İphone’dan GMD’ye Terfi Etmek

İphone’dan GMD’ye Terfi Etmek

GMD yani General Mobile Discovery 🙂 Bu markaya kayıtsız kalamamış ve bu isme büyülenerek gmd’yi tercih edenlerden sadece biriyim 🙂 Ama benim durumum farklı. Her şey aslında kardeşimden de yakın bir dostuma LG G2 aldırana ve onu elimde görmemle başladı. Benden tavsiye istedi, “Ben hayatımda hiçbir telefona 1,500 TL civarı para vermedim ama bu parayı bu sefer vereceğim ve beni rahat 45 sene götürecek bir telefon tavsiyene ihtiyacım var enes” dedi. Bende hay hay dedim bu sorusuna ve bu modeli önerdim.

Kendisinin iphone’u aslında sevdiğini fakat bir yandan da sevmediğini biliyordum. İphone’a 2000 TL vermeyi ne onun içi kabul ediyordu ne de benim içim. Ben biliyordum ki bu çocuk bu telefona bu parayı verirse kullanamayıp satmak isteyecek. O yüzden daha önce android deneyimi de olduğu için günümüz şartlarında kendisine en ideal telefon LG G2 olacaktı. Nitekim bende öyle yaptım. Bu arkadaşım telefonu aldı her şeyinden çok memnun bana dua bile ediyor fakat içinde bir ukte kaldı malesef.

Bana sürekli sen telefonunu satacak mısın felan diye soruyordu bende satabilirim felan diyordum. Kendisi de eğer satacaksan gel takas yapalım ne sen zarara gir ne de ben deyince mantıklı geldi. Ama hep bir şüphe vardı içimde ya android’e alışamayıp iphone’u geri istersem ne olacaktı ? Aklıma geçici takas fikri geldi. Bir süreliğine o kardeşim benim telefonumu bende onunkisini kullanacaktım. Kendisi Ankara’da ikamet ettiği için telefonları kargolayacaktık hatta.

Neyse ben her şeyini hazır ettim kutusuna koydum telefonu fabrika ayarlarına götürdüm o anda telefon geldi. Arkadaşım şimdilik bu fikir kalsın belki sonra demesin mi 🙂 Bir şeyde diyemiyorum diyemem de. Çünkü böyle insanlar hayatımda çok nadir. Bende içim kan ağlayarak ama ses tonu olarak bir şey çaktırmayarak “canın sağolsun kardeşim” dedim 🙂 Bu fikir o zaman rafa kalktı. Ta ki benim deyimimle çocukluktan kalma 15 tatil, bilinen adıyla sömestır tatilinde can dostum evimize iştirak edene kadar..

Telefonu elime aldığımda içim gitti niye yalan söyleyeyim. Ekran resmen ben burdayım diye bağırıyor. Çok net berrak bir ekranı vardı telefonun. Lakin ele biraz büyük geliyordu bunu da atlayamam. İşte can dostum da bu sorundan müzdarip olduğunu görünce benim telefonla takas yapalım demiş. Telefonun her şeyi dört dörtlük fakat 5.2 inç herkesin eline malesef cuk diye oturmuyor. Bu hissiyatı yaşadıktan sonra bu telefon çok büyük dedim.

Beni tanıyan az çok bilir. Elektronik bir şeyden ufacık bir kıl kapayım hemen tiksinir değiştirmek isterim. Benim iphone’da ön kamerası ve ahizede yaşadığım sıkıntı sebebiyle anakartı değiştirilmişti. Eve geldiğinde farkettim ki telefonun ekranını silmek için genelde dizimi kullanırım. Tam o esnada çıt diye bir ses çıktı. Yanlış mı duydum felan derken iki, üç.. Baktım ki ekranı tam oturtamışlar. Günlük kullanımda hiçbir sıkıntı yaratmamasına rağmen sadece ekranını silmek istediğimde çıkan sesten gıcık kaptım.

Odur budur derken bir bahane gerekecek ya lg g2’nin yanında 3.5 inç gibi geldi benim iphone’um 🙂 G2 çok büyük benim iphone g2’den sonra küçücük (keşke elime alıp incelemeseydim g2’yi) gelince ne yapıp edip satmaya karar verdim. Telefonun artık üretilmiyor oluşu ve yaz ayında büyük ekranlı iphone çıkacak haberlerinin artmasıyla artık şiddetli şekilde satmaya karar verdim ve nihayetinde facebook’da gaziantep üniversitesi öğrenciler alım-satımda satışa çıkardığımın saati biriyle anlaştık.

Çocuğa dürüstçe telefonu ne kadara aldığımı, içinde parça değişiminin olup olmadığını, garantisini belgesini her şeyini götürdüm ve sattım. allah için çok temiz bakıp sürekli kılıflarla kormuştum her telefonda yaptığım gibi. Telefonu Allah için güzel bir fiyata ederi kadar değerinde satttım ve gidip general mobile discovery aldım bir tane 🙂 Fakat yanlış anlaşılmasın ben telefonu kendime aldım ancak kardeşime de bu sıralar telefon alınacağı için ve bende yeni iphone modelini beklediğim için iphone çıkana kadar kullanmak için aldım 🙂

Ne hikmetse telefonu bu niyetle aldım sayın okur ama telefon gerçekten boyundan büyük işler çıkarıyor. Her şeyden önce 650 TL’lik telefonda böyle bir ekranın olması beni inanılmaz şaşırttı. Ekran çok kaliteli telefon çok hızlı {ara ara takılıyor ama hoş görmek lazım sanırım launcher kaynaklı} üstelik çok ince. Ben gerçekten sadece helal olsun diyorum GMD’ye. Tamam çin’de üretilip fason olarak üstüne sadece damga basılmış olabilir ama bu telefonun içinde bir sürü yazılım desteği sağlanmış.

Bu telefonun ilk incelemesinde bir sürü ingilizce kelimeler felan vardı hepsini düzeltmişler bunlara ek olarak benim görmediğim 45 tane kendi içinde yazılım güncellemesi almış telefon. Tüm bunlara ek olarak bu telefona android’in son sürümü 4.4.2‘nin geleceği söyleniyor. Eğer bu güncelleme gelirse gerçekten harika olur. Dediğim gibi ben bu niyetle aldım ama inanın ben aşık oldum telefona 🙂

Üstelik kardeşim de biliyor bu telefonun aylar sonra kendisinin olacağını allah nasip ederse. Buna rağmen kardeşime bile elletmiyorum sürekli ben kullanıyorum. Ben 4 GB‘lık modelini aldım ve üstüne bir de class 10 hızında 16 GB‘lık bir sd cart aldım. Bana toplam maliyeti 696 TL oldu sd cart ile birlikte. 729 TL’ye 16 GB’lık modeli varken benim yaptığım pek mantıklı mı bilmiyorum ama ben niyeyse böyle tercih ettim.

Telefonda fm radyo içinde yüklü gelmiyor ama sanki kendi yazılımıymış gibi bir apk yükledim telefonun fm radyosu da oldu 🙂 Şikayet ettiğim iki nokta var: Birincisi telefonla görüşme yaparken ahize sesi bana çok az geliyor iphone’da bariz daha yüksekti. İkincisi de telefonun malzeme kalitesi çok kaliteli değil, kaliteli olmasını zaten beklemiyordum ama en azında arka kapak çıt çıt ses çıkarmayabilirdi. Bunların dışında ekranı nedense iphone’dan daha kaliteli geliyor bana. Gorilla glas 2’de varmış sanırım. Ekran gerçekten çok yumuşak ve renkleri beni tatmin etti.

Kamerası iyi değil sadece anı yakalamak için yapılmış. İyi olmasını da beklemeyin zaten. Eğer bu telefona niyetlenecek kişiler varsa tek tavsiyem beklentilerini yüksek tutmasınlar. Beklentiyi düşük tuttuğunuz zaman göreceğiniz manzara sizi şaşırtacaktır. Bence kardeşlerinize ilk telefon deneyimi için süper bir telefon. Ama beni en çok şaşırtan şey ise kardeşim için aldığım telefonun beni kendine hayran bırakması oldu artı eksi bütün yönleriyle. Gerçekten parası çıkışmayanlar için de gözüm kapalı tavsiye edebilirim. Son olarak telefonun birkaç resmini çekeyim dedim sizler için. Buyrun naçizane telefonun birkaç görüntüsü efendim, sağlıcakla kalın..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Tavsiye Ürün: TP-Link WA850RE" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  2
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 12