İlk Maaşın Anlamı

Sanırım tattığım en güzel duygulardan biriydi ilk maaşımı almak. Tabi ki mevzuyu para olarak değil de ardında yatan güzel sebeplerden ötürü anlamınızı isterim. Çünkü alınan o ilk maaş hem ilk defa kendi alın terinle aldığın bir ücret hemde ayaklarının üstünde durmayı öğreten bir unsurdur ayrıca. Gittikçe maaş almak sıradanlaşabilir fakat ben maaşımı her aldığımda ilk gün gibi heyecanla şevkle almaya kendime söz veriyorum.

Yaklaşık 2 ay oldu işe gireli. Girdiğimden beri öylece çalıştım. Bu iş yerinin de bir özelliği işe ilk girdiğinde ilk maaşın verilmiyormuş. Yani tam olarak onların maaş gününe denk gelmediğin için o ilk aylığı işten çıktıklarında veriyorlarmış gün bazında hesaplayıp. Durum böyle olunca ve memnuniyetsizliğim fazlalaşınca hep içim içimi kemirdi acaba ne zaman verecekler maaşı diye.

Böyle bir boşlukta kendini ararsın ya durumum bundan farklı değildi. Çalışıyorum ama sanki boşa çalışıyormuşum gibi his vardı sürekli içimde. Ama maaşı alınca dedim tamam Allah’ım sana şükürler olsun. Artık bu iş yerinin çalışan bir elemanı ve organizasyonun yürütülmesinde bir bireyim olarak düşünmeye başladım. İlk maaşımla bir şey ısmarlayamadım ramazanlıktan ve eve geç geldiğimden dolayı ama evdeki sevinç onlara yetti ve arttı bile şükürler olsun 🙂

Belki aldığım miktar çok değil ve servise her ay para veriyorum ama inanın buna değiyor arkadaşlar. Bu yaşıma kadar değil ama 15 yaşından sonra bardağın hep dolu tarafına bakmaya çalışıyorum. Daha önceleri çok karamsar ve çok olumsuz düşünürdüm ama artık o eski düşüncelerimi bir kenara bıraktım.

Dediğim gibi artık olumlu düşünüyorum ve bu işin önünün açık olduğunu düşünüyorum. Zaman ne getirir bilinmez ama ben kendimi bu meslekte geliştirmeye kararlıyım. Önceden sevmediğim işimi artık sevmeye başladım. O ilk maaşı alınca insan gerçekten rahatlıyor. İş artık daha zevkli geliyor. Bunun para ile doğrudan bağlantısı yok. O ilk maaşı vermek aynı zamanda “tamam artık sende burada çalışan bir elemansın” fikrini beyine empoze edince işi severek yapmaya başlıyorsunuz.

Ne bileyim inşallah hayırlısı olur herkes hakkında. İlk zamanlarda zorla çalıştığım ve isteksiz olduğum günler yerini bir özgüven ve istekli çalışmaya bıraktı. Rabbim kimseyi tercihinden dolayı pişman etmesin ve sınamasın. Herkese hayırlı işler bol güneşler 🙂

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Çocukluğumuzun Mahalle Maçları" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

9 yorum

 1. Mehmet   •  

  Allah daha fazlasını nasip etsin Enes.

  Kendi emeğinle birşey kazanmak, ki bu maaş olunca toplu bir miktarın eline geçmesi, çok güzel bir duygu. İnsanların senin sevincine ortak olması da cabası. Bardağın dolu tarafına bakmakta bu işte. Güle güle harca:)

 2. Corian   •  

  Allah hayırlısından bol kazançlar nasip etsin 🙂

 3. Enes Gündoğdu   •  

  Amin Abi Cümlemize. İlk maaş alma duygusunu ben de yaşadım evdekiler ağladı diyebilirim 🙂

 4. Hormonsuz   •  

  Bende yaşadım bunu 🙂 Maaş olmasada cüzi bir miktar eve götürmek güzel bir duygu.

 5. Onur Batur   •  

  Abi bol kazançlar dilerim bende kazanmaya çalışıyorum da yavaş yavaş işte.. 🙂 Benimde yerleştirme sonuçlarım açıklandı çok iyi bir lise kazandım 🙂 Bayramını da kutlarım abi.

 6. depresan   •  

  şirket politikası yanlış gibi
  örneğin şirketin maaş gününden 15 gün önce işe alınıdıysan 15 gün sonunda sana 15 günlük maaş vermeleri gerekir. işten çıkarmalarda o 15 günlük maaşı vereceklerini zannetmiyorum. Bence çalışma bakanlığına bir mail at ve için içini kemirmesin.

 7. More   •  

  Allah hayırlı kazançlar nasip etsin 🙂

 8. Beyruz Şahin   •  

  O duyguyu ben henüz tadamadım. Ama bir aksilik olmazsa tattığım zaman hemen bloga koşarım diye düşünüyorum.

 9. AŞAN   •  

  12 yaşımdan beri bunu her ay sürekli olarak yaptığım için bir önemi kalmadı benim için.Bol kazançlar sizede :=)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.