl felan deneyim istiyorlar ama bu deneyimi biz nerede kazanacağız ? Sorun da burada başlıyor zaten. Bir yere nasıl kapak atacağız bilmiyorum ama bir şekilde bu deneyim olmalı artık.

Diyeceğim o ki Türkiye‘de birçok işsiz kervanına artık bende dahilim. Şu an Kamu Yönetimi 3. sınıf okuyan bir öğrenciyim ama yine de kendimi işsiz olarak görüyorum niyeyse.. Okulum bitince ne olacak bilmiyorum ama ben şu an bir şekilde hem çalışıp aileme destek olmak hemde okulumu okumak istiyorum. Çok mu şey istiyorum Allah’ım ? Herşeyin hayırlısı diyerek yazımı bitiriyorum. İşverenlerin herkese en azından bir şans vermesi dileği ile sayın okur..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Açıköğretim Rezilliği" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 7