29 Mart 2017: Çarşamba
Gölge

İlk Maaşın Anlamı

Özgün Yazılarım 31 Temmuz 2013 9 3.189  
Bu Kişisel Blog'da 551 kategori'de yazıya yazılmış adet değerli yorumlarınız bulunmaktadır..

Sanırım tattığım en güzel duygulardan biriydi ilk maaşımı almak. Tabi ki mevzuyu para olarak değil de ardında yatan güzel sebeplerden ötürü anlamınızı isterim. Çünkü alınan o ilk maaş hem ilk defa kendi alın terinle aldığın bir ücret hemde ayaklarının üstünde durmayı öğreten bir unsurdur ayrıca. Gittikçe maaş almak sıradanlaşabilir fakat ben maaşımı her aldığımda ilk gün gibi heyecanla şevkle almaya kendime söz veriyorum.

Yaklaşık 2 ay oldu işe gireli. Girdiğimden beri öylece çalıştım. Bu iş yerinin de bir özelliği işe ilk girdiğinde ilk maaşın verilmiyormuş. Yani tam olarak onların maaş gününe denk gelmediğin için o ilk aylığı işten çıktıklarında veriyorlarmış gün bazında hesaplayıp. Durum böyle olunca ve memnuniyetsizliğim fazlalaşınca hep içim içimi kemirdi acaba ne zaman verecekler maaşı diye.

Böyle bir boşlukta kendini ararsın ya durumum bundan farklı değildi. Çalışıyorum ama sanki boşa çalışıyormuşum gibi his vardı sürekli içimde. Ama maaşı alınca dedim tamam Allah’ım sana şükürler olsun. Artık bu iş yerinin çalışan bir elemanı ve organizasyonun yürütülmesinde bir bireyim olarak düşünmeye başladım. İlk maaşımla bir şey ısmarlayamadım ramazanlıktan ve eve geç geldiğimden dolayı ama evdeki sevinç onlara yetti ve arttı bile şükürler olsun 🙂

Belki aldığım miktar çok değil ve servise her ay para veriyorum ama inanın buna değiyor arkadaşlar. Bu yaşıma kadar değil ama 15 yaşından sonra bardağın hep dolu tarafına bakmaya çalışıyorum. Daha önceleri çok karamsar ve çok olumsuz düşünürdüm ama artık o eski düşüncelerimi bir kenara bıraktım.

Dediğim gibi artık olumlu düşünüyorum ve bu işin önünün açık olduğunu düşünüyorum. Zaman ne getirir bilinmez ama ben kendimi bu meslekte geliştirmeye kararlıyım. Önceden sevmediğim işimi artık sevmeye başladım. O ilk maaşı alınca insan gerçekten rahatlıyor. İş artık daha zevkli geliyor. Bunun para ile doğrudan bağlantısı yok. O ilk maaşı vermek aynı zamanda “tamam artık sende burada çalışan bir elemansın” fikrini beyine empoze edince işi severek yapmaya başlıyorsunuz.

Ne bileyim inşallah hayırlısı olur herkes hakkında. İlk zamanlarda zorla çalıştığım ve isteksiz olduğum günler yerini bir özgüven ve istekli çalışmaya bıraktı. Rabbim kimseyi tercihinden dolayı pişman etmesin ve sınamasın. Herkese hayırlı işler bol güneşler 🙂

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Çocukluğumuzun Mahalle Maçları" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Enes ILHAN

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

9 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir