İnsanın Değeri Sizce Ne Kadardır?

-İnsan Kimdir ?
Yeryüzünde yaratılanların en şereflisidir insan.Diğer varlıklardan daha şanslı,diğer varlıklardan daha merhametli,diğer varlıkların yapamadığı şeyleri yapandır İnsan.Bizlerde insan olduğumuza göre birçok şeyden birçok varlıklardan daha şanslıyız.Peki bu kadar şanslı bu kadar üstün olmamıza sebep nedir?Ya da şöyle soralım:Bu kadar üstünken ne kadar şükrediyoruz?

1.sorunun cevabı:
Bu kadar üstün olmamıza sebep olan kişi Efendimiz Hz.Muhammed(s.a.v)’dir.O olmasaydı alemlerin Rabbi bizleri de yaratmazdı zaten.İşte bu kadar üstün bu kadar yüce olmamızın sebebi Efendimiz(s.a.v)’dir.

2.sorunun cevabı ise:Bana kalırsa yeterli şekilde şükredemiyoruz.Hemde hiç denecek kadar az.Bunun türlü türlü nedenleri var.Belki de bunu açıklamak kafamızdaki tüm soru işaretlerini bir anda kaldırabilir.

İnsanın Değeri Ne Kadardır?
Hemen söyleyeyim.Bir insanın değeri malesef ki sadece ama sadece 1 kurşun kadar.Evet yanlış duymadınız sadece bir kurşun kadar.Peki kurşun piyasada ne kadar?Kurşun piyasada 1 YTL.O zaman demek oluyor ki bir insanın değeri sadece 1 YTL.Ne kadar acı bir durum değil mi?İnsan dediğimiz o en şerefli varlık alıyor eline tabancayı dayıyor kafasına takkkkkk.Evet bir insanı öldürmeye yetiyor 1 kurşun.İnsanımızı bu noktaya getiren şey nedir dostlarım? Önceden böylemiydik?Şimdi işte bu durumdayız.Peki yarın ne olacağız? Belki de çok düşündürücü bir yazı yazdım farkındayım ama bugün gittiğim Cuma namazındaki müftü efendi düşündürdü benide.Allah ondan razı olsun.Biraz içimi dökmeme vesile oldu.Sizlerden ricam bu soruları biraz düşünün ve kendinizi biraz sorguya çekin.Biliyorum konuyu baştan beri çok dağıttım ama bu gibi felsefi konuları anlatmak başka türlü olmuyor.Hakkınızı helal edin…

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Ben bir Kar Tanesiyim Şu anda..." başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

7 yorum

 1. Kerem Akyol   •  

  Enes şu anki yorgunluğumla sadece uykunun değerini yazabilirim.Yarın insanın değerine hakkında buraya yorumumu yazarım:)

 2. ysfglryz   •  

  bu memlekette sıfır hocam sıfır…

 3. Necmiye   •  

  İnsanoğlu kendi kendine yaptıklarıyla, düşüncelerle kendini aşalıyor. Önce başka insanları, canlıları aşalayıp davranışlarıyla onları horgörüyor. Sonrasında da bu davranışlarıyla aslında farkında olmadan insanı değerlerini yok etmeye başlamış oluyor.

  Artık kişiliğinde saygı, hoşgörü, anlayışlı olma, sevgi, sadakat, merhamet, şükretme, ibadet, iman, umut, gülümseyiş yavaşca kayboluyor..

  Bunun yerine kişiliği asi, hırçın, öfkeli, saygısız, hoşgörüsüz, kırıcı, çıkarcı, umursamaz, isyancı, hep şikayet eden, asık suratlı memnuniyetsiz, inanç ve umudu kaybetmiş isyankar bir yüreğe bürünüyor..

  Böylece artık insana verilen tüm güzel değerleri kaybetmiş olarak hayatı sonlandırılıyor.

 4. Enes   •  

  @ysfglryz

  Evet arkadaşım haklısın bu memlekette sıfır denecek kadar az.Çok yalan dolan kandırmaca var.Değerlerimiz bu kadar zedelendiği için de bu konuyu yazma ihtiyacı duydum.

  @Necmiye

  Abla yazdıklarında baştan sona kadar haklısın.Her şeyi yine İnsan denen mahlukat yapıyor.Her ne kadar yapmak istemedim dese de yine kendi yapıyor yine kendi…Ve bu yaptıklarını beğenmeyince de seninde sonda belirttiğin gibi hayatını değersiz biçimde son noktayı koyuyor…

 5. Kerem Akyol   •  

  Allah bütün evreni insanoğlu için yaratarak kuluna verdiği değeri gösterirken bi insanoğlu senin dediğin gibi tek kurşunla kendi değerini de belirliyor.

 6. Enes   •  

  @Kerem

  Haklısın Kerem insanoğlu şu anda çok zorluk çekiyor.Özellikle Müslüman kardeşlerimiz bayağı bir zorluk çekiyor.Allah tüm müslüman kardeşlerimize yardım etsin inşallah…

 7. Anonymous   •  

  İnsan bu canlı varlıktır. İnsan ilk önce kendisinin değerini bilmesi lazım.Allah insan için her şeyi yarattı. İşte Allahın verdiği değeri kaybetmeliyiz. Şöyle atasözü aklıma geliyor: ‘İnsanoğlu degerini kaybettiği zaman anlıyor’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.