Hint Filmlerine Düştüm Hacı

Bu yazımda hint filmlerine artan ilgim ve sizlere tavsiye de bulunacağım bir kaç filmden bahsetmek istiyorum. Aslında beni en çok şaşırtan filmlerinin uzunluğu. İzlediğim ilk film ghajini’de ilk parttan sonra onun gibi bir part daha olduğunda hayretler içerisinde kalmıştım. Fakat film çok sürükleyici ve heyecanlı olduğu için izlemeden kapatamamıştım. Her hint filmi yaklaşık olarak 2,5 saat sürüyor arkadaşlar ortalama olarak. Ben izlediğim 56 filmden böyle hesapladım.

Hoşuma giden çok yönleri var aslında hint filmlerinin. Mesela hintlilerin ingilizce’yi konuşmaları beni hem gülümsetiyor hemde çok hoşuma gidiyor 🙂 Bir ingiliz aksanıyla konuşmasını bekleyemeyiz ama küçük peltek çocuklar olur ya mahalle de ona yakın bir aksanla konuşuyorlar. Senaryoları gerçekten çok ilginç ve çok gerçekçi. Bilmiyorum ama kültürleri, gelenekleri, yaşam tarzları Türk’lere çok benziyor. Bilmiyorum belki de bana öyle geliyordur. Bu arada amerika’da nasıl hollywood varsa hindistan’da da bollywood filmleri var. [bkz: bollywood]

Şimdiye kadar dediğim gibi 5-6 hint filmi izledim belki daha da fazladır. Çoğu beni etkisi altında bırakmıştır. Bu hint filmlerini izlemek isteyipte fırsat bulamayan ya da tam açacağı sırada vazgeçen insanlara şunu tavsiye ediyorum. Çoğu hint filmlerinde araya serpiştirilmiş en az 23 klip bulunmakta film içinde. Belki de o yüzden film süresi bu kadar uzuyordur. Her klip neredeyse 78 dakika. Benim sizlere tavsiyem bu kliplerde ileriye alın filmi, izlemeyin o klipleri. Yine de izlemek isteyen izlesin ama türkçe alt yazı ile çok saçma oluyor 🙂

Bir de çok uzatınca filmden sıkılmamak adına yapılacak en iyi şey dediğim gibi ileriye sarmak.. Bu arada dikkatimi çeken başka bir olay daha var. Önemli filmlerin başrol oyuncuları olan aamir khan ile shahrukh khan’ın yaşları o kadar dikkatimi çekti ki oha dedim resmen ! İkisi de 1965 doğumlu ve ikisi de 48 yaşında inanılacak gibi değil abi.. Ölümsüzlük iksirimi içiyorlar ne yapıyorlar hindistan’da anlamadım gitti..

En beğendiğim filmler şu ana kadar ghajini,my name ise khan,rab ne bana di jodi ve swades: we, the people. Bu filmleri gerçekten etkilenerek izledim. Sağolsun benim gibi hint filmlerine düşkün olan ve neredeyse bollywood’u yalamış yutmuş ubeyid kardeşimden tavsiyeler alarak yeni filmler keşfediyorum. Sizlerin de mutlak suretle bu ve buna benzer filmleri izlemenizi şiddetle öneririm. Google’a “en iyi 10 hint filmi” yazarak dünya çapında izlenen hint filmlerine bakabilirsiniz.

Bu yazımda hint filmlerine artan sempati ve ilgimi anlatmaya çalıştım. Altyazı ve mısır ile gerçekten doyumsuz oluyor filmler 🙂 Tabi bir de hem güldürüp hem ağlatan filmler var ki onları sormayın gitsin.. Eğer hâla izlemediyseniz ve izlenecek filmler arıyorsanız tavsiyelerime bir bakın derim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Bir Daha Türk Filmi mi Asla !" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 11