İddaa Oynamak Haram mı Helal mi ?

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)

Başlığı böyle attık ama şimdi her kafadan ayrı bir ses çıksın istemiyorum. Bu konuyu uzun zamandır araştırıyorum fakat cevabını tatminkar bir şekilde malesef alamıyorum. Haram diyen nasıl haram olduğunu anlatamıyo, helal diyen yine aynı şekilde anlatamıyor. Öyle yani baya karmaşık içinden çıkılamaz bir durum. Ben İddaa‘yı küçüklüğümden beri bilirim. Küçüklüğümden beri dediğim 10 yaşımdan beri vardır bu sayısal oyunu. Oynayanlar bir türlü alamazlar kendini. Ve ben eminim ki bu satırları okuyan insanların %60‘ı bu oyunu oynuyordur. “Hani tutmasada bir umut misali oynayan çok kişi var o yüzden böyle bir yüzde elde ettim nerden elde ettiğimi sormayasınız diye 🙂

Yani 20 kişiden en az 12‘si oynuyor gibi düşünebilirsiniz. Birde bu şans oyunu öyle bir tutuldu ki en çok oynanan şans oyunu haline geldi. Bizim zamanımızda hep talih kuşu yani milli piyango vardı. O milli piyango biletinin üstündeki kuşta bu talih kuşu denilen sözden gelir hatta 😉 {bilmeyenler için gereksiz bir genel kültür olsun işte} Milletimiz zaten millet olarak toptan bir şekilde hasta maçlara özellikle erkek kesimi. Artık öyle bir şey ki bayanlarda gitmeye başladı maça. Evde de izlemiyor hanfendiler stada gidiyorlar beleş ya 😀 {bedava deyimine tercih ediyorum} İşte öyle bir zamana denk geldik sayın okur. Kıyamet alametlerinde vardı bu söz aslında. Erkekler kadın gibi ,kadınlar erkek gibi davranmaya başlayacak diye. Neyse bu ayrı bir konu, asıl konumuza devam edelim.

Bende bu oyunu oynayanlardanım. Fakat benim bir hedef tutturmak, kısayoldan köşeyi tutturmak gibi bir hedefim yok. Bu oyun çıktığından beri toplasan 25 defa anca oynamışımdır veya oynamamışımdır bile. Benim amacım sadece sevdiğim ve az çok bildiğim bu oyunun bilet olarak heyecanı içerisinde olmak. Yani kuponu yatırdıktan sonra, bir elimde yatırdığım kuponun bileti diğer elimde telefonumda maçkoliğin uygulamasıyla maçları heyecan içinde takip etmek. Pek bir esprisi yok ama heyecan için denemeye değer. Haa tutturdum mu tabiki de tutturdum. Tutturduğum para tabi ki öyle büyük bir mebla değil fakat yukarıdada söylediğim gibi benim bu şans oyunlarıyla köşeyi dönme gibi bir niyetim yok, olamazda..

Tutturduğum parayı çok düşündükten sonra almamaya bir köşeye koymaya karar verdim. Tutturduğum kuponların parasını tabi ki harcamadım. İşte bu noktadan sonra da tıkandım. İnternette baya kapsamlı bir araştırma yaptım. Araştırdığım sonuçların %80‘i haram olduğu yönündeydi sayın okur..

Haram ama nasıl Haram ?

Haram diyenler ya kendilerine göre değerlendirmiş olayı ya da kuran’da şöyle ayetler var vs. şeklinde açıklama yapmış. Ben bu olayı hâla idrak edemediğim için sizlere de sorasım geldi. Gerçi beni tatmin eder mi bilmiyorum ama eğer bu oyunun haram değil bu oyundan kazanılan para günah değilse gider yine o heyecana kapılmak isterim. Fakat sizlerde haram olduğunu bana tam manasıyla açıklamak isterseniz bu fikrim ömür boyu değişmez artık. Zaten pek bir oynama isteğim yok ama oynama isteğimde tamamen yok olmuş değil..

Helal olduğunu kanıtlayabilecek bir yiğit var mı ?

Bana şu olayı aydınlatan insanın elini de öperim alnından da öperim valla. Ama yeter ki şu hırs ya da adı her neyse onun arasında kalmaktan kurtulayım. Bilmiyorum kafam çok karışık hâla düşünüyorum oynasam mı oynamasam mı diye ? Şeytani yanım “sen kendi ön sezilerinle kendi bilgilerinle kazandın” diyor fakat melaike yanımda ” alın teri dökmeden kazanılan para helal olur mu hiç ahmak” deyip beni fırçalamadan göndermiyor..

Sözün özü bu düşüncelerle bıkmakla birlikte artık ömrümün geri kalanında ya hep bir heyecan içinde olacağım ya da bu heyecandan vazgeçip başka heyecanlara yöneleceğim. Şans oyunlarından oynadığım ilk ve son oyundur bu İddaa zıkkımı. Ama öyle masum bakınca ne var ki canım bunda diyor dimi insan ? Bilmiyorum belki de gerçekten masumdur ya da gerçekten para tuzağından başka hiçbir şey değildir..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Biliyorum Baya Boşladım Burayı 🙁" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 43