İnsanlara Hayır Diyememek

İnsanlara Hayır Diyememek

Esselam-ü aleyküm kardeşlerim. Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi sanırım aşırı iyi niyetten kaynaklanan bir sorunu anlatmaya çalışacağım bu yazımda. Sorunu yaşayanlardan birisi de bizzat benim. Küçüklükten beri süre gelen bu huyum yüzünden insanlara hayır diyemiyorum çoğu zaman. Yapacak pek bir şey gözükmüyor çünkü bu benim fıtratımda var. Çevremdeki insanlara karşı pek çok kez hayır diyemeyen bir insanım ben.

Bunun en meşru örneğini geçen gün başıma gelen şu olayla anlatabilirim; Üniversite de okuduğum zamanlar sağlık bölümünden büro yönetimi gibi bir bölüme geçiş yapan müthiş zekâlı (!) bir arkadaşımla aramızda geçiyor bu olay. Kendisi aslen adanalı ve ceyhan’a bu bölümü okumaya gelmiş. Her neyse lafı fazla uzatmadan sadede geleyim. Bizler devlet yurdunda kaldığımız vakitler bu arkadaşta devlet yurduna gelmişti. Aynı binada farklı odalarda kalıyorduk.

Benim kadim dostum olan Ahmet’i bir çok kişi severdi okulda ve sınıfımda. Bu arkadaşta ahmet’in samimiyetinden dolayı odamıza gelip sürekli muhabbet etme eğilimine girerdi. Buraya kadar her şey normal. Anormal olan ise bu çocuğun elini kolunu kullanarak millete sırnaşmaya çalışması. Gülerken “höğğ hahaha” deyip gelip bir anda omzuna sarılır sülük böceği gibi. Bende bu tarz davranışlardan hiç haz etmem. Bu arkadaşta ben ne kadar gıcık kapıyorsam yanıma yanaşmaya çalışıyordu.

Bende çoğu zaman kendisini dinlemiş gibi yapıp “he he” diye geçiştirdim. Baktım yavaş yavaş uzaklaşmaya başlıyor nasıl sevindim içimden o zamanlar. Sonra baktım ki okulun ilk dönemi bitti bu vatandaş okuldan kaydını sildirmiş! Ben tabi ilk duyunca şoklardayım ama sonra sevinsem mi üzülsem mi bilemedim karışık duygular yaşadım. Okulu bırakıp çeşitli işlere girmiş adana’da. En son dönerci’de görmüştüm kendisini.

Derken bizim okul bitti ve bu arkadaş nasıl olduysa tekrar dönmüş sağlık bölümüne ve şu an hâla okuyormuş. Velhasıl kelam bunun bir kız arkadaşı var dediğine göre. İlk başta inanmamıştım ama şimdi anlatacaklarımdan sonra inanabildim bende. Bu arkadaş “benim kız arkadaşım antep’te bir yere atanacak. Ona ev bulabilir miyiz ?” gibisinden benden yardım bekliyor. Bende iyi niyetimle “ben antep merkezde değilim hacı valla ilçe de oturuyorum” deyince umudu kesti.

Sonra kesin atama sonuçları açıklandı ve kız arkadaşı benim oturduğum yerin devlet hastanesine atanmış. Gelde deli olma yani ! O gün bir telefon bekliyordum birinden ve ne pahasına olursa olsun o telefona bakmam gerekiyordu. Bu vatandaşın da numarası bende kayıtlı olmadığından ve uykulu bir vaziyette olmamdan dolayı telefonu açtım ve bizim yılışık çıktı telefona ! Şimdi telefonu açtım bir kere kapatamıyorum da. Bu işte rica minnet zahmet bakar mısın eder misin bana dil döküyor. İşte kahretsin bende hayır diyemedim..

Tamam yaparız, bakarız gibi geçiştirdim ama benden haber beklediği kesin. Sürekli arıyor sürekli arıyor.. Neyse ki numara engelleme programı vardı bunu birkaç gün engelledim. Kafam baya rahatladı ama içim de içimi yiyordu. Buna bir mesaj attım ve bir yalan uydurdum rabbim affetsin. O gün bugün yaklaşık 23 aydır hiç konuşmadık bundan sonra da ne olacak bilmiyorum.

İşte durum aynen böyle sayın okur. Gerektiği yerde gerektiği kişilere hayır diyemiyorum. Aman gücenmesin, aman kalbi kırılmasın diye olan bana oluyor çoğu zaman. Ne kadar hayır demek istesem de bir türlü beceremediğim kesin. Hatta biraz araştırdım da bu hayır diyememek bir hastalıkmış. Eğer merak eden varsa şu yazıyı okusun. Herkesin şimdiden ramazan bayramı mübarek olsun..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "80'lerde Çocuk Olmak" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 7